Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Pricny vrch, JÓZEF

Dookoła Biskupiej Kopy

2009-08-30
2009-08-30 08:53:08
Avatar użytkownika
JÓZEF Krajtroter 2080 kilometrów
Latwa wycieczka rowerowa, pozwalająca spojrzeć na Góry Opawskie z różnych stron a także zdobyć najwyższy szczyt tego pasma w Polsce.
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Prudnik > Zlate Hory

W piekny, letni dzień wybrałem się w moje, ulubione Góry Opawskie. Tym razem postanowiłem rowerem objechać Biskupią Kopę, na ktorą wchodziłem wielokrotnie. Zaczynam od Prudnika. W tm miescie warto zwiedzić Rynek, Muzeum, Wiżę Bramy Dolnej, Wieżę Woka, kościół św. Michała Archanioła, kościól św.św. Piotra i Pawła, przejść się ulicą Piastowską, Kościuszki i zaglądnąć do Parku Miejskiego. Prudnik znam bardzo dobrze, więc od razu kieruję się w stronę Pokrzywnej przez Moszczankę. Z szosy mam piękny widok na Biskupią Kopę. Pod koniec Moszczanki mijam nowy kościół i trochę dalej łowisko pstrągów ze smażalnią. Jak zwykle jest tu mnóstwo ludzi. Wstępuję tylko na kawę i ... w drogę. Po lewej mijam kamping i zalew na Złotym Potoku. To już Pokrzywna. Przez około 3 km jadę teraz przełomem Złotego Potoku. Przez rzekę przerzuconych jest kilka mostów, uatrakcyjnia to jazdę. Kolejna miejscowość to Jarnołtówek (opis w wycieczce Góry Opawskie cz.I). Stąd szosa wspina się na północny stok Czapki. Po lewej mam piękny widok na Biskupią Kopę i Jarnołtówek natomiast po prawej na Głuchołazy. Krótki, ale stromy zjazd do Konradowa dostarcza mi niemałych emocji. Po chwili dojeżdżam do szosy z Głuchołaz a nią do Zlatch Hor. W tym miasteczku zaglądam do: - muzeum (tu ciekawa ekspozycja narzędzi do tortur, historii miasta i górnictwa złota ) -informacji turystycznej (liczne wydawnictwa o regionie w tym wiele darmowych ) -kościół ( ciekawe barokowe wyposażenie) - restauracji ( smaczne potrawy z kuchni czeskiej ). Na rynku stoi też figura NMP i wiele odrestaurowanych kamieniczek barokowych i secesyjnych. Moja trasa wiedzie na południe, za ostatnimi miasteczka budynkami skręcam w lewo, w kierunku Petrovic i Jindřichva. Przez ponad 5 km jadę cały czas pod górę, momentami jest dość stromo. Trud wjazdu na przełęcz osładzają piękne widoki na Zlate Hory, Přičny vrch, Wysoki Jesionik i Góry Złote. Na przełęczy, jak zwykle, dużo samochodów, stąd jest najbliżej na szczyt Biskupiej Kopy ( około 30 min.). Dalsza droga to zjazd do Jindřichova przez Petrovice. Zatrzymuję się przy pięknej kolumnie maryjnej w Jindřichovie. Tuż obok trochę zaniedbany kościół i pomnik poświęcony ofiarom I Wojny Światowej i drugi ofiarom katastrofy kolejowej z 1946 r. Po kilkunastu minuach dojeżdżam do drogi prowadzącej do Trzebinyi dalej do Prudnika . Tu kończy się moja wycieczka rowerowa. Trasa ( ok. 35 km)jest ciekawa, urozmaicona pięknymi widokami, stromymi podjazdami i takimiż zjazdami. Na wycieczkę warto przeznaczyć cały dzień, aby miec czas na zwiedzenie Jarnołtówka, Zlatych Hor, Prudnika.Rynek w Zlatych Horach
Rynek w Zlatych Horach


Wnętrze kościoła pw. WniebowzięUrząd miejskicia NMP Św. Jan Nepomucen przed kościołem Kościół parafialny pw. Wniebowzięcia NMP Urząd miejski Muzeum. Budynek \ Południowa część Rynku Sala \ \ Muzeum Słynne krzesła z restauracji w Rejvizie W Zlatych Horach bywają sławni ludzie Rynek W dole Zlate Hory Widok na Jesioniki Kościół w Petrovicach Wieża kościoła w Jindrichovie Kolumna Maryjna w Jindrichovie Barokowy pałac w Jindrichovie Dookoła Biskupiej Kopy Biskupia Kopa.
Avatar użytkownika
JÓZEF Krajtroter 2080 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Tadeusz Walkowicz Krajtroter 68331 kilometrów
2009-12-21 08:39:53
Choć to odległe pasmo górskie od innych, byłem to już dwa razy piechota z Głuchołaz, raz wchodziłem na Biskupią Kopę przez Jarnołtówek a raz przez Zlate Hory. Piękne widoki szczególnie jesienią. Pozdrawiam
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020