Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Lubomierz, Darek

Lubomierz - Polskie Hollywood

2009-08-15
2009-08-28 23:48:43
Avatar użytkownika
Darek Krajtroter 21667 kilometrów

Lubomierskie plenery posłużyły filmowcom dotychczas aż osiem razy i miejmy nadzieję że to jeszcze nie koniec i potencjał Lubomierza zostanie wykorzystany jeszcze nie raz, gdyż w całym kraju nie ma takiego drugiego miejsca, gdzie nakręcono by tyle filmów. Słusznie więc można nazwać to spokojne miasteczko Polskim Hollywood.

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
LubomierzMalowniczość miasteczka Lubomierz oraz terenów gminy spowodowała, że nakręcono tu osiem filmów, min. „Sami Swoi” i cały tryptyk S. Chęcińskiego. Od 1997r. corocznie w połowie sierpnia jest organizowany Ogólnopolski Festiwal Filmów Komediowych, na który przybywa wielu znakomitych aktorów, reżyserów i tysiące turystów spragnionych dobrej rozrywki.Po za imprezą można troszeczkę pozwiedzać, bo Lubomierz to architektoniczna perła Dolnego Śląska. Nie zniszczony przez II Wojnę Światową zachował kształt śródmieścia charakterystyczny dla średniowiecznych osad targowych. Najokazalszą budowlą Lubomierza, widoczną z daleka, jest kościół Świętego Maternusa ufundowany wraz z klasztorem Benedyktynek w 1278 roku przez kolejną sukcesorkę osiadłego tu ongiś rodu rycerskiego - Juttę z Lubomierza. Najstarsze, do dziś zachowane fragmenty kościoła pochodzą z końcowego okresu gotyku. Dokumenty z 1666 r. potwierdzają, że już wtedy kościół był zbudowany z kamienia, przesklepiony i kryty dachówką. Gruntowna przebudowa świątyni odbywała się w latach 1727-1730. Obok kościoła znajduje się Plebania wybudowana w 1688 roku. Pierwszy, prawdopodobnie trzynastowieczny Ratusz spłonął w1426 roku. W 1449 wybudowano drugi, który spalił się w wielkim pożarze miasta w 1640 roku. Odbudowując go do 1738 roku wzniesiono obok wysoką wieżę, zwieńczoną miedzianym hełmem. Pożar znów strawił tę budowlę w 1803 r. Jest również sporo figur przydrożnych. W pobliżu dawnego dworca kolejowego jest XVII wieczna figura Matki Boskiej z Dzieciątkiem. W 1717 r. na rynku postawiono kolumnę z figurą Św. Maternusa. Święty Jan Nepomucen stoi od XVIII wieku. Z 1797 roku pochodzi krzyż osadzony na kamiennym cokole, ustawiony przed bramą cmentarza. Domy są miniaturowe w porównaniu z ogromem bryły kościelnej i zabudowy klasztornej. Do najstarszych zaliczyć można Dom Płóciennika przy Placu Wolności 21i Muzeum Kargula i Pawlaka. Obecna szkoła podstawowa była kiedyś katolickim sierocińcem, założonym tam w 1864 r. Przy ul. Chopina 1 znajdowało się Katolickie Seminarium Nauczycielskie wybudowane najprawdopodobniej w latach 1861-62. Budynek dawnego dworca kolejowego pochodzi z około 1885 r., w tym bowiem czasie powstała linia kolejowa Lwówek – Gryfów.

Jednak jedną z większych atrakcji Lubomierza jest wspomniane wcześniej Muzeum „Kargula i Pawlaka” oraz Ogólnopolski Festiwal Filmów Komediowych odbywający się za zwyczaj w połowie sierpnia. Muzeum powstało w 1995 roku i mieści się przy głównej ulicy w XVI-wiecznym budynku dawnym Domu Płócienników. W jednej z sal wiszą plakaty, które kiedyś zapowiadały trylogię Sylwestra Chęcińskiego, stoją lalki Kargula i Pawlaka, które można zobaczyć w ruchu np. podczas odbywającego się w Lubomierzu Ogólnopolskiego Festiwalu Filmów Komediowych oraz usiąść na krześle, które towarzyszyło pierwszemu pokazowi tej komedii. W pozostałej części Muzeum znajdują się eksponaty, które brały udział w nagraniu filmu. Są to między innymi: płot dzielący domy Kargulów i Pawlaków, obraz Św. Antoniego rozpoczynający scenę targu (pierwszy rekwizyt), karabin, z którego "zamek wylata" i wiele innych. Można również nabyć pamiątki takie jak ziemia z Krużewnik i granaty do świątecznego ubrania.

Kościół w Lubomierzu Lubomierz Lubomierz Lubomierz - Polskie Hollywood Lubomierz ratusz
Avatar użytkownika
Darek Krajtroter 21667 kilometrów

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020