Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
, Darek

Szczytna

2009-08-21
2009-08-21 11:05:42
Avatar użytkownika
Darek Krajtroter 21667 kilometrów
W Kotlinie Kłodzkiej u podnóża Orlich Skał, leży bogata w atrakcje turystyczne osada - Szczytna.
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Szczytna

W dokumencie z 1347 r. Szczytna występuje pod nazwą Rukers i pod zbliżoną nazwą - Rückers - dotrwała do końca II wojny światowej. Polscy osadnicy początkowo używali spolszczonej formy nazywając dzisiejszą Szczytną Rucewem. Przeszłość pozostawiła Szczytnej nieco zabytków, które warte są obejrzenia i zapoznania się z ich historią. Po zwiedzeniu miasteczka warto wybrać się na Szczytnik, który od zawsze był kojarzony z omawianą osadą, a zarazem był też najchętniej odwiedzanym miejscem, gdzie można było spędzić cały dzień. Bo przecież na jego wydłużonym szczycie znajduje się wiele turystycznych atrakcji tzn.: zamek „Leśna”, Orle Skały z tarasem widokowym, Gościniec Misyjny oraz Kalwaria Górska. Jest co zobaczyć i gdzie się zatrzymać, a także co zjeść.
Sam zamek, mimo że wygląda na warowny nie miał służyć do obrony, a rekreacji jako miejsce balów i spotkań myśliwych. Ufundowany został przez pruskiego majora Leopolda von Hochberga i ukończony w 1838 r., obiekt charakteryzował się burzliwą historią i częstą zmianą właścicieli. Od 1966 r. znajduje się w nim Dom Pomocy Społecznej i w większej części jest zamknięty ale zawsze można odwiedzić zamkową kaplicę – w której nadal odbywają się msze św., a także zobaczyć dziedziniec zewnętrzny i spory fragment murów „obronnych” z fosą i zwodzonym mostem. Niedostatek wrażeń uzupełni taras widokowy ulokowany na Orlich Skałach, skąd rozpościera się panorama na Szczytną, Góry Stołowe, Bystrzyckie i Orlickie.
Tuż obok, przy Domu Zakonnym Misjonarzy Św. Rodziny, znajduje się Gościniec Misyjny im. Ks. Jana Berthiera, z galerią ciekawych eksponatów misyjnych, przywiezionych przez misjonarzy. Można tu odpocząć, napić się kawy czy herbaty, posłuchać muzyki i coś przegryźć. Miejsce to jest świetną „bazą wypadową”, z której można rozpocząć zwiedzanie Kalwarii Górskiej, a także pobliskich skał Gór Orlickich.Szczytna
Avatar użytkownika
Darek Krajtroter 21667 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Katarzyna Jamrozik Krajtroter 23952 kilometrów
2009-08-21 16:17:37
Byliśmy na górze Szczytnik. Szkoda że zamek już nie jest udostępniany turystom, choć i tak warto go zobaczyć chociaż z zewnątrz. Mnie najbardziej tam spodobała się brama do zamku oblepiona bluszczem no i widok ze skał jest piękny. Zresztą wszyskie miasta uzdrowiskowe w Kotlinie Kłodzkiej są urokliwe, zadbane i mają piękne parki.
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020