Licheń Stary, Danusia

Licheń Stary

2009-07-20
2009-08-20 08:03:43
Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów

Sanktuarium Maryjne w Licheniu Starym

Sanktuarium matki Bożej Bolesnej w Licheniu Starym"Licheń Stary to niewielka miejscowość w województwie wielkopolskim,niedaleko Konina.

Licheń Stary
Licheń Stary

Rozkwit Lichenia zaczął się wraz z przybyciem do tutejszej parafii Księży Marianów w 1949 r. a zwłaszcza ks. Eugeniusza Makulskiego. Dzięki ich staraniom rozrosło się miejscowe Sanktuarium Maryjne. W ciągu 10 lat wybudowano tu największą świątynię w kraju.

Słynący z cudów wizerunek Matki Bożej Licheńskiej znajduje się w głównym ołtarzu bazyliki mniejszej w Licheniu. Pochodzi z drugiej połowy XVIII w. Nieznany malarz na cienkiej, modrzewiowej desce przedstawił pełną smutku Najświętszą Maryję Pannę, spoglądającą na rozpostartego na Jej piersiach orła białego w koronie. Obraz przeznaczony był najpierw do prywatnych modlitw, szybko stał się jednak obiektem kultu. Decyzją Episkopatu Polski został koronowany 15 sierpnia 1967 r.

Licheń Stary
Licheń Stary
Licheń Stary


Las w Grąblinie rozpoczyna pielgrzymkowy szlak, prowadzący do Sanktuarium
w Licheniu. Tutaj, w pierwszej połowie XIX w., żołnierz napoleoński - Tomasz Kłossowski zawiesił na sośnie wizerunek Maryi. Kilka lat później w tym samym miejscu pasterzowi Mikołajowi Sikatce ukazała się Matka Boża, Bolesna Królowa Polski. Nawoływała do nawrócenia i modlitwy. Przepowiedziała też czasy zarazy. Przed Jej oblicze w 1852 r., podczas epidemii cholery, przybywali wierni po nadzieję i ratunek. Wielu doznało tu uzdrowień. Wszystko to sprawiło, że maleńki obrazek Matki Bożej uznano za cudowny.

W centralnej części Sanktuarium wznosi się wysoka na 25 m. kamienna góra. Na jej szczycie widnieje krzyż oraz postaci Matki Bożej i św. Jana. Góra powstała jako dzieło pokuty i przebłagania. Bujna roślinność, okalająca kamienne głazy skłania do przemyśleń. To ulubione miejsce modlitwy pielgrzymów. Cenią je m.in. dzięki stacjom Drogi Krzyżowej, rzeźbom i płaskorzeźbom, nawiązującym do treści biblijnych.
Źródełko, znajdujące się na wprost kościoła św. Doroty, darzone jest przez pielgrzymów wielkim pietyzmem. Wodę, która z niego wytryska, traktują jako symboliczny dar zdrowia. Cudowne uzdrowienia, które tutaj się dokonały, zostały odnotowane w "Księdze Łask". "
Powyższe informacje zaczerpnęłam ze strony www.lichen.pl
Planując wyprawę do Lichenia należy przewidzieć co najmniej cały dzien na zwiedzanie bazyliki , przejście Golgotą oraz rozległymi teranami przy światyni. Kompleks robi ogromne wrażenie na każdym ,kto choć raz tam zawita. Monumentalna budowla i złocona ,błyszcząca w słońcu kopuła są widoczne już z daleka. Pełne zieleni okoliczne tereny są dobrze utrzymane,zachęcają do spacerów,modlitwy,a ukryte wśród krzewów kapliczki ,pomniki oraz inne obiekty sakralne tworzą niezapomniany klimat.
Pielgrzymi zmierzają do budynku głównego sanktuarium,podziwają kaplicę dolną,oraz główny ołtarz,mają okazję oglądać kopię całunu turyńskiego,mogą podziwać okolice z wieży widokowej ( 31 pięter),wspiąć się na dzwonnicę oraz skorzystać z posiłku i noclegu w Domu Pielgrzyma Arka.
Samochód można zostawić na jednym z licznych parkingów prowadzonych przez mieszkańców.Opłata 5 zł za dzień.
Licheń Stary Licheń Stary Licheń Stary Licheń Stary Licheń Stary Licheń Stary Licheń Stary Licheń Stary Licheń Stary Licheń Stary Licheń Stary Licheń Stary Licheń Stary Licheń Stary Licheń Stary Licheń Stary Licheń Stary Licheń Stary Licheń Stary Licheń Stary Licheń Stary Licheń Stary Licheń Stary
Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021