, Darek

Polanica Zdrój perełka Dolnego Śląska

2009-08-18
2009-08-18 22:03:21
Avatar użytkownika
Darek Krajtroter 21667 kilometrów
Łagodny, podgórski klimat oraz obfite źródła wód mineralnych stwarzają w Polanicy Zdrój doskonałe warunki do wypoczynku, leczenia chorób układu krążenia i przewodu pokarmowego. Część uzdrowiskową otacza piękny park, pełen starych drzew i egzotycznych krzewów: różnokolorowych azalii, rododendronów i magnolii.
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Polanica ZdrójDzisiejsza Polanica Zdrój to 7,5 tysięczna miejscowość uzdrowiskowa położona na wysokości 380-410 m n.p.m. Otaczające ją Sudety to góry niezbyt wysokie , lecz urzekające swą urodą, malowniczością oraz nieskalaną wielkim przemysłem czystością. Uzdrowisko położone jest w malowniczej dolinie rzeki Bystrzycy Dusznickiej. Korzystne położenie geograficzne powoduje, że panuje tu klimat podgórski charakteryzujący się łagodnymi zimami, dość ciepłymi i słonecznymi latami. Unikatowe warunki geologiczne, klimatyczne i przyrodnicze zadecydowały o powstaniu Parku Narodowego Gór Stołowych, który obejmuje tereny gmin bezpośrednio sąsiadujących z Polanicą. Najważniejszymi czynnikami decydującymi o uzdrowiskowym charakterze miejscowości jest mnogość źródeł wód mineralnych. Miasto charakteryzuje się tradycyjnym układem urbanistycznym, zwartą budową. Jest to miasto bez rynku, bez śródmieścia, miasto leżące w parku. Również wszystkie obiekty uzdrowiskowe położone są w Parku Uzdrowiskowym, w którym obok roślinności rodzimej znajduje się również sporo okazów flory egzotycznej oraz oryginalne klomby w formie pięknych dywanów kwiatowych. W parku znajduje się wiele starych drzew i krzewów, są tu różnokolorowe azalie, rododendrony i magnolie. Polanica Zdrój oprócz wspaniałej bazy leczniczo-wypoczynkowej, posiada takie urządzenia rekreacyjne i kulturalne jak: 3 baseny kąpielowe (2 kryte i 1 otwarty), korty tenisowe, letni tor saneczkarski, stajnię wierzchowców, Teatr Zdrojowy, Pijalnię, Salę Koncertową, Bibliotekę Miejską, kluby bilardowe, liczne kawiarnie, pensjonaty, tereny rekreacyjne oraz ciekawe trasy spacerowe.

Polanica Zdrój perełka Dolnego Śląska
Avatar użytkownika
Darek Krajtroter 21667 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Darek Krajtroter 21667 kilometrów
2010-11-30 08:55:01
Dziękuje za miłe słowo, muszę przyznać że trafnie mnie oceniłaś pisząc że ponad wszystko umiłowałem sobie Dolny Śląsk 🙂
W sumie to jeżdżę po całej Polsce i staram się odwiedzić każdy ciekawy zakątek naszego kraju, jednak jak trafnie zauważyłaś najwięcej zamieszczam relacji z Dolnego Ślaska, gdyż mam nadzieję że przyczynię się w ten sposób do lepszego poznania tego pięknego, tajemniczego i niedocenionego przez wielu skrawka ziemi 🙂
Jeśli chodzi o Polanicę Zdrój to z czystym sumieniem polecam ją odwiedzić, a jak rezerwy czasowe i finansowe pozwolą to proponuję zatrzymać się na dłużej, gdyż atrakcji w Kotlinie Kłodzkiej nie brakuje 🙂
Mateusz Nadolski Nowicjusz 1 kilometrów
2010-11-29 14:07:46
Ja dobrze znam Polanicę i okoliczne tereny. Jeżdżę tam każdego roku. Z Polanicy pochodzi też moja ukochana woda Staropolanka 🙂 Polecam każdemu wybrać się tam i zobaczyć to piękne miasto.
Łucja Weekendowy turysta 65 kilometrów
2010-11-06 18:40:39
Bardzo lubię czytać Twoje artykuły, są takie ciekawe. Czekam na kolejny. Widzę, że ponad wszystko umiłowałeś Dolny Śląsk. Dzięki Twoim opisom jeszcze bardziej utwierdzam się w jego pięknie. Żałuję, że nie znam tego regionu Polski.
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021