Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Twierdza w Kłodzku, Danusia

Twierdza w Kłodzku

2009-07-24
2009-08-18 09:37:26
Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów

Zwiedzanie twierdzy i labiryntów minerskich

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Kłodzko > Twierdza KłodzkaTwierdza w Kłodzku

Twierdza w Kłodzku
Twierdza w Kłodzku


W obecnym stanie kłodzka twierdza jest najcenniejszym w Polsce zespołem fortyfikacji XVII-XVIII wiecznych, będących klasycznym i unikatowym wzorem architektury obronnej tego okresu. Stanowi ona bardzo skomplikowany układ militarny.

W skład całego kompleksu wchodzą: Twierdza Główna, fort posiłkowy Owcza Góra, obwarowania miejskie (dziś już tylko fragmentaryczne) i umocnienia polowe.

Twierdza w Kłodzku
Widok z twierdzy
Widok z twierdzy

Do zwiedzania udostępniony jest w formie szlaku turystycznego zaledwie mały fragment w rejonie bastionu Wysokiego. Znajduje się tam ekspozycja związana z zamkiem i jego dziejami na przestrzeni wieków, izba pamięci więźniów z okresu II wojny światowej, mauzoleum martyrologii Finów, lapidarium rzeźby, wystawa szkła artystycznego i dawnego sprzętu pożarniczego. Największą atrakcją jest chyba jednak widok, jaki rozpościera się z Góry Zamkowej na miasto i ziemię kłodzką z rysującymi się w oddali masywami Gór Stołowych oraz Śnieżnika. Ponadto dla odważnych otwarto krótki odcinek labiryntu chodników minerskich o długości ok. 1 km (wejście tylko w grupach z przewodnikiem) - łączną długość wszystkich podziemnych korytarzy szacuje się na ok. 50-100 km. W najniższym odcinku labiryntu wysokośc korytarza wynosi zaledwie 70 cm, a szerokość 50cm.Ciekawostką jest fakt,że na terenie twierdzy nagrywany był jeden z odcinków filmu "Czterej pancerni i pies".

Twierdza w Kłodzku,mauzoleum pamięci Finów
Twierdza w Kłodzku,mauzoleum pamięci Finów

W barze na dziedzincu twierdzy można smacznie i niedrogo zjeść kupując jedzenie "na wagę".( 2zł 95gr za 10dag)

Twierdza w Kłodzku Twierdza w Kłodzku Twierdza w Kłodzku Twierdza w Kłodzku Twierdza w Kłodzku Twierdza w Kłodzku Twierdza w Kłodzku Twierdza w Kłodzku
Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020