Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Błędne Skały, Danusia

Góry Stołowe

2009-07-23
2009-08-18 08:05:29
Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów

Błędne Skały,Szczeliniec

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Karłów- Błędne Skałki > Szczeliniec

Błędne SkałyJadąc z Kudowy Zdroju do Karłowa mijamy rezerwat Błędne Skały.Droga jest wąska i kręta,bardzo malownicza. Aby dostać się do skalnego labiryntu trzeba wspiąć się szosą ok.4km do kasy. Możemy ten odcinek drogi pokonac samochodem,o ile wykupimy w dolnej kasie bilet na przejazd i cierpliwie poczekamy na otworzenie wjazdu na górny parking. Ilośc pojazdów ,ktore mogą tam parkować jest ograniczona,stąd też brama wjazdowa otwierana jest co godzinę. Podobnie rzecz sie ma z wyjazdem z górnego parkingu.

Błędne Skały
Błędne Skały


Warto cierpliwie pokonać ten szlak pieszo,czy też samochodem,by móc poźniej delektować się niesamowitymi widokami stworzonymi przez naturę w labiryncie skał. Trasę turystyczną wyznacza szlak wyłożony drewnianymi deskami,wiodący pomiędzy skałami rozmaitego kształtu. Niektóre ze skał posiadają własne nazwy takie jak Stołowy Głaz, Tunel, Kuchnia czy Kurza Stopka. W najwęższych miejscach turyści muszą przeciskać się pomiędzy skalnymi szczelinami wąskimi na kilkadziesiąt centymetrów. Niejednokrotnie budzi to ogólną wesołość,bo niektórzy mają problem z pokonaniem tych odcinków ( trzeba dobrze wciągnąć brzuch). Inne etapy wędrówki trzeba pokonać bez mała w przysiadzie,w swoistych skalnych korytarzykach. Trasa jest jednak bardzo atrakcyjna, łatwa i przyjemna do przejścia,możliwa do pokonania nawet dla dzieci.

To tutaj nagrywano sceny do filmu dla dzieci "Opowieści z Narni-książę Kaspjan"

Błędne Skały
Szczeliniec
Szczeliniec

SzczeliniecNa szczyt prowadzi kręty szlak ze schodów ułożonych w 1814 przez Franza Pabela, sołtysa pobliskiego Karłowa. Od strony północnej wiedzie szlak z Pasterki na przełęcz między Szczelińcami. Na okrężnej, jednokierunkowej trasie o długości około 5 km, biegnącej wierzchowiną Szczelińca, znajduje się również schronisko turystyczne Szwajcarka wybudowane w 1846 roku w stylu tyrolskim (wówczas jako Schweizerei). Wstęp na teren rezerwatu obejmującego szczytowe partie góry jest płatny.

Szczeliniec
Szczeliniec

Szczeliniec to najwyższy szczyt w Górach Stołowych- 919 mnpm.

Piaskowcowa powierzchnia szczytu jest zwietrzała i popękana, dzięki czemu tworzy różnorodne formy skalne przypominające swoim wyglądem ludzi oraz zwierzęta (Wielbłąd, Mamut, Słoń, Kwoka, Małpa, Pies, Żółw, Sowa, Fotel Pradziada) oraz głębokie wąwozy i korytarze (Piekiełko, Diabelska Kuchnia) tworzące labirynt skał. Ciekawostką są dwie skały, tzw. chybotki: Kołyska Księżniczki Emilki oraz Serce Ducha Gór, które, pomimo znacznej masy, można niewielkim wysiłkiem poruszyć. Wewnątrz licznych korytarzy panuje swoisty mikroklimat, a w niektórych miejscach śnieg utrzymuje się do lipca.

Szczeliniec
Szczeliniec
Szczeliniec Szczeliniec Szczeliniec Szczeliniec Szczeliniec Szczeliniec Góry Stołowe Błędne Skały
Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
fefsdf Weekendowy turysta 70 kilometrów
2009-08-18 09:03:36
Byłam tam rok temu. Trochę pogoda nie dopisała, ale to co chciałam zobaczyć i zwiedzić to mi się udało. Piękny rejon.
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020