Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
, Bastet Monia

Szczytami Beskidu Śląskiego

2009-08-09 - 2009-08-12
2009-08-17 23:40:11
Avatar użytkownika
Bastet Monia Krajtroter 2964 kilometrów
Trasa od Bielska-Białej Leszczyn,przez Dębowiec, Szyndzielnię, Klimczok, Trzy Kopce,Stołów, Błatnią,Przełęcz karkoszczonkę, Hyrcę, Kotarz, Grabową, Biały Krzyż, Przełęcz Salmopolską,Malinów,Malinowską Skałę,Kopę Skrzyczeńską,Małe Skrzyczne,Skrzyczne,Zielony Kopiec, Gawlasi, Magurkę Wiślańską, Siodło nad Roztocznym, Baranią Górę, Wierch Wisełkę, Przysłop, Stecówkę,Przełęcz Szarculę i Przełęcz Kubalonkę z finiszem w Wiśle Głębce.
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Bielsko-Biała > Brenna > Błatnia w Beskidzie Śląskim > Przełęcz Karkoszczonka w Beskidzie Śląskim > Szczyrk > Wisła

Na wycieczkę wyruszyliśmy rano. Pociągiem pojechaliśmy do Bielska-Białej Leszczyny. Pogoda dopisywała. Ze stacji weszliśmy na czerwony szlak prowadzący na Dębowiec. Następnie ruszyliśmy w stronę Szyndzielni. Niestety na trasie wielu niezbyt rozważnych turystów. Spotkaliśmy osoby na kamieniastym szlaku w klapkach na obcasie i z wózkami o-0. W schronisku na Szyndzielni zjedliśmy obiad,a potem ruszyliśmy na Klimczok. Do schroniska weszłam po pieczątkę,bo wewnątrz było bardzo parno.Po zejściu na szlak na Błatnią ludzi ubyło,a trasa okazała się bardzo malownicza. Wychodząc z lasu na punkt widokowy na Błatniej nie można było nacieszyć oczu. Znajdowała się tu panorama 180 stopni. Przepiękny widok. Zeszliśmy do schroniska i wzięliśmy nocleg-dostaliśmy w pokoju 4-ce,bo ładniejszy widok,niż z 2-ki :-) Wieczorem poszliśmu zobaczyć zachód słońca i światła Bielska Białej i Żywca. Niesamowity widok.

Widok z Dębowca
Widok z Dębowca


Rano wyruszyliśmy ku Przełęczy Karkoszczonce. Zmęczenie dało o sobie znać i trudno było się dobudzić. Szlak na przęłęcz okazał się również ciekawy.

W Chacie Wuja Toma na P. Karkoszczonce zjedliśmy posiłek i zebraliśmy siły na dalszą wyprawę w kierunku Przełęczy Salmopolskiej. Szlak był w miarę równomierny. Dopiero wejście na Hyrcę zrobiło się strome. Następnie dostarlismy do szczytu Kotarza i Grabowej. Dalej Biały Krzyż i w końcu Przełęcz Salmopolska.

W schronisku na Dębowcu

Wejście na Malinów było strome i kamieniaste. Jednak widoki i pustka o tej porze zagwarantowały przepiękne i dzikie widoki. Dalej szliśmy czerwonym szlakiem ku Malinowej Skale. Potem Kopa Skrzyczeńska. Robliło się już ciemno i mrocznie. Udało się minąć Małe Skrzyczne i dojść do Skrzycznego,ale trudno było w ciemności znaleźć schronisko. W końcu udało się dotrzeć i zjeść kolację oraz wziąźć kąpiel po męczącej wędrówce. Czekolada z bitą śmietaną była w tej chwili rarytasem :-)Rano okazało się,iż w nocy pogoda uległa zmianie. Szczyt opanowały chmury i mgła. Postanowiliśmy spędzić dzień w schronisku i okolicy.

Szyndzielnia
Szyndzielnia

Następnego dnia postanowiliśmy iść na Baranią Górę. Po zejściu ze Skrzycznego mgła się rozrzedziła i widoki stały się lepsze. Przez szlak było trudno przejść,gdyż znajdowało się wiele kałuż. Na Zielonym Kopcu,Gawlasim i Magurce Wiślańskiej ukazały się widoki przetrzebionych przez kornika lasów świerkowych.

Samo podejście na Baranią Górę okazało się trudne z powodu powalonych świerków. Na szczycie odpoczęliśmy i weszliśmy na wieżę widokową. Następnie udaliśmy się do schroniska na Przysłopie. Trasa była dość monotonna upstrzona masą wystających korzeni i bajorek.

W schronisku zrobiłam pieczątkę w dzienniczku i zjadłam żurek. Pogoda uległa poprawie.

Wyruszylismy w kierunku Stecówki. Pogoda nagle się popsuła i zaczęło padać. Założylismy znów pelerynki antydeszczowe. Szliśmy szybkim tempem,bo chcieliśmy zdąrzyć na pociąg w Wiśle Głębce. Trasa była trudna z powodu deszczu. Na Przełęczy Szarcula mieliśmy całe nogawki w błocie 😁 Udało nam się dotrzeć kilka minut przed odjazdem pociągu na dworzec kolejowy w Wiśle Głębce. Do pociągu wparowaliśmy zgrzani,ale i pełni emocji.

Schronisko na Klimczoku

Szkoda było opuszczać góry....

Naparstnica Na Błatniej Widok z pokoju schroniska Schronisko na Błatniej Brenna-Błatnia Widok z Błatniej późnym wieczorem Błatnia koło Południa Szlak ku Przełęczy Karkoszczonce Widok na cel dnia-Skrzyczne Schronisko na Przełęczy Karkoszczonce Żelazka z duszą Kot,który się wtopił w tło :) Chata Wuja Toma Szlak na Hyrcę Widok na Hyrcę Kotarz Przełęcz Salmopolska Staruszek Ostre podejście na Malinów Skały na Malinowej Skale W schronisku po zmroku Następnego dnia mgła-czekamy dzień w schronisku na lepszą pogodę :) Kropelki Widok ze Skrzycznego-mgła rozeszła się tylko na kilka minut Słoneczne Skrzyczne (na chwilę) Stacja RTV we mgle (czas naświetlania 15 sek.) Nowy dzień-kurs na Baranią Górę Skałki na Malinowej Skale Zielony Kopiec Gawlasi Rudzik Przed Baranią Górą Poniszczony drzewostan Szlak na Przysłop Muzeum Turystyki W schronisku na Przysłopie Eskponaty w Izbie Leśnej Izba Leśna Widoki ze Stecówki Szlakiem z Stecówki do Wisły Głębce Dorkowa Skała Wisła Głębce Szczytami Beskidu Śląskiego Stacja B-B Leszczyny
Avatar użytkownika
Bastet Monia Krajtroter 2964 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Bastet Monia Krajtroter 2964 kilometrów
2013-08-19 19:03:27

[cytuj autor=' Dori']Jestem pełna podziwu dla tej kilkudniowej wycieczki :) Zazdroszczę kondycji :D Pozdrawiam! [/cytuj]

Dziękuję. Kondycja,to raczej było wyzwanie dla samej siebie. Po wyprawie tydzień siedziałam jak placek ;)

Avatar użytkownika
DoRi Krajtroter 11364 kilometrów
2013-08-19 13:09:48

Jestem pełna podziwu dla tej kilkudniowej wycieczki :) Zazdroszczę kondycji :D Pozdrawiam!

Avatar użytkownika
Bastet Monia Krajtroter 2964 kilometrów
2011-09-22 12:46:08

Dziękuję :)

Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów
2011-09-22 08:14:44

Witaj!

Świetna relacja, znakomity opis wyprawy ! Jak to dobrze w taki zamglony poranek - moc pooglądać  zdjęcia ładnych widoczków. Pozdrawiam :-)

Avatar użytkownika
toja1358 Krajtroter 10687 kilometrów
2011-09-22 07:53:59

Bardzo fajna wycieczka, dużo wrażeń w krótkim czasie. Ładne fotki. Pozdrawiam :)

Avatar użytkownika
Bastet Monia Krajtroter 2964 kilometrów
2010-05-01 14:12:50
Dziękuję za miłe słowa :))) Cieszę się, że przyczyniłam się do miłych doznań :)
To prawda, szkoda z każdej wycieczki wracać /:


Pozdrawiam :))
Avatar użytkownika
Marta Uzależniony od podróży 1498 kilometrów
2010-04-27 13:07:23
Całkiem zgrabna wycieczka. W większości wymienionych przez Ciebie miejsc i szczytów BŚ byłam, acz nigdy "za jednym zamachem". Wycieczki górskie mają jedną, ale za to wielką wadę: kiedyś się kończą i trzeba wracać do domu;0
Jeśli wolno mi zauważyć - bardzo podobają mi się Twoje zdjęcia. Siedzę teraz w pracy i bardzo mnie pocieszył widok prześlicznych gór.
Od razu milej na duszy. Pozdrawiam i dziękuję za miłe wrażenia wzrokowe:)
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020