Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Alwernia wzgórze, Marek Weber

Na zamek Tęczyn w Rudnie

2008-06-01
2008-06-01 00:12:09
Avatar użytkownika
Marek Weber Krajtroter 21364 kilometrów

Nasz szlak rozpoczynamy rano w Alwerni – miasteczko położone między Małopolską a Śląskiem przy ważnych szlakach komunikacyjnych: Autostradzie A4, drodze wojewódzkiej Kraków - Oświęcim gdzie jest zjazd z autostrady. Na obszar gminy składają się dwie jednostki geomorfologiczne: Grzbiet Tenczyński stanowiący część Jury Krakowsko – Częstochowskiej – znajduje się tam zamek Tęczyn – cel naszego spacerku - oraz Dolina Górnej Wisły, która należy do Kotliny Oświęcimskiej. Wchodzą one w skład Jurajskiego Parku Krajobrazowego utworzonego w 1981 roku, obejmuje on prawie dwie trzecie obszaru gminy. Ze względu na wartości przyrodnicze, gmina znajduje się w strefie krajobrazu chronionego.
Alwernia, to pięknie położona nadwiślańska gmina, z malowniczymi widokami oraz kompleksami leśnymi i zalewem wodnym. Posiada zaplecze rekreacyjno sportowe oraz łowiska dla wędkarzy. Atrakcje turystyczne Alwerni to:
Barokowy klasztor i kościół o.o. Bernardynów z charakterystyczną wieżą, widniejącą malowniczo na alwerniańskim wzgórzu, która stała się wizytówką miasta. Słynie jako ośrodek kultu Pana Jezusa Ecce Homo.
Zabytkowy zespół urbanistyczny Alwerni to prostokątny rynek z parkiem z dominującą grupą starych dębów – pomników przyrody, zgrupowanych wokół kapliczki. Uroku dopełniają XVII- i XVIII- wieczne drewniane domy o konstrukcji zrębowej i czterospadowych dachach z podcieniami.
Małopolskie Muzeum Pożarnictwa w Alwerni, jako najstarsze w Polsce z bogatym zbiorem eksponatów pochodzących z różnych regionów i okresów dziejowych. Wyjątkowo cennymi eksponatami są wozy konne z lat 1910-1913, oraz samochody pożarnicze: „mercedes” z 1926 roku.
Izba Tradycji Regionalnych
Liczne szlaki piesze i rowerowe, wiodące po najciekawszych zakątkach i obok owianych mgłą historii zabytków, zainteresują poszukujących ciszy i wiejskiego klimatu turystów.
Alwernia rynek – tutaj rozpoczynamy naszą wędrówkę. Udajemy się szlakiem żółtym, gdzie po około 1km schodzimy z drogi asfaltowej na drogę gruntową, przechodząc przez las do Grojca jest to około 4,5km od startu w Alwerni. Szlak prowadzi nas obok kościoła św. Ducha, gdzie po kilku minutach znajdujemy się w centrum wsi, po następnych kilkuset metrach nasz szlak prowadzi przez pola, - z których pięknie widać nasz cel zamek Tęczyn w Rudnie - a dalej pod trasą autostrady A-4 przechodzimy na jej drugą stronę. Wspinając się pod górę, która nie sprawia nam problemów dochodzimy do Rudna, tam znaki prowadzą nas do zamku Tęczyn. Do tego momentu przebyliśmy około 8km.
Zamek „Tęczyn” w Rudnie położony jest na wzgórzu pochodzenia wulkanicznego zbudowanego z melafirów o wysokości 411m n.p.m.
Przyjmuje się, że drewniany zamek oraz największą wieżę, zwaną Nawojową, wzniósł ok. r. 1319 kasztelan Nawój z Morawicy. Właściwym twórcą murowanego zamku był jego syn Jędrzej, który przyjął nazwisko Tęczyński. Po rozbudowie w r. 1570 Tęczyn stał się świetną rezydencją, porównywaną z Wawelem. Dwukrotnie spalony w latach 1656 i 1768, popadł w ruinę. Zamek miał charakter średniowiecznej warowni o założeniu gotyckim, rozbudowanej w stylu renesansowym. Obwodowe mury obronne mają kształt nieregularnego czworoboku. Przy murze wschodnim wznoszą się trzy okrągłe wieże, pochodzące prawdopodobnie z XIV wieku. Przed bramą znajduje się głęboka fosa, nad którą przerzucano most zwodzony. Droga do sieni prowadziła przez okrągłą basztę, przebudowaną z wcześniejszego barbakanu. We wschodnim skrzydle mieściły się apartamenty reprezentacyjne.
Początki wsi Rudno związane są z zamkiem, jak Tenczynek była ona osadą służebną. Wymienia ją Długosz ok. r. 1470. Z murów roztacza się przepiękny widok na całą okolicę.
Po zwiedzeniu ruin zamku i odpoczynku schodzimy na dół zgodnie ze szlakiem zielonym (rowerowym) przez Podzamcze i Borki dochodzimy do przejścia nad autostradą. Następnie kierujemy się w kierunku miejscowości Zalas, gdzie opuszczamy zielony szlak rowerowy i wchodzimy w zabudowania. Następnie zmieniamy trasę z drogi asfaltowej na drogę polną i dalej na dukt leśny i przy pomocy nieodłącznych atrybutów (kompas i mapa) skracamy sobie drogę i wracamy do Alwerni – do naszego miejsca startu.Więcej informacji o zamkach (nie tylko o tym ) znajdziesz na http://www.zamkipolskie.com/

Zamek Tęczyn - widok z Grojca
Zamek Tęczyn - widok z Grojca


Przejście pod autostradą A-4 U wrót zamku Zamek Zamkowe zakątki Droga do zamku Brama na dziedziniec Wieża Wieża - widok od dziedzińca Widok z okna Na kondygnacji Mury z zewnątrz Mury od strony dziedzińca Mury Jedna z baszt Fragment wieży Brama do zamku Na zamek Tęczyn w Rudnie Alwernia opactwo
Avatar użytkownika
Marek Weber Krajtroter 21364 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
monika Krajtroter 17658 kilometrów
2010-10-24 14:54:08
Piękne zdjęcia. Byłam w tym zamku . Teraz niestety nie można do niego wejść ogrodzony jest biało - czerwoną opaską i przed nim napis grozi zawaleniem. A szkoda bo to taki piękny zamek.
Avatar użytkownika
MM Krajtroter 4080 kilometrów
2009-02-05 11:03:03
Podobają mi się wykonane przez Ciebie zdjęcia :-)
Opis także bardzo przyjemnie się czyta. Pozdrawiam.
Avatar użytkownika
Katarzyna Jamrozik Krajtroter 23952 kilometrów
2008-06-01 19:01:42
Widzę że lubimy zwiedzać te same miejsca. Gratuluję kondycji.
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020