Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Zamek Leśna Skała, Darek

Zamek Leśna Skała

2009-08-12
2009-08-12 21:31:25
Avatar użytkownika
Darek Krajtroter 21667 kilometrów
Neogotycki „Zamek Leśna” usytuowany jest na górze Szczytnik i znajduje się dokładnie na miejscu wcześniejszego fortu z końca XVIII w. zniszczonego w 1807 r na polecenie Napoleona. Zbudowany został na planie nieregularnego czworoboku, z narożnymi wieżami, natomiast całość została nakryta wielopłaszczyznowymi dachami.
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Szczytna

Ze słowem zamek kojarzy nam się najczęściej wielka, ponura, średniowieczna budowla otoczona fosą. Tymczasem zamek na górze Szczytnik wybudowany został dużo później, w latach 1832-1836 przez Leopolda von Hochberga. Jego zamiłowanie do historii połączone z ogromnym pragnieniem posiadania własnego zamku otoczonego pięknem przyrody pomogło podjąć decyzję o wybudowaniu Leśnej Skały , bo taka była pierwotna jego nazwa.
Obiekt służył tylko właścicielowi i jego gościom aż do roku 1843-ego, kiedy to Leopold von Hochberg zapisał go w testamencie swojej siostrze Barbarze. Ta po jego śmierci szybko pozbyła się obiektu, który następnie często zmieniał właścicieli. Tak działo się do 1860-tego roku. Zamek wówczas przeszedł w ręce Franciszka Rorbacha, a następnie od 1880-ego jego córki Heleny i zięcia Bruno Kleina.
W 1890-tym roku rodzina Kleinów - Rohrbachów przystąpiła do odnawiania zamku, a już dwa lata później zamieszkała w nim na stałe.
Goście właścicieli i oni sami spędzali czas w rezydencji przebywając wieczorami w głównej, największej i najbardziej reprezentacyjnej sali. Sala ta, zwana była rycersko – myśliwską i została gruntownie odrestaurowana przez ekipę konserwatorów zabytków w 1993 roku. Znajdują się w niej po dziś dzień trofea myśliwskie z końca dziewiętnastego wieku. W bardzo dobrym stanie zachowane są również pozostałe pomieszczenia. Zamek w okresie międzywojennym stanowił własność misjonarzy Świętej Rodziny, w trakcie II wojny światowej w części tegoż obiektu mieścił się niemiecki szpital wojskowy. Po wyzwoleniu zamkiem opiekowali się nadal misjonarze, jednak 2 lipca 1952 roku omawiany majątek został im bezprawnie odebrany, dopiero w listopadzie 2007 roku zamek został zwrócony. Dziś zamek został oddany w bezpłatną dzierżawę Państwowemu Domowi Pomocy Społecznej „Zamek”, z tego względu duża część zamku nie jest udostępniona dla turystów.Turystom udostępniono jedynie kaplicę zamkową i część dziedzińca zewnętrznego oraz pozostałe fragmenty murów obronnych, jest też punkt widokowy umocowany na skałach, w miejscu gdzie do 1807 roku stał fort. Z punktu widokowego rozpościera się wspaniała, malownicza panorama Szczytnej, Gór Bystrzyckich i Orlickich, Gór Stołowych i Obniżenia Dusznickiego. Obok zamku znajduje Dom Zakonny Misjonarzy Św. Rodziny, a tuż obok tegoż domu znajduje się Gościniec Misyjny im. Ks. Jana Berthiera (założyciela), z galerią ciekawych eksponatów misyjnych, przywiezionych przez misjonarzy m.in. z Indonezji, Madagaskaru i Papui Nowej Gwinei.

Herb właściciela zamku
Herb właściciela zamku


Trzeba dodać iż Kalwaria Górska jest mało znanym i bardzo ciekawym miejscem, znajdującym się w sąsiedztwie Zamku Leśna, utworzona jest na południowym stoku góry zamkowej w lesie. Prace nad stworzeniem kalwarii trwały 19 lat i zakończyły się w 1959 roku. Kalwaria - to kute w piaskowcu płaskorzeźby, tworzące poszczególne stacje drogi krzyżowej. Ciekawym obiektem jest też wysoki krzyż z figurą Chrystusa wykuty z piaskowca, umieszczony w miejscu gdzie kiedyś miał powstać cmentarz grzebalny dla miejscowych parafian, jednakże okazało się iż teren jest zbyt twardy i kamienisty, dlatego też zaniechano jego budowy, a krzyż pozostał w stanie nie naruszonym do dnia dzisiejszego nosząc nazwę Krzyża Misyjnego.

Most zwodzony nad fosą Zamek Leśna Skała Mechanizm opuszczający most nad fosą, znajdujący się w jednej z wieżyczek Podzamcze Podzamcze Podzamcze Podzamcze Herb rodowy Leopolda von Hochberga znajdujący się nad wejściem środkowym do Sali Rycerskiej Sala Rycersko - Myśliwska Sala Rycersko - Myśliwska Sala Rycersko - Myśliwska Hol Zamkowy Fragment ozdobnej boazerii. Zamkowy Korytarz Hol Zamkowy Brama z mostem zwodzonym nad fosą Posąg św. Jana Nepomucena Mury obronne wokół zamku Tablica informacyjna przed Zamkową Kaplicą Ołtarz w kaplicy zamkowej Kaplica zamkowa Kaplica zamkowa Brama zakowa Brama Główna Podzamcze Wejście na taras widokowy Panorama z tarasu widokowego Panorama z tarasu widokowego Panorama z tarasu widokowego Orle Skały W oddali widać Szczeliniec Orle Skały Kościół w Szczytnej Orle Skały Fabryka Szkła w Szczytnej Szczytna Na pierwszym planie widać Szczytną, a w oddali Góry Stołowe Dolina Dusznicka Góry Stołowe Szczytna Taras widokowy Wejście na taras widokowy Taras widokowy Orle Skały Taras widokowy Wejście na taras widokowy Orle Skały Orle Skały Dom Misyjny Dom Misyjnyny Droga na Gościniec Misyjny Studnia Dom Misyjny Misyjny Dom Gościnny Gościniec Misyjny Eksponaty Misyjne Eksponaty Misyjne Droga do Krzyża Misyjnego Krzyż Misyjny Orle Skały Wejście na Kalwarię Górską Orle Skały Orle Skały Zamek Leśna Skała Zamek Leśna Skała
Avatar użytkownika
Darek Krajtroter 21667 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Monika Pawlak Krajtroter 9349 kilometrów
2010-10-29 11:41:26
A dziękuję,dodałam Chorwację ponieważ to był mój największy wypad w tym roku(dzięki młodszej siostrze i szwagrowi),a po za tym nadal cierpię na bezrobocie i niestety nie wyjeżdżam nigdzie tak jak sobie samej to obiecałam na początku roku.Jak już gdzieś się wybieram,to tylko DZIĘKI KOMUŚ ŻYCZLIWEMU ;),albo tu po okolicy deptam te same szlaki co zwykle,czyli najczęściej Beskidy,gdzie do szlaku spod domu mam ok 4 km piechoty .
Avatar użytkownika
Darek Krajtroter 21667 kilometrów
2010-10-29 10:20:45
Od jakiegoś czasu troszeczkę przycichłaś, ale widzę po ostatnio zamieszczonych wycieczkach, że powoli się rozkręcasz.
Więc Ty też nie masz czego się wstydzić ;)
Avatar użytkownika
Monika Pawlak Krajtroter 9349 kilometrów
2010-10-27 08:14:53
Nie masz się za co wstydzić,to raczej ja mam!Masz już pokaźną kolekcję ;)pozdrawiam !
Avatar użytkownika
Darek Krajtroter 21667 kilometrów
2010-10-26 23:01:20
Dzięki za uznanie, ostatnio wstyd się przyznać troszeczkę się opuściłem i dawno już nic nowego nie włożyłem, ale obiecuję że się zmobilizuję i wstukam coś od czasu do czasu na portal. Bo to że nic nie zamieściłem nie oznacza że zaszyłem się na cały rok w domu :)
Avatar użytkownika
Monika Pawlak Krajtroter 9349 kilometrów
2010-10-26 21:49:26
Darku,Ty to lecisz nieźle z tymi wycieczkami ! Muszę przyznać,że pokazujesz naprawdę ciekawe miejsca,ktróre nie są dobrze znane .I to się chwali !!! Serdecznie pozdrawiam i życzę jeszcze więcej takich wypadów ;)
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020