Kościół pw. św. Jerzego, Darek

Szalejów Górny.

2009-08-06
2009-08-06 18:31:49
Avatar użytkownika
Darek Krajtroter 21667 kilometrów
Perełką Szelejewa Górnego jest kościół p.w. św. Jerzego, który kiedyś był znanym miejscem pielgrzymkowym ziemi Kłodzkiej. Kultem cieszyła się gotycka Pieta, będąca jedną z najstarszych rzeźb gotyckich w drewnie na świecie.
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Szalejów Górny
Mało który samochód mknący ruchliwą szosą Kłodzko - Kudowa Zdrój zatrzymuje się w Szalejowie Górnym, a szkoda, bo zachował się tutaj wielki skarb kulturowy gotycka drewniana Pieta z około 1420 roku, przechowywana w kościele pw. św. Jerzego. Jest to typowa świątynia obronna, z zachowanym potężnym murem i strzelnicami. W jej pobliżu stoi wysoka kolumna, na której umieszczono barokową kamienną kopię tutejszej Piety, czyli figury Matki Boskiej Bolejącej z ciałem zmarłego Syna na kolanach. Skoro kolumna ta powstała na początku XVIII wieku, to znaczy, że kult maryjny musiał być tutaj wciąż silny. Jeśli przyjrzymy się jej bliżej to na kapitelu zobaczymy wyrytych kilka elementów: dzban, gwoździe, młotek i bicz, czyli narzędzia Męki Pańskiej. Na cokole umieszczono łaciński napis mówiący, że ta "kolumna należy do Łaskawej, Boleściwej Matki i została przez wierzących czcicieli Maryi z powodu ślubowania wzniesiona, którzy uciekają się do niej i szukają u niej pomocy". Mamy więc do czynienia z typową kolumną wotywną. Jest to jeden z dowodów na to, że kościół w Szalejowie Górnym był kiedyś znanym miejscem pielgrzymkowym. Kultem cieszyła się właśnie gotycka Pieta, będąca jedną z najstarszych rzeźb gotyckich w drewnie na świecie. Kościół w Szalejowie Górnym powstawał w kilku etapach. Pierwszy, drewniany z 1269 roku, zastąpiono gotyckim w drugiej połowie XIV wieku. Następnie wystrój zmieniono w latach 1682-83 na barokowy. Charakter obronny nadano mu w XV wieku. Była to konieczność, choćby z powodu najazdów husyckich. Mur obronny zachował się w dobrym stanie prawie w całości. W jego południowej części widnieją nawet ślady ganku straży oraz strzelnice szczelinowe, przez które można było oddawać strzały. W tej samej części w murze wznosi się gotycki, piętrowy budynek bramny z ostrołukowym przejściem. Druga brama (służąca też jako dzwonnica) z 1682 roku z gotyckim dzwonem z 1354 roku, wznosi się od strony zachodniej. W jej mur od strony dziedzińca kościelnego, nad przejściem, wmurowano fragment gotyckiej wimpergi z głową Chrystusa. Do dzwonnicy przylega dawna kaplica nagrobna z zespołem ciekawych epitafiów dawnych panów tych ziem. Widoczny z daleka kościół był zawsze swoistym punktem orientacyjnym. Zatrzymywali się tutaj na popas podróżni, udający się w kierunku znanych miejsc uzdrowiskowych ziemi kłodzkiej. Jedno ze źródeł naturalnej wody mineralnej, zwane dawniej "Victoria", znajduje się zresztą na terenie Szalejowa Górnego, ale nie jest eksploatowane. Turyści zatrzymywali się tutaj najpierw w starej karczmie, a potem w dwóch zajazdach. Skoro zaś były postoje, musiała być i kuźnia, której budynek zachował się do dzisiaj.
Wieża bramna przy kościele w Szalejowie Górnym Popiersie Jana Pawła II Wieża zegarowa na kościele pw. św. Jerzego Kościół pw. św. Jerzego Mur obronny wokół kościoła pw. św. Jerzego Kościół pw. św. Jerzego Fragment obronnego kościoła gotyckiego p.w. Św. Jerzego w Szalejowie Górnym Wieża bramna z dzwonnicą (1682 r.) Chusta św. Weroniki - gotycki fragment wmurowany nad zachodnią bramą Brama wejściowa. Tablica pamiątkowa. Tablica pamiątkowa. Wieża bramna wraz z fragmentem murów obronnych. Mur obronny wokół kościoła Wieża bramna przy kościele w Szalejowie Górnym Wieża bramna wraz z fragmentem murów obronnych. Kościół pw. św. Jerzego Kolumna zwieńczona kamienną kopią Matki Boskiej Bolejącej z ciałem zmarłego Syna na kolanach Budynek Kuźni. Kościół pw. św. Jerzego Szalejów Górny.
Avatar użytkownika
Darek Krajtroter 21667 kilometrów

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021