Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne

Szlakiem tatrzańskich jezior - Morskie Oko i Dolina Pięciu Stawów Polskich

2008-02-20
2008-02-20 07:53:46
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1137778 kilometrów
Całodniowa wycieczka łącząca przejazd samochodem lub busem oraz pieszą wędrówkę po tatrzańskich szlakach.
Nasze podróże możesz wygodnie przeczytać na naszym nowym blogu. Na chwilę obecną nie ma tam komentarzy i ocen, ale pracujemy nad tym :)

Dojazd:
Z Zakopanego wyjeżdżamy ulicą Oswalda Balzera w kierunku Jaszczurówki (warto zobaczyć tutaj śliczną, drewnianą kapliczkę) i Zazadniej. Dojeżdżamy do Palenicy Białczańskiej (około 25 km), gdzie na parkingu musimy pozostawić samochód.

Dalej, już w TPN-ie poruszamy się pieszo (ewentualnie konno), czeka nas tu około 8-kilometrowy odcinek asfaltowej, nieco nużącej trasy, którą można urozmaicać sobie czerwonym szlakiem biegnącym przez las (od Leśniczówki Pod Wantą szlak tworzy skróty).

Po około 3 km natrafiamy na wodospad zwany Wodogrzmoty Mickiewicza, po drodze możemy trochę poczytać o tutejszej, cennej przyrodzie.

Od Polany Włosienica poruszamy się już tylko pieszo (kończą tutaj trasę tramwaje konne). W końcu docieramy do Morskiego Oka, którego widok z pewnością wynagrodzi niezbyt ciekawą trasę. Jezioro to, największe w Tatrach (35 ha) leży w przepięknym otoczeniu, na wysokości około 1400 m npm. Przy Morskim Oku stoi ładne, zabytkowe schronisko, z jedzonkiem i spaniem.

Polecamy spacer czerwonym szlakiem wzdłuż pięknego brzegu jeziora, warto też odbić nim i wspiąć się nad Czarny Staw, z którego widok jest przedni. Dalej ten szlak prowadzi na Rysy (2499 m npm) - najwyższy polski szczyt, ale to już wyprawa na inną okazję.

My wracamy nad Morskie Oko (jezioro można obejść całe), stąd niebiekim szlakiem ruszamy do Doliny Pięciu Stawów Polskich. Po około 2 godzinach natkniemy się na Przedni Staw, mijamy schronisko - najwyżej położone w całej Polsce, a dalej Wielki Staw. Tutaj koniecznie przystańmy przy Wielkiej Siklawie - najpotężniejszym wodospadzie w Tatrach, który tworzy Potok Roztoka spadając z Doliny Pięciu Stawów do Doliny Roztoki.

Całą piękną Dolinę Pięciu Stawów położoną ponad górną granicą lasu, porośnietą kosówką i zasłaną piargami, można przejść szlakiem niebieskim, który dalej, poprzez przełęcz Orlej Perci prowadzi do Doliny Gąsienicowej i nad schronisko "Murowaniec".

Ale my z Doliny Pięciu Stawów wracamy niebieskim szlakiem do Wielkiej Siklawy i wchodzimy do lesistej Doliny Roztoki (szlak zielony). Przemierzamy ją wzdłuż Potoku Roztoka aż do Wodogrzmotów Mickiewicza, gdzie ponownie wkraczamy na trasę asfaltową, tym razem w przeciwnym kierunku, w stronę Palenicy Białczańskiej, gdzie zostawiliśmy samochód, który w ogólnym zmęczeniu radośnie witamy.

Teraz do Zakopanego można ewentualnie jechać inną (nieco dłuższą), malowniczą trasą z pięknymi widokami na Tatry - przez Łysą Polanę, Głodówkę, Bukowinę i Poronin (około 30 km).

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1137778 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Katarzyna Jamrozik Krajtroter 23752 kilometrów
2013-06-02 17:51:17

No i też zdąrzyliśmy przejść tą trasą tylko w drugą stronę. Ze wszystkich wypraw w  Tatry ten szlak pamiętam jako najciekawszy i z najlepszymi widokami. Niesamowita przestrzeń.

Avatar użytkownika
MARTUSIA I ADAŚ Uzależniony od podróży 1268 kilometrów
2009-07-07 11:29:57
My planujemy wyjazd w Tatry pod koniec lipca i miedzy innymi planujemy zobaczyć Dolinę Pięciu Stawów Polskich oraz Morskie Oko i wiele wiele innych;) W Tatrach planujemy spędzić praktycznie cały czas wolny ok 2 tyg. Piękne zdjęcia, z niecierpliwością czekamy na moment w którym na własne oczy zobaczymy te widoki;) pozdrawiamy!
Avatar użytkownika
Janek Krajtroter 9558 kilometrów
2009-07-03 15:44:19
Nie tak do końca jest otwarta normalna droga. Piesi muszą chodzić nadal do Wodogrzmotów drogą gospodarczą przez Starą Roztokę.
Cytat z dzisiejszego komunikatu TPN:

"W związku z remontem osuwisk, na podstawie decyzji Starosty Tatrzańskiego, droga do Morskiego Oka zostaje udostępniona dla wozów konnych i ruchu pieszego z wózkami dziecięcymi, w terminie od 01 lipca do 21 sierpnia br. Ruch turystyczny pieszy odbywa się drogą gospodarczą do schroniska w Starej Roztoce, skąd szlakiem do Wodogrzmotów Mickiewicza i dalej drogą do Włosienicy i Morskiego Oka."
kuba m Domator 6 kilometrów
2009-07-03 09:35:44
witam wszystkich droga do morskiego oka ostatecznie jest otwarta od 01.07.2009r Ja byłem tam 26.06.2009r i widziałem że roboty trwają ale wiem że zdecydowali się otworzyć od lipca.
Avatar użytkownika
fefsdf Weekendowy turysta 70 kilometrów
2009-05-20 11:17:58
dzięki za obszerną odpowiedź. Myślałam że już otworzyli drogę do Morskiego. No cóż tak to jest jak nie czyta się komunikatów.
Avatar użytkownika
Janek Krajtroter 9558 kilometrów
2009-05-19 20:54:30
Obawiam się,że musisz skorygować swoje zamary odnośnie Morskiego Oka, jak widać z dzisiejszego komunikatuTPN.
Cytuję, ze strony TPN:
Warunki na szlakach 2009-05-19 08:31:53

Utrudnienia:
Po nocnych opadach deszczu szlaki są mokre i śliskie, miejscami błotnista
W wyższych partiach Tatr panują warunki zimowe. Powyżej górnej granicy lasu znaczna część szlaków znajduje się jeszcze pod śniegiem. Śnieg jest twardy i na północnych stokach oraz w żlebach taki pozostaje przez cały dzień. Do uprawiania turystyki w tych warunkach odpowiednie buty, raki i czekan są niezbędne. W godzinach południowych, w miejscach nasłonecznionych śnieg robi się grząski i przepadający.
Planując wyjście w góry trasę wycieczki należy dostosować do aktualnie panujących warunków i posiadanego doświadczenia górskiego.


REMONT DROGI DO MORSKIEGO OKA
W związku z remontem osuwisk, droga do Morskiego Oka jest całkowicie zamknięta (prawdopodobnie do 10 czerwca)
Droga pozostaje otwarta tylko w weekendy (soboty i niedziele). Dla ruchu turystycznego udostępniona jest droga gospodarcza do schroniska w Roztoce, skąd szlakiem turystycznym można dojść do Wodogrzmotów Mickiewicza, a następnie do Doliny Pięciu Stawów Polskich. Dojście do Morskiego Oka oraz powrót możliwy jest przez Dolinę Pięciu Stawów Polskich, a następnie tylko przez Szpiglasową Przełęcz, gdyż do 31 maja zamknięty pozostaje szlak przez Świstówkę Roztocką. Na szlaku przez Szpiglasową Przełęcz leży jeszcze śnieg i zalecane jest posiadanie tam sprzętu zimowego (raki, czekan).

Podczas trwania remontu nie kursują wozy konne.

W związku z zamknięciem drogi do Morskiego Oka zamknięty jest również czerwony szlak od Polany pod Wołoszynem w stronę Wodogrzmotów Mickiewicza.

Po zakończeniu remontu osuwisk do końca października będą występowały utrudnienia, (związane z dalszym remontem nawierzchni drogi) o których będziemy informowali na bieżąco.

Zagrożenia:
W przypadku nadchodzącej burzy należy zejść ze szczytów i grani, opuścić otwarte przestrzenie i okolice cieków wodnych oraz wyłączyć telefony komórkowe.
Droga do Morskiego Oka zamknięta

2009-05-19
W związku z remontem osuwisk, droga do Morskiego Oka jest całkowicie zamknięta (prawdopodobnie do 10 czerwca). Droga pozostaje otwarta tylko w weekendy (soboty i niedziele). Podczas zamknięcia drogi do Morskiego Oka można dotrzeć przez Dolinę Roztoki (drogą gospodarczą) i Dolinę Pięciu Stawów Polskich. Trasa ta jest długa, trudna i przy obecnych warunkach panujących w wyższych partiach Tatr wymaga posiadania doświadczenia wysokogórskiego oraz sprzętu zimowego (raki, czekan).
Avatar użytkownika
Kinga Krajtroter 2544 kilometrów
2009-05-19 19:39:25
im wcześniej wyjdziesz tym lepiej, zresztą w Tatrach szkoda czasu na sen. Warto mieć więcej czasu w zanadrzu choćby po to żeby posiedzieć w spokoju nad Wlk.Siklawą czy w Dol. 5 stawów i nacieszyć oko. A z Moka jeszcze możesz pokusić się o wyjście do Czarnego Stawu.
Jeśli ruszasz z Zakopca to 7 godzina na wyjście będzie dobrą porą.
Avatar użytkownika
fefsdf Weekendowy turysta 70 kilometrów
2009-05-19 16:55:31
A ja mam takie pytanko? :) Bo także wybieram się do Doliny Pięciu Stawów i później nad Morskie Oko i w związku z tym chciałabym wiedzieć ile czasowo wyszedł ten "spacer"? Bo nie wiem o której rano wstać tak żeby jeszcze wrócić za dnia.
Avatar użytkownika
Iwona Jarosz Weekendowy turysta 25 kilometrów
2008-08-20 08:58:09
Bardzo fajnie się czyta twój opis ,normalnie jakbym tam znowu była ! Nad Morskim Okiem byliśmy w ubiegłym roku z 2 letnią córeczką i od tamtego czasu przestała jeżdzić we wózku, woli iść na nóżkach .Za 2 tyg chcemy wybrać się na Trzy Korony ciekawe czy się jej spodoba?
Avatar użytkownika
Katarzyna Jamrozik Krajtroter 23752 kilometrów
2008-04-04 11:29:10
Widzę, że lubimy podobne miejsca. Też byłam nad Morskim Okiem parę razy, i dwa razy w Dolinie Pięciu Stawów Polskich. W tej ostatniej byliśmy już nawet z dziećmi, szliśmy tam przez dolinę Roztoki. Wprawdzie zajęło nam to prawie cały dzień ale dzieci doszły prawie całą drogę o własnych siłach. Od tamtej pory lubią jeździć na wycieczki, gdzie wiedzą że dojdziemy do jakiegoś schroniska i dostaną dyplom. No i kilka ich już mają. Nie szliśmy jeszcze szlakiem z Doliny do Morskiego Oka. Opisz czy jest on trudny, czy są na przykłąd łańcuchy.
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020