, Monika Rode

Pole bitwy Grunwald

2009-07-24
2009-07-24 16:37:26
Avatar użytkownika
Monika Rode Krajtroter 2501 kilometrów
To było 15lipca...w tym roku 2009 inscenizacja odbyła się 18lipca w sobotę. Wyjechaliśmy wcześnie rano,aby spokojnie dojechać na Grunwald.Byliśmy zaskoczeni ilością osób które,też tak jak my chcieliśmy obejrzeć walki.15zł za parking- polecamy zabierzcie ze sobą grilla i prowiant;po bitwie można sobie spokojnie pobiwakować,posilić się przed drogą powrotną-bo szkoda tracić czasu nawet1h. w korku aby wyjechać...My tak zrobimy za rok!A za rok 600lecie bitwy!to się będzie działo. Pole Grunwaldu jest ogromne,było przygotowane już do inscenizacji,namioty Polskie i Krzyżaków,ochrona,nagłośnienie...Na wzniesieniu wzgórzu pomnikowym zobaczymy : -granitowy obelisk -jedenaście 30-metrowych masztów symbolizujących sztandary polskich i litewsko-ruskich chorągwi, Wśród wielu ścieżek są też tabliczki kierujące do ruin kaplicy pobitewnej i kopca Jagiełły.Warto się przejść i zobaczyć. Przed bitwą można pooglądać na straganach własnoręcznie robione wyroby garncarskie,ozdoby,różnego rodzaju z drewna jak i żelaza.Można zajrzeć do obozu uczestników walki,niektórzy chcą 5zł,inni banana...Kilka przedmiotów artystycznych na zdjęciach... Impreza zaczęła się już w piątek!Przygotowania wojenne,różnego rodzaju konkursy i integracja uczestników. W sobotę -program zaczyna się Mszą Świętą.Potem apel grunwaldzki i powitanie,następnie rycerstwo wychodzi w pole i to co lubią niedźwiadki 🙂inscenizacja; o 14 i trwa ok.godziny.(prawdziwa bitwa 6h)Blisko 2000 rycerzy uczestników(Wspólnota Drużyn Grunwaldzkich", wojsko i bractwa rycerskie) walczyło o zwycięstwo, oczywiście zwycięstwo chorągwi króla Władysława Jagiełły.Walki w pełnym słońcu robią wrażenie,narrator w dźwiękach muzyki opowiadał jak to było kiedyś ... Po południu i wieczorem odbyły się koncerty,pokazy,warsztaty,turnieje.Impreza trwała do niedzieli... do zobaczenia za rok 600lecie bitwy!!! www.grunwald1410.pl www.dobroni.pl
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Grunwald > Grunwald
A teraz trochę historii... Bitwa pod Grunwaldem została stoczona 15 lipca 1410r. Na polach pod Grunwaldem stoczono największą w historii średniowiecznej Europy (pod względem liczby uczestników), bitwę między siłami Zakonu krzyżackiego (ok. 21 tys.), pod dowództwem Wielkiego Mistrza Ulricha von Jungingena, a połączonymi siłami polskimi, litewsko-ruskimi i oddziałami czeskimi, pod dowództwem króla Władysława II Jagiełły, liczącymi w sumie ponad 34 tysiące żołnierzy.

Rozpoczęta późnym przedpołudniem przez atak krzyżackiej jazdy, odepchnięta w zażartej walce przez wojska sprzymierzonej koalicji w kierunku gęstego lasu, gdzie - oprócz zażartej walki na głównym polu bitwy - związała poważne siły zakonne oraz umożliwiła później decydujący atak polskiej jazdy ciężkozbrojnej, która rozerwała zasadniczy korpus Krzyżaków oraz umożliwiła przeprowadzenie decydującego ataku lekkiej jazdy i ukrytej w zaroślach i lesie piechoty.
Bój trwał osiem godzin i oprócz początkowej fazy, kiedy nieco zaskoczone siły zbrojne unii polsko-litewsko-ruskiej dały się zepchnąć do defensywy, przewagę na placu boju miały wojska dowodzone przez króla Polski i Litwy.
W literaturze podawane są różne - dość rozbieżne - szacunki liczebności wojsk (mówi się niekiedy nawet o sumie do 38 tysięcy wojsk zakonnych i do 43 tysięcy sprzymierzonych), ale przez większość historyków i badaczy są one poddawane w wątpliwość. Przewaga liczebna wojsk unii nie jest kwestionowana, za to w wielu źródłach kwestionuje się poważne zagrożenie dla głównego obozu Jagiełły wskutek straceńczej szarży lekkozbrojnej jazdy krzyżackiej - wątek opisany przez Sienkiewicza.🙂

Wynik bitwy miał zasadniczy wpływ na stosunki polityczne w ówczesnej Europie. Nie tylko ostatecznie załamał potęgę Zakonu, ale również wyniósł dynastię jagiellońską do rangi najważniejszych na kontynencie. Według niektórych badaczy (np.: Stefana Kuczyńskiego albo Pawła Jasienicę) - fenomenalny i dość niespodziewany generalny sukces odniesiony głównie siłami polskimi, spowodował poważny kryzys w stosunkach polsko-litewskich i zadecydował o kunktatorskiej postawie króla, który obawiając się nazbyt mocnego wzrostu znaczenia Polski w unii (która i tak była stroną silniejszą) opóźnił pościg za niedobitkami wojsk krzyżackich i ostatecznie nie zdobył osłabionego Malborka.
Sama bitwa nie wniosła żadnych istotnych nowinek taktycznych (nie licząc użytego w przeprawie przez Wisłę mostu pontonowego). Po niej samej nastąpił natomiast powolny upadek znaczenia zagranicznych wojsk zaciężnych (wielu zaproszonych przez Zakon znamienitych rycerzy z Europy Zachodniej widząc dysproporcję sił i przeczuwając niechybną klęskę nie przyjechało na pole bitwy); rzeczą bez precedensu był natomiast wspaniałomyślny gest króla, który kazał odnaleźć zwłoki Wielkiego Mistrza Ulricha von Jungingena i co ważniejszych braci oraz odesłać je z honorami do Malborka.
bitwa przed bitwą pole przed bitwą 30metrowe maszty jako symbol chorągwi ruiny kaplicy Pole bitwy Grunwald obóz
Avatar użytkownika
Monika Rode Krajtroter 2501 kilometrów

Komentarze

Konto usunięte
2010-04-02 13:57:56
Konto użytkownika zostało usunięte
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021