To było 15lipca...w tym roku 2009 inscenizacja odbyła się 18lipca w sobotę. Wyjechaliśmy wcześnie rano,aby spokojnie dojechać na Grunwald.Byliśmy zaskoczeni ilością osób które,też tak jak my chcieliśmy obejrzeć walki.15zł za parking- polecamy zabierzcie ze sobą grilla i prowiant;po bitwie można sobie spokojnie pobiwakować,posilić się przed drogą powrotną-bo szkoda tracić czasu nawet1h. w korku aby wyjechać...My tak zrobimy za rok!A za rok 600lecie bitwy!to się będzie działo. Pole Grunwaldu jest ogromne,było przygotowane już do inscenizacji,namioty Polskie i Krzyżaków,ochrona,nagłośnienie...Na wzniesieniu wzgórzu pomnikowym zobaczymy : -granitowy obelisk -jedenaście 30-metrowych masztów symbolizujących sztandary polskich i litewsko-ruskich chorągwi, Wśród wielu ścieżek są też tabliczki kierujące do ruin kaplicy pobitewnej i kopca Jagiełły.Warto się przejść i zobaczyć. Przed bitwą można pooglądać na straganach własnoręcznie robione wyroby garncarskie,ozdoby,różnego rodzaju z drewna jak i żelaza.Można zajrzeć do obozu uczestników walki,niektórzy chcą 5zł,inni banana...Kilka przedmiotów artystycznych na zdjęciach... Impreza zaczęła się już w piątek!Przygotowania wojenne,różnego rodzaju konkursy i integracja uczestników. W sobotę -program zaczyna się Mszą Świętą.Potem apel grunwaldzki i powitanie,następnie rycerstwo wychodzi w pole i to co lubią niedźwiadki 🙂inscenizacja; o 14 i trwa ok.godziny.(prawdziwa bitwa 6h)Blisko 2000 rycerzy uczestników(Wspólnota Drużyn Grunwaldzkich", wojsko i bractwa rycerskie) walczyło o zwycięstwo, oczywiście zwycięstwo chorągwi króla Władysława Jagiełły.Walki w pełnym słońcu robią wrażenie,narrator w dźwiękach muzyki opowiadał jak to było kiedyś ... Po południu i wieczorem odbyły się koncerty,pokazy,warsztaty,turnieje.Impreza trwała do niedzieli... do zobaczenia za rok 600lecie bitwy!!! www.grunwald1410.pl www.dobroni.pl
A teraz trochę historii... Bitwa pod Grunwaldem została stoczona 15 lipca 1410r. Na polach pod Grunwaldem stoczono największą w historii średniowiecznej Europy (pod względem liczby uczestników), bitwę między siłami Zakonu krzyżackiego (ok. 21 tys.), pod dowództwem Wielkiego Mistrza Ulricha von Jungingena, a połączonymi siłami polskimi, litewsko-ruskimi i oddziałami czeskimi, pod dowództwem króla Władysława II Jagiełły, liczącymi w sumie ponad 34 tysiące żołnierzy.
Rozpoczęta późnym przedpołudniem przez atak krzyżackiej jazdy, odepchnięta w zażartej walce przez wojska sprzymierzonej koalicji w kierunku gęstego lasu, gdzie - oprócz zażartej walki na głównym polu bitwy - związała poważne siły zakonne oraz umożliwiła później decydujący atak polskiej jazdy ciężkozbrojnej, która rozerwała zasadniczy korpus Krzyżaków oraz umożliwiła przeprowadzenie decydującego ataku lekkiej jazdy i ukrytej w zaroślach i lesie piechoty. Bój trwał osiem godzin i oprócz początkowej fazy, kiedy nieco zaskoczone siły zbrojne unii polsko-litewsko-ruskiej dały się zepchnąć do defensywy, przewagę na placu boju miały wojska dowodzone przez króla Polski i Litwy. W literaturze podawane są różne - dość rozbieżne - szacunki liczebności wojsk (mówi się niekiedy nawet o sumie do 38 tysięcy wojsk zakonnych i do 43 tysięcy sprzymierzonych), ale przez większość historyków i badaczy są one poddawane w wątpliwość. Przewaga liczebna wojsk unii nie jest kwestionowana, za to w wielu źródłach kwestionuje się poważne zagrożenie dla głównego obozu Jagiełły wskutek straceńczej szarży lekkozbrojnej jazdy krzyżackiej - wątek opisany przez Sienkiewicza.🙂
Wynik bitwy miał zasadniczy wpływ na stosunki polityczne w ówczesnej Europie. Nie tylko ostatecznie załamał potęgę Zakonu, ale również wyniósł dynastię jagiellońską do rangi najważniejszych na kontynencie. Według niektórych badaczy (np.: Stefana Kuczyńskiego albo Pawła Jasienicę) - fenomenalny i dość niespodziewany generalny sukces odniesiony głównie siłami polskimi, spowodował poważny kryzys w stosunkach polsko-litewskich i zadecydował o kunktatorskiej postawie króla, który obawiając się nazbyt mocnego wzrostu znaczenia Polski w unii (która i tak była stroną silniejszą) opóźnił pościg za niedobitkami wojsk krzyżackich i ostatecznie nie zdobył osłabionego Malborka. Sama bitwa nie wniosła żadnych istotnych nowinek taktycznych (nie licząc użytego w przeprawie przez Wisłę mostu pontonowego). Po niej samej nastąpił natomiast powolny upadek znaczenia zagranicznych wojsk zaciężnych (wielu zaproszonych przez Zakon znamienitych rycerzy z Europy Zachodniej widząc dysproporcję sił i przeczuwając niechybną klęskę nie przyjechało na pole bitwy); rzeczą bez precedensu był natomiast wspaniałomyślny gest króla, który kazał odnaleźć zwłoki Wielkiego Mistrza Ulricha von Jungingena i co ważniejszych braci oraz odesłać je z honorami do Malborka.
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Tylko dzięki reklamom możemy zaoferować Tobie tę stronę. Prosimy byś nas wsparł/a i wyłączył/a blokera reklam na tej stronie. Tutaj znadziesz instrukcje jak to zrobić. Z góry dziękujemy!