fot z www.kosciolpokoju.pl, Miroslaw Biedron

Niezwykły kościół w Świdnicy

2009-07-22
2009-07-22 18:01:55
Miroslaw Biedron Zapaleniec 751 kilometrów
Tego kościoła nie można przegapić. Nietypowy wygląd - z zewnątrz i zaskakujący w środku.
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Świdnica
W wakacje wybraliśmy się do Świdnicy koło Wałbrzycha do zaskakującego Kościoła Pokoju. Powstał on po wojnie trzydziestoletnie. Cesarz Ferdynand III ( z Habsburgów) , który przeciwny byli protestantom na mocy porozumień westwalskich - pozwolił by w Jaworze, Głogowie i Świdnicy powstały Kościoły Pokoju dla ewaneglików.

Zgodnie z zarządzeniem cesarskim kościół mógł być wybudowany jedynie poza murami miasta, bez wieży i dzwonów. Jako materiałów budowlanych można było użyć jedynie drewna, piasku, gliny i słomy. Szczególnym utrudnieniem było zarządzenie, że budowa musi się zakończyć w rok!.

Świdniccy protestanci zlecili w roku 1656 wrocławskiemu mistrzowi budowlanemu Albrechtowi von Saebisch i miejscowemu cieśli Andreasowi Kaemperowi budowę Kościoła Pokoju w Świdnicy. Kamień węgielny położono 23 sierpnia tego samego roku. 24.06.1657 r. można było w Kościele Pokoju w Świdnicy odprawić pierwsze nabożeństwo.
Kościół w Świdnicy jest bazyliką wzniesioną na planie krzyża. Trójnawowy korpus główny krzyżuje się w centrum kościoła z również trójnawowym transeptem. Do zasadniczej bryły kościoła dobudowano początkowo od wschodu jedynie zakrystię.
Na powierzchni 1090 m2 mieściło się w kościele 7500 ludzi, w tym 3000 miejsc siedzących.
Zadziwia wyglądem - dzięki piętrom w środku przypomina bardziej salę teatralną.

Na plus
- można posłuchać opowieści o kościele puszczanej przez głośniki
- przy wejściu do kościoła można kupić piękne pamiątki

Na minus
- nie można robić zdjęć i filmować w środku
- trzeba uważać, aby "nie przegapić" kościoła - jest przy ulicy Kościelnej - schowany za wysokim murem

fragment opisu z www.kosciolpokoju.pl
fot z www.kosciolpokoju.pl fot z www.kosciolpokoju.pl fot z www.kosciolpokoju.pl fot z www.kosciolpokoju.pl Niezwykły kościół w Świdnicy
Miroslaw Biedron Zapaleniec 751 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Ola Dzitkowska Krajtroter 5993 kilometrów
2010-11-09 21:29:32
Przepiękne wnętrze kościoła , bajkowo 🙂
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021