Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne

Krótka wycieczka Szlakiem Łokietka - Ojców

2008-02-20
2008-02-20 07:36:41
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1128304 kilometrów

Szlak Łokietka biegnący w Ojcowskim Parku Narodowym, na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej oznaczony jest kolorem czarnym i ma długość 3 km.

Szlak Łokietka biegnący w Ojcowskim Parku Narodowym, na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej oznaczony jest kolorem czarnym i ma długość 3 km.

Z centrum Ojcowa podążamy do wylotu doliny Sąspowskiej, gdzie skręcamy na drewniany mostek, by wspiąć się na Górę Chełmową (478 m npm). Stąd roztacza się piękny widok na Dolinę Prądnika. Dalej wędrujemy przez las, mijamy Jaskinię Psią, Jaskinię Wilczy Dół i docieramy do otworu Groty Łokietka.

Za nim jednak wejdziemy do środka, musimy kupić bilecik i "zaopatrzyć się " w przewodnika, bo tylko w ten sposób można zwiedzić jaskinię, w której ponoć ukrywał się sam Łokietek przed czeskim królem. Wewnątrz obejrzymy kilka dużych komór, m.in. Sypialnię Łokietka ze skalnym Łożem Łokietka oraz Salę Rycerską. Ozdobione są one ciekawymi naciekami o różnorodnych kształtach.

Po wyjściu z groty kierujemy się w lewo, by po kilku minutach marszu przez las dojść do wąwozu Ciasne Skałki. Naszym oczom ukaże się majestatyczna Brama Krakowska - skalne wrota tworzone przez olbrzymie, pionowe skały, za którymi ponownie wchodzimy w Dolinę Prądnika. Tutaj kończy się nasz szlak, choć nie musi kończyć się wycieczka. W pobliżu bije Źródło Miłości, pociąga zieleń traw, ogrzewa słonko po chłodzie podziemnych komnat.
Spotkany wędrowiec Prądnik Ostańce na szlaku
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1128304 kilometrów

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020