Krótka wycieczka Szlakiem Łokietka - Ojców

2008-02-20
2008-02-20 07:36:41
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1116756 kilometrów

Szlak Łokietka biegnący w Ojcowskim Parku Narodowym, na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej oznaczony jest kolorem czarnym i ma długość 3 km.

Szlak Łokietka biegnący w Ojcowskim Parku Narodowym, na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej oznaczony jest kolorem czarnym i ma długość 3 km.

Z centrum Ojcowa podążamy do wylotu doliny Sąspowskiej, gdzie skręcamy na drewniany mostek, by wspiąć się na Górę Chełmową (478 m npm). Stąd roztacza się piękny widok na Dolinę Prądnika. Dalej wędrujemy przez las, mijamy Jaskinię Psią, Jaskinię Wilczy Dół i docieramy do otworu Groty Łokietka.

Za nim jednak wejdziemy do środka, musimy kupić bilecik i "zaopatrzyć się " w przewodnika, bo tylko w ten sposób można zwiedzić jaskinię, w której ponoć ukrywał się sam Łokietek przed czeskim królem. Wewnątrz obejrzymy kilka dużych komór, m.in. Sypialnię Łokietka ze skalnym Łożem Łokietka oraz Salę Rycerską. Ozdobione są one ciekawymi naciekami o różnorodnych kształtach.

Po wyjściu z groty kierujemy się w lewo, by po kilku minutach marszu przez las dojść do wąwozu Ciasne Skałki. Naszym oczom ukaże się majestatyczna Brama Krakowska - skalne wrota tworzone przez olbrzymie, pionowe skały, za którymi ponownie wchodzimy w Dolinę Prądnika. Tutaj kończy się nasz szlak, choć nie musi kończyć się wycieczka. W pobliżu bije Źródło Miłości, pociąga zieleń traw, ogrzewa słonko po chłodzie podziemnych komnat.
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1116756 kilometrów

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 20 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 000 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020