, Marek Weber

Ze Szczelińca Wielkiego do Błędnych Skał.

2008-05-29
2008-05-29 08:01:14
Avatar użytkownika
Marek Weber Krajtroter 21364 kilometrów
Z centrum Karłowa wyruszamy szlakiem żółtym w kierunku Szczelińca. Droga zmienia się w kamienistą ścieżkę, a następnie rozpoczynamy strome podejście po 665 kamienistych stopniach na szczyt. Po kilkudziesięciu minutach osiągamy przełęcz oddzielającą Szczeliniec Wielki od Małego. Dalej idziemy szlakiem żółtym, który z tego miejsca prowadzi nas w kierunku Pasterki. Robi się ciekawiej, gdyż zaczynamy wędrować labiryntem wśród szczelin skalnych kolejno mijając skały o nazwach: Dzik, Bumerang, Niedźwiedź, Ucho Igielne, Dzwoniący Kamień. Następnie dochodzimy na Wielkie Tarasy przed schroniskiem "Na Szczelińcu". Wschodnia część Wielkich Tarasów, ze względu na nowe spękania i obrywy jest zamknięta dla turystów. Na Szczelińcu jest udostępnionych dla turystów kilka tarasów widokowych, możemy podziwiać z nich panoramę należącą do najpiękniejszych w Sudetach.
Po wykupieniu biletu wstępu rozpoczyna się płatna trasa po rezerwacie na Szczelińcu Wielkim. Trasa prowadzi oznakowanym szlakiem i w zasadzie jest szlakiem jednokierunkowym. Mijamy kolejno taras widokowy przy Małpoludzie, schodzimy do mrocznej i zimnej Diabelskiej Kuchni, i po przejściu długiej i głębokiej szczeliny Piekiełka, wychodzimy na taras o nazwie Niebo. Z tarasu widoki na Radków i na zachodnie pasma Sudetów, aż po Karkonosze ze Śnieżką.
Od tego miejsca trasa przebiega płasko pomiędzy średniej i małej wielkości skałkami. Odcinki podmokłe są wyłożone deskami. Mijamy kolejno Kołyskę, Serce Liczyrzepy, Kwokę, Sowę, Koński Łeb i dochodzimy do Słonia, gdzie trasa rozdziela się na dwa odcinki do tarasów południowych. Warto wejść na jeden i drugi. Widoki na Karłów, Góry Stołowe i inne pasma Sudetów. Będąc na tarasach warto zwrócić uwagę na charakterystyczne skały: Wahadło i Głowę Murzyna. Z tarasów wracamy szlakiem, kierując się trasą wyznaczoną strzałkami. Zbaczanie z niej, szczególnie w pobliżu krawędzi wierzchowiny, może być niebezpieczne. Przy końcu trasy docieramy do Wielbłąda i Fotela Pradziada, który stanowi najwyższy punkt Szczelińca Wielkiego i jednocześnie Gór Stołowych (919m.n.p.m.). Powrót do Karłowa tą samą trasą co wejście.
Idąc dalej w kierunku naszego następnego punktu – Błędnych Skał – wracamy żółtym szlakiem i przechodzimy przez Karłów obok parkingu, gdzie zostawiliśmy nasz pojazd. Tutaj szlak zmienia kolor na czerwony. Po przebyciu około 1,5 km szlak prowadzi nas z drogi asfaltowej do lasu. Udajemy się szlakiem w kierunku Błędnych Skał. Po około 20 minutach dochodzimy do rozwidlenia szlaków, tutaj skręcamy w lewo i po przejściu około 1km dochodzimy do ruin Fortu Karola, skąd mamy piękny widok na cały Szczeliniec Wielki i Mały oraz położonego u jego stóp Karłowa.
Po powrocie na rozwidlenie szlaków ruszamy prosto szlakiem w kierunku naszego celu – Błędnych Skał, mijając po drodze ciekawe pojedyncze formy skalne.
Dochodzimy do Błędnych Skał położonych na skraju Skalniaka, utworzonych przez sieć regularnych spękań w ławicy piaskowców górnokredowych. Jako labirynt przewyższają Szczeliniec, natomiast pod względem widoków nie dorównują mu. Po wykupieniu biletów wstępu zagłębiamy się w Błędne Skały, idąc szlakiem przechodzimy przez Furtkę obok Grzyba, przechodzimy przez Kuchnię i Wielką Salę. Następnie przeciskamy się przez Długi Pasaż i dochodzimy do Kurzej Stopki. Dalej po lewej stronie mijamy „skalną” Kasę, przechodzimy dalej przez labirynt i dochodzimy do Dwunożnego Grzyba. Dochodzimy do okrętu, który zostawiamy po prawej stronie, a już możemy podziwiać Stołowy Głaz. Na zakończenie naszej wycieczki jest wspaniały widok Skalnego Siodła (lub Wielbłąd), oraz punkt widokowy o nazwie Skalne Czasze, skąd rozpościera się wspaniały widok na stronę czeską gór stołowych.
Po krótkim odpoczynku ruszamy w drogę powrotną do Karłowa. Z początku idziemy zielonym szlakiem, a następnie korzystając z mapy i kompasu skracamy sobie drogę i wracamy do Karłowa duktem leśnym.
Avatar użytkownika
Marek Weber Krajtroter 21364 kilometrów

Komentarze

Blanka Zimna Weekendowy turysta 72 kilometrów
2013-09-02 11:05:25

Ale pięknie!

Avatar użytkownika
mirek jakubiszyn Domator 24 kilometrów
2010-04-12 16:08:20
Adrszpach,tak się nazywa ta formacja skalna.A jeziorko górskie ,bajeczne.
Avatar użytkownika
Ola Dzitkowska Krajtroter 5993 kilometrów
2009-10-23 15:45:37
Pięknie, musze się tam wybrać.
Wiem, że podobne skałki mozna zobaczyć rownież w Skalnym Mieście w Czechach.
Avatar użytkownika
Darek Krajtroter 21667 kilometrów
2008-08-20 00:02:15
Byłem tam w lipcu , trasa ciekawa dla dorosłych i dla dzieci polecam wszystkim , którzy jeszcze tam nie byli :)
Avatar użytkownika
Monika Pawlak Krajtroter 9349 kilometrów
2008-05-29 23:10:41
Bajkowe krajobrazy :-)
Avatar użytkownika
Artek Zapaleniec 926 kilometrów
2008-05-29 12:00:59
Błędne Skały są naprawdę super!!Trzeba sie nieźle naprzeciskać aby całe przejść.
Avatar użytkownika
Katarzyna Jamrozik Krajtroter 23952 kilometrów
2008-05-29 08:53:52
Widzę że mieliście luksus bo było mało turystrów. My byliśmy tam w sierpniu to nie dało się tak na spokojnie obejrzeć wszystkiego i porobić zdjęcia, bo szli ludzie za nami i przed nami.
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 20 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 000 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020