Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
, Marek Weber

Ze Szczelińca Wielkiego do Błędnych Skał.

2008-05-29
2008-05-29 08:01:14
Avatar użytkownika
Marek Weber Krajtroter 21364 kilometrów
Z centrum Karłowa wyruszamy szlakiem żółtym w kierunku Szczelińca. Droga zmienia się w kamienistą ścieżkę, a następnie rozpoczynamy strome podejście po 665 kamienistych stopniach na szczyt. Po kilkudziesięciu minutach osiągamy przełęcz oddzielającą Szczeliniec Wielki od Małego. Dalej idziemy szlakiem żółtym, który z tego miejsca prowadzi nas w kierunku Pasterki. Robi się ciekawiej, gdyż zaczynamy wędrować labiryntem wśród szczelin skalnych kolejno mijając skały o nazwach: Dzik, Bumerang, Niedźwiedź, Ucho Igielne, Dzwoniący Kamień. Następnie dochodzimy na Wielkie Tarasy przed schroniskiem "Na Szczelińcu". Wschodnia część Wielkich Tarasów, ze względu na nowe spękania i obrywy jest zamknięta dla turystów. Na Szczelińcu jest udostępnionych dla turystów kilka tarasów widokowych, możemy podziwiać z nich panoramę należącą do najpiękniejszych w Sudetach.
Po wykupieniu biletu wstępu rozpoczyna się płatna trasa po rezerwacie na Szczelińcu Wielkim. Trasa prowadzi oznakowanym szlakiem i w zasadzie jest szlakiem jednokierunkowym. Mijamy kolejno taras widokowy przy Małpoludzie, schodzimy do mrocznej i zimnej Diabelskiej Kuchni, i po przejściu długiej i głębokiej szczeliny Piekiełka, wychodzimy na taras o nazwie Niebo. Z tarasu widoki na Radków i na zachodnie pasma Sudetów, aż po Karkonosze ze Śnieżką.
Od tego miejsca trasa przebiega płasko pomiędzy średniej i małej wielkości skałkami. Odcinki podmokłe są wyłożone deskami. Mijamy kolejno Kołyskę, Serce Liczyrzepy, Kwokę, Sowę, Koński Łeb i dochodzimy do Słonia, gdzie trasa rozdziela się na dwa odcinki do tarasów południowych. Warto wejść na jeden i drugi. Widoki na Karłów, Góry Stołowe i inne pasma Sudetów. Będąc na tarasach warto zwrócić uwagę na charakterystyczne skały: Wahadło i Głowę Murzyna. Z tarasów wracamy szlakiem, kierując się trasą wyznaczoną strzałkami. Zbaczanie z niej, szczególnie w pobliżu krawędzi wierzchowiny, może być niebezpieczne. Przy końcu trasy docieramy do Wielbłąda i Fotela Pradziada, który stanowi najwyższy punkt Szczelińca Wielkiego i jednocześnie Gór Stołowych (919m.n.p.m.). Powrót do Karłowa tą samą trasą co wejście.
Idąc dalej w kierunku naszego następnego punktu – Błędnych Skał – wracamy żółtym szlakiem i przechodzimy przez Karłów obok parkingu, gdzie zostawiliśmy nasz pojazd. Tutaj szlak zmienia kolor na czerwony. Po przebyciu około 1,5 km szlak prowadzi nas z drogi asfaltowej do lasu. Udajemy się szlakiem w kierunku Błędnych Skał. Po około 20 minutach dochodzimy do rozwidlenia szlaków, tutaj skręcamy w lewo i po przejściu około 1km dochodzimy do ruin Fortu Karola, skąd mamy piękny widok na cały Szczeliniec Wielki i Mały oraz położonego u jego stóp Karłowa.
Po powrocie na rozwidlenie szlaków ruszamy prosto szlakiem w kierunku naszego celu – Błędnych Skał, mijając po drodze ciekawe pojedyncze formy skalne.
Dochodzimy do Błędnych Skał położonych na skraju Skalniaka, utworzonych przez sieć regularnych spękań w ławicy piaskowców górnokredowych. Jako labirynt przewyższają Szczeliniec, natomiast pod względem widoków nie dorównują mu. Po wykupieniu biletów wstępu zagłębiamy się w Błędne Skały, idąc szlakiem przechodzimy przez Furtkę obok Grzyba, przechodzimy przez Kuchnię i Wielką Salę. Następnie przeciskamy się przez Długi Pasaż i dochodzimy do Kurzej Stopki. Dalej po lewej stronie mijamy „skalną” Kasę, przechodzimy dalej przez labirynt i dochodzimy do Dwunożnego Grzyba. Dochodzimy do okrętu, który zostawiamy po prawej stronie, a już możemy podziwiać Stołowy Głaz. Na zakończenie naszej wycieczki jest wspaniały widok Skalnego Siodła (lub Wielbłąd), oraz punkt widokowy o nazwie Skalne Czasze, skąd rozpościera się wspaniały widok na stronę czeską gór stołowych.
Po krótkim odpoczynku ruszamy w drogę powrotną do Karłowa. Z początku idziemy zielonym szlakiem, a następnie korzystając z mapy i kompasu skracamy sobie drogę i wracamy do Karłowa duktem leśnym.
Fort Karola Na szlaku do Błędnych Skał Ze Szczelińca Wielkiego do Błędnych Skał.
Avatar użytkownika
Marek Weber Krajtroter 21364 kilometrów

Komentarze

Blanka Zimna Weekendowy turysta 72 kilometrów
2013-09-02 11:05:25

Ale pięknie!

Avatar użytkownika
mirek jakubiszyn Domator 24 kilometrów
2010-04-12 16:08:20
Adrszpach,tak się nazywa ta formacja skalna.A jeziorko górskie ,bajeczne.
Avatar użytkownika
Ola Dzitkowska Krajtroter 5993 kilometrów
2009-10-23 15:45:37
Pięknie, musze się tam wybrać.
Wiem, że podobne skałki mozna zobaczyć rownież w Skalnym Mieście w Czechach.
Avatar użytkownika
Darek Krajtroter 21667 kilometrów
2008-08-20 00:02:15
Byłem tam w lipcu , trasa ciekawa dla dorosłych i dla dzieci polecam wszystkim , którzy jeszcze tam nie byli :)
Avatar użytkownika
Monika Pawlak Krajtroter 9349 kilometrów
2008-05-29 23:10:41
Bajkowe krajobrazy :-)
Avatar użytkownika
Artek Zapaleniec 926 kilometrów
2008-05-29 12:00:59
Błędne Skały są naprawdę super!!Trzeba sie nieźle naprzeciskać aby całe przejść.
Avatar użytkownika
Katarzyna Jamrozik Krajtroter 23752 kilometrów
2008-05-29 08:53:52
Widzę że mieliście luksus bo było mało turystrów. My byliśmy tam w sierpniu to nie dało się tak na spokojnie obejrzeć wszystkiego i porobić zdjęcia, bo szli ludzie za nami i przed nami.
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020