Budynek stacji Jędrzejów Wąskotorowy, Artek

Jędrzejów - Miasto nie tylko zegarów

2008-05-28
2008-05-28 23:06:19
Avatar użytkownika
Artek Zapaleniec 926 kilometrów
Piękne miejsce w województwie świętokrzyskim, które naprawdę warto zobaczyć.
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Jędrzejów > Muzeum Zegarów im. Przypkowskich > Kościół pw. Świętej Trójcy > Klasztor OO. Cystersów > Ciuchcia Expres Ponidzie
Dziś zapraszam wszystkich do Jędrzejowa, małego miasta (ok. 17 tys. mieszkańców) w województwie świętokrzyskim. Do miasteczka łatwo dojechać ponieważ leży przy ruchliwej, krajowej drodze nr 7, na odcinku między Krakowem a Warszawą. Zwiedzanie najlepiej rozpocząć od rynku czyli tutejszego pl. Kościuszki. Plac to ruchliwe rondo stanowiące centrum miasteczka. Przy rynku, w kamieniczce z charakterystyczną kopułą obserwatorium astronomicznego (pl. Kościuszki 7/8) mieści się Państwowe Muzeum im. Przypkowskich (foto). W muzeum znajdują się zbiory rodziny Przypkowskich przekazane państwu w 1962 roku. Ekspozycja obejmuje około 600 czasomierzy, m.in. klepsydry piaskowe, klepsydrę wodną tryskającą fontanną co pół godziny, armatkę z mosiądzu strzelającą w południe na wiwat oraz zegary japońskie, francuskie i niemieckie. Jędrzejowskie muzeum zegarów jest trzecim co do wielkości muzeum zegarów na świecie po Chicago i Oxfordzie. Ciekawostką jest fakt iż przekazujący zbiory państwu Tadeusz Przypkowski to konstruktor wielu zegarów słonecznych w tak ciekawych miejscach jak krakowski kościół Mariacki, ratusz w Sandomierzu, Zamek Królewski w Warszawie czy nawet obserwatorium astronomiczne w Greenwich. W muzeum można ponadto zobaczyć gabinet lekarski Feliksa Przypkowskiego (ojca Tadeusza), bibliotekę ze starodrukami (jedne z pierwszych wydań dzieł Kopernika, Galileusza, Keplera), naczynia i wyposażenie apteczne, ekspozycję poświęconą dawnej kuchni polskiej oraz pamiątki po Przypkowskich.

Zwiedzając miasto, warto zapoznać się również z architekturą kościoła parafialnego św. Trójcy (foto). Znajduje się on przy ul. Jana Pawła, na lekkim wzniesieniu, nad rzeką Brzeźnicą.
Kościół pochodzi z połowy XV wieku.

2 km na północny zachód od centrum stoi klasztor Cystersów (foto). Jest to najstarsze opactwo Cystersów w Polsce założone w latach 1140-1149. Na miejsce wiedzie długa aleja, z której pięknie prezentuje się południowa elewacja późnoromańskiego kościoła św. Wojciecha. Warto obejrzeć ślepą fasadę wschodnią oraz północną elewację świątyni. We wnętrzu przeważa barokowe wyposażenie, m.in. stiukowe ołtarze, bogato zdobione stalle, ambona i wspaniałe 54-głosowe organy, których brzmienie jest zaliczane do najlepszych w kraju. Ważny jest także fakt, że organy nie zostały w żaden sposób unowocześnione ani zmodernizowane i funkcjonują jak za dawnych czasów. Na uwagę zasługuje również kaplica bł. Wincentego Kadłubka, krakowskiego biskupa i kronikarza, pochowanego w świątyni. Z kościołem sąsiadują barokowa dzwonnica, późnobarokowa brama cmentarna, ogród ze starymi grabami i ogromny plac dla pielgrzymów. Obecnie klasztor przechodzi remont, co widać na zdjęciach. Nie można teraz zobaczyć drewnianych stalli. W okresie wakacyjnym w klasztorze odbywa się Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej.

Atrakcja Jędrzejowa jest także kolejka wąskotorowa „Ekspres Ponidzie (foto) (ul. Dojazd 1) Kolejka z wagonikami retro kursuje na trasie do Pińczowa.

Mimo iż Jędrzejów jest niewielkim, mało znanym miastem to uważam, że warto pośwęcić mu choć dzień na zwiedzenie. Polecam!

Avatar użytkownika
Artek Zapaleniec 926 kilometrów

Ostatnie wycieczki użytkownika

Pokaż więcej

Komentarze

Avatar użytkownika
Adam Prończuk Krajtroter 16443 kilometrów
2010-11-15 20:44:06
Ja rok temu,niestety zatrzymaliśmy się na godzinę na rynku i zwiedziliśmy tylko Muzeum Przypkowskich . W planach (niespełnione) mieliśmy też muzuem Reja w pobliskich Nagłowicach.
Avatar użytkownika
monika Krajtroter 17658 kilometrów
2010-11-15 09:21:39
Byłam w Jędrzejowie , zachwyciłam się tym miastem szczególnie opactwem cysterskim. To naprawdę piękne miasto.
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1121217 kilometrów
2008-07-21 14:46:42
Ja byłam tam dawno i właśnie jedyne co pamiętam to te zegary :)
Avatar użytkownika
Monika Pawlak Krajtroter 9349 kilometrów
2008-07-21 12:50:30
Takie miasteczka robią czasem ogromne wrażenie!
Marek
2008-05-28 23:09:40
Zgadzam się z Tobą kolego, to jest miasto godne uwagi :)
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020