Kamień Pomorski - II etap krajoznawczej wycieczki autokarowej.

Katedra z XIVw. pw. św Jana Chrzciciela - ambona. , Tadeusz - WIARUSY
No i dojechaliśmy do następnej miejscowości, która była celem naszego dzisiejszego zwiedzania - Kamień Pomorski. Tak jak planowano mimo ciągle niesprzyjającej pogody zatrzymaliśmy się na parkingu koło Katedry z XIVw. pw. św. Jana Chrzciciela. Katedra jest najwspanialszym pomnikiem i największym obiektem zabytkowym Kamienia Pomorskiego. Została ufundowana przez księcia Kazimierza I, a kamień węgielny pod jej budowę położono 15 sierpnia 1176 r. Pod koniec XV w. katedra otrzymała nowy ołtarz główny - gotycki tryptyk ze sceną Zaśnięcia, Wniebowzięcia i Koronacji NMP w części środkowej, scenami z życia św. Jana Chrzciciela w lewym skrzydle i dziejami św. Faustyna w prawym. Po zwiedzeniu katedry /zdjęci/ zwiedziliśmy także piękny wirydaż z jego roślinnością /czyli dziedziniec katedralny. Wirydarz katedralny został wzniesiony na początku XIV w. Jest to jedyny wirydarz przykatedralny w Polsce. Możemy podziwiać tutaj stare, będące pod ochroną drzewa : 500-letnia tuja, 350-letni dąb oraz przeszło stuletni, wiecznie zielony ostrokrzew. Dzisiejszy wygląd wirydarz przybrał w 1881 r., kiedy to został odrestaurowany. Na jego środku umieszczono granitową chrzcielnicę - studzienkę z XII w. Jak każdy chyba wie Katedra Kamieńska posiada piękne organy - wysłuchaliśmy specjalnie zagrany dla nas krótki /20'/ koncert. Barokowe organy znajdujące się w katedrze kamieńskiej zostały ufundowane w 1669 r. przez ostatniego po kądzieli z rodu Gryfitów księcia Ernesta Bogusława de Croy i Arechot. Konstruktorem i budowniczym organów był Michał Berigel ze Szczecina. Instrument ten ma 13 m szerokości, 9 m wysokości i 2660 piszczałek. W czasie ostatniej wojny organy zostały w dużym stopniu uszkodzone, wyremontowano je w 1962 r. Wtedy to przywrócono im dawną świetność. Instrument ponownie osiągnął 47 głosów i ma obecnie 3300 piszczałek. Po krótkim pobycie /czas nam się kończy/ udaliśmy się na spacer po mieście zwiedzając po drodze w centrum staromiejskiego rynku gotycki ratusz, powstał na przełomie XIII i XIV wieku. Udaliśmy się następnie pod Dwór kurii biskupiej, który położony jest przy placu katedralnym, powszechnie nazywa się go pałacem biskupim. W XIV-XVII w. służył jako siedziba kurii biskupiej. Do charakterystycznych elementów pałacu biskupiego należy zaliczyć renesansowy szczyt od strony północnej, XVI-wieczny wykusz na ścianie bocznej zachodniej należący do najlepszych dzieł tego rodzaju architektury na Pomorzu oraz trójbiegową klatkę schodową wewnątrz budynku. I następnie krótki spacer bulwarem nadrzecznym i po parku zdrojowym. Gdy by nie ciągle padający deszcz wycieczka by była bardzo wspaniała, ale i tak wszyscy zadowoleni wsiadamy do autokaru i powoli ruszamy do domu.
Katedra z XIVw. pw. św Jana Chrzciciela, Tadeusz - WIARUSY
Katedra z XIVw. pw. św Jana Chrzciciela - organy., Tadeusz - WIARUSY
Katedra z XIVw. pw. św Jana Chrzciciela - Na jego środku umieszczono granitową chrzcielnicę - studzienkę z XII w. , Tadeusz - WIARUSY
Katedra z XIVw. pw. św Jana Chrzciciela - wirydaż, Tadeusz - WIARUSY
Katedra z XIVw. pw. św Jana Chrzciciela - wirydaż., Tadeusz - WIARUSY
Dwór kurii biskupiej , Tadeusz - WIARUSY
Gotycki ratusz, powstał na przełomie XIII i XIV wieku., Tadeusz - WIARUSY
Muzeum w Kamieniu Pomorskim, Tadeusz - WIARUSY
Kamień Pomorski - II etap krajoznawczej wycieczki autokarowej., Tadeusz - WIARUSY
Katedra z XIVw. pw. św Jana Chrzciciela- widok na ołtarz głóny, Tadeusz - WIARUSY
Avatar użytkownika Tadeusz - WIARUSY
Tadeusz - WIARUSY
Komentarze 2
2009-07-14
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Avatar użytkownika Tadeusz - WIARUSY
Tadeusz - WIARUSY
19 lipiec 2009 08:19
Witam - tak, masz rację.
"Największy znaleziony dotychczas okaz żywicy kopalnej to przechowywany w British Museum w Londynie Burma Amber ważący 15,25 kilograma. Jest to jednak retynit, czyli mniej szlachetny krewny bursztynu. Rekordzistą wśród bałtyckich sukcynitów jest otoczak z Muzeum Przyrodniczego w Berlinie, ważący 9,75 kg. Znaleziono go w okolicach Kamienia Pomorskiego w 1860 roku.
Ale żeby moja odpowiedź nie opierała się na moich domysłach dlatego zajrzyj na stronę internetową: http://www.bc.com.pl/bursztyn/ciekawostki.html
Pozdrawiam - Tadeusz.
Avatar użytkownika Wojciech Soroka
Wojciech Soroka
19 lipiec 2009 00:57
Czy to prawda, że w okolicy Kamienia Pomorskiego znaleziony został największy do chwili obecnej bursztyn w jednym kawałku. Tak twierdzą niektórzy "znawcy" tematu.

Zwiedzone atrakcje

Gryfice

Płoty

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024