Zatonie - historia pałacu, Artur

Pałace w ruinie (okolice Zielonej Góry)

2009-06-28
2009-06-28 20:40:18
Avatar użytkownika
Artur Krajtroter 2111 kilometrów
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Zatonie > Studzieniec
W okolicy Zielonej Góry znajduje się sporo miejscowości, w których można zobaczyć pałace, których świetność minęła wraz z zakończeniem II wojny światowej. Obecnie popadają w ruinę. Czasami są ogrodzone i na bramie widnieje informacja, że mają właściciela, ale nic na to nie wskazuje, że komuś zależy na ich renowacji czy odbudowie. Dzisiaj chciałbym pokazać dwa z takich pałaców w miejscowości Zatonie i Studzieniec. Na wycieczkę można wybrać się samochodem lub rowerem.

Pałac w Zatoniu
Gdy wyjedziemy z Zielonej Góry do Kożuchowa drogą nr 283 jeden z najbliżych pałacy znajduje się w miejscowości Zatonie. Pałac zbudowany na planie prostokąta. Obecnie popada w ruinę, pozostały jedynie ściany zewnętrzne, bez pięter i dachu. Budynek położony jest po lewej stronie, okolo 50-100 m od drogi nr 283, otoczony jest parkiem. Do pałacu można dojechać lub dojść bez problemów, nie ma ogrodzenia. Mieszkańcy miejscowości za drobną opłatą ;) chętnie opowiadają historię pałacu.
Informacje historyczne

Pałac w Studzieńcu
Jadąc dalej drogą nr 283 w stronę Kożuchowa dojedziemy do Studzieńca. W połowie miejscowości po prawej stronie położony jest pałac nad stawem, a właściwie jego pozostałości. Wejście do ruin zagradza brama, na szczęście otwarta.
Wchodząc dalej zobaczymy ściany bez tynku i bez okien. Dach w kilku miejscach przykryty jeszcze dachówką. Wchodzenie do środka pałacu jest niebezpieczne, gdyż stropy są częściowo zawalone, a belki mocno zniszcone przez wodę wpadającą przez dziury w dachu. Przy pałacu znajduje się zaniedbany staw, nad brzegiem którego ,jak widziałem lubią bawić się małe dzieci (bez opieki dorosłych niestety).
Informacje historyczneAvatar użytkownika
Artur Krajtroter 2111 kilometrów

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020