Zatonie - historia pałacu, Artur

Pałace w ruinie (okolice Zielonej Góry)

2009-06-28
2009-06-28 20:40:18
Avatar użytkownika
Artur Krajtroter 2111 kilometrów
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Zatonie > Studzieniec
W okolicy Zielonej Góry znajduje się sporo miejscowości, w których można zobaczyć pałace, których świetność minęła wraz z zakończeniem II wojny światowej. Obecnie popadają w ruinę. Czasami są ogrodzone i na bramie widnieje informacja, że mają właściciela, ale nic na to nie wskazuje, że komuś zależy na ich renowacji czy odbudowie. Dzisiaj chciałbym pokazać dwa z takich pałaców w miejscowości Zatonie i Studzieniec. Na wycieczkę można wybrać się samochodem lub rowerem.

Pałac w Zatoniu
Gdy wyjedziemy z Zielonej Góry do Kożuchowa drogą nr 283 jeden z najbliżych pałacy znajduje się w miejscowości Zatonie. Pałac zbudowany na planie prostokąta. Obecnie popada w ruinę, pozostały jedynie ściany zewnętrzne, bez pięter i dachu. Budynek położony jest po lewej stronie, okolo 50-100 m od drogi nr 283, otoczony jest parkiem. Do pałacu można dojechać lub dojść bez problemów, nie ma ogrodzenia. Mieszkańcy miejscowości za drobną opłatą 😉 chętnie opowiadają historię pałacu.
Informacje historyczne

Pałac w Studzieńcu
Jadąc dalej drogą nr 283 w stronę Kożuchowa dojedziemy do Studzieńca. W połowie miejscowości po prawej stronie położony jest pałac nad stawem, a właściwie jego pozostałości. Wejście do ruin zagradza brama, na szczęście otwarta.
Wchodząc dalej zobaczymy ściany bez tynku i bez okien. Dach w kilku miejscach przykryty jeszcze dachówką. Wchodzenie do środka pałacu jest niebezpieczne, gdyż stropy są częściowo zawalone, a belki mocno zniszcone przez wodę wpadającą przez dziury w dachu. Przy pałacu znajduje się zaniedbany staw, nad brzegiem którego ,jak widziałem lubią bawić się małe dzieci (bez opieki dorosłych niestety).
Informacje historyczneZatonie panorama pałacu Zatonie - herb na szczycie ściany Zatonie - miejsce po kominku Zatonie - wejście do pałacu Zatonie - uchwyt na rynnę? Zatonie Zatonie Zatonie Zatonie Zatonie - na ścianach wyrastają już drzewa Zatonie Zatonie Zatonie Zatonie Zatonie Zatonie Zatonie - podłoga zarośnięta przez rośliny Zatonie - tablica przy ruinach kościoła Zatonie - tablica przy ruinach kościoła Zatonie - ruiny kościoła Zatonie - rośliny na murach Studzieniec - widok od strony bramy Studzieniec - pałac niszczeje i zarasta krzakami Studzieniec - pałac niszczeje i zarasta krzakami Studzieniec - drzewa rosną na dachu Studzieniec Studzieniec Studzieniec - dach od strony zachodniej Studzieniec - widok od strony stawu - strona południowa Studzieniec Studzieniec - fragment ścian Studzieniec - fragment dachu Studzieniec - widok od strony stawu, strona wschodnia Studzieniec - pałac niszczeje i czeka na właściciela Studzieniec Zatonie - stara ilustracja - widok pałacu od strony południowej Pałace w ruinie (okolice Zielonej Góry)
Avatar użytkownika
Artur Krajtroter 2111 kilometrów

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021