Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
, Ewa

Wyprawa na Szczeliniec Wielki

2009-06-21
2009-06-21 11:24:17
Avatar użytkownika
Ewa Uzależniony od podróży 1434 kilometrów
Karłów 720m.n.p.m. Szczeliniec Wielki 919m.n.p.m.
Swoją wyprawe rozpoczynamy w Karłowie - najwyżej położonej wsi w Górach Stołowych skąd wiedzie szlak turystyczny na Szczeliniec Wielki. Pogoda dopisała, obyło sie bez deszczu. Wchodzimy na szlak, do góry biegną skalne schody. Dochodzimy do schroniska na szczycie. Stąd aby wejść na tarasy widokowe musimy wykupić bilet wstępu ( dorośli 5zł, dzieci od 7 lat - 2,50). I udajemy się malowniczym szlakiem wsród różnorodnych form skalnych. Po krótkim czasie osiągamy skalną szczelinę 17-metrowej głębokości i 100-metrowej długości zwaną Piekiełkiem. Panuje w niej specyficzny chłodny mikroklimat, a w niektórych miejscach przez cały rok utrzymuje się śnieg. Dalej ścieżka prowadzi prawie płasko (na wysokości ok. 895-900 m npm) wśród licznych malowniczych skałek. Wiele z nich nosi nazwy zwierząt (np. Słoń, Wielbłąd, Małpka, Pies, Żółw, Sowa, Kwoka). Najwyższy punkt Szczelińca Wielkiego stanowi skała zwana Fotelem Pradziada, udostępniona w 1994 roku z pomocą metalowych schodów. Przy dobrej widoczności roztacza się z niej wspaniała dookolna panorama, obejmująca prawie całe Sudety od Gór Izerskich i Karkonoszy na północnym zachodzie po Jesioniki na południowym wschodzie. Dalekie, choć nie tak rozległe widoki możemy podziwiać także z tarasów skalnych położonych na północnej i południowej krawędzi wierzchowiny Szczelińca.
Wycieczka nie zajmuje zbyt wiele czasu. Idąc jednak z dziećmi poświęcamy trochę więcej czasu ze względu na chęci wdrapywania się na niektóre skałki.
Zadowoleni schodzimy z powrotem tą sama trasa do Karłowa. Stamtąd ze względu na wczesna jeszcze godzinę jedziemy do Błędnych Skał.
Wyprawa na Szczeliniec Wielki
Avatar użytkownika
Ewa Uzależniony od podróży 1434 kilometrów

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020