W drodze na Ostrą Górę, Teresa Nowak

Rezerwat "Ostra Góra"

2009-06-20
2009-06-20 17:41:00
Avatar użytkownika
Teresa Nowak Krajtroter 6160 kilometrów
Pewnej słonecznej soboty wybrałam się tam rowerem.
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Trzebinia > Młoszowa > Ostra Góra
Rezerwat "Ostra Góra" znajduje się w niewielkiej odległości od mojego miejsca zamieszkania, mimo to jeszcze nigdy tam nie byłam. Postanowiłam więc to nadrobić.
Wybrałam się rowerem chociaż tamtędy poprowadzony jest pieszy, pomarańczowy szlak turystyczny. Na szlaku tym atrakcjami są: Zespół Pałacowo-Parkowy w Młoszowej, Góra Bartoska, Ostra Góra, Bialny Dół, Martwica Karniowicka i kurhan grobowy. Tym razem swoją uwagę zwróciłam na Ostrą Górę.
Minęłam Pałac, który wcześniej wielokrotnie już odwiedzałam i podążyłam ulicą Florkiewicza, by na wysokości przystanku autobusowego skręcić w prawo w ul. Góra Bartoska prowadzącą nigdzie indziej tylko właśnie na tę górę porośniętą mieszaniną różnych gatunków drzew i roślin. Góra Bartoska osiąga wysokość 405 m n.p.m.
Jej szczyt zajmuje niewielki zagajnik. Widok ze szczytu ograniczają drzewa, jednak w kierunku południowym otwiera się ładna panorama rozbudowanego w dolinie Młoszówki sołectwa Młoszowa oraz dalszych miejscowości, aż po zamek Tenczyn w Rudnie. Zejście tą samą drogą do ulicy Florkiewicza, by na wysokości następnego przystanku skręcić w ul. Karniowicką, gdzie wraz z ostatnimi zabudowaniami kończy się asfalt i przechodzi w drogę gruntową. Na rozwidleniu drogi należy skęcić w prawo do rezerwatu przyrody "Ostra Góra" utworzonego w celu ochrony buczyny karpackiej o powierzchni 7,59 ha. Pośród młodych drzew porastających Ostrą Górę rosną także ponad 200-letnie, fantazyjnie powykręcane buki, a wzdłuż grzbietu wzgórza odnaleźć można ślady dawnych wyrobisk i ruiny tajemniczej budowli, zwanej lokalnie „Owczarnią", która może świadczyć o tym, że na wzgórzu dawniej wypasano zwierzęta.
Na terenie rezerwatu występuje około 15 gatunków roślin prawnie chronionych. Teren rezerwatu stanowi schronienie dla saren, zajęcy, kuropatw oraz ptactwa przelotowego.
Rezerwat jest jedynym tego rodzaju obiektem na terenie gminy Trzebinia.
Ostra Góra W rezerwacie W rezerwacie W rezerwacie W rezerwacie Na Górze Bartoska W rezerwacie W dali Sanktuarium w Płokach Widok z Góry Bartoski na kościół w Młoszowej Ruiny \ Ruiny \ Góra Bartoska Ruiny \ Rezerwat W rezerwacie W rezerwacie W rezerwacie Pole zboża Ale okazały Pole zboża W rezerwacie
Avatar użytkownika
Teresa Nowak Krajtroter 6160 kilometrów

Komentarze

Gość
2012-01-11 21:15:23

Ładnie tam.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021