Muzeum Chleba w Radzionkowie k/Bytomia

2009-06-03
2009-06-03 10:10:54
Avatar użytkownika
MM Krajtroter 4080 kilometrów
" Muzeum powstało z szacunku dla historii i z potrzeby serca. Zgromadzone zostały w nim eksponaty zbierane przez wiele lat, wszystko co służyło wytwarzaniu chleba i wszystko co o szacunku do chleba zaświadcza." Tak zwraca się do odwiedzających założyciel muzeum w ulotce reklamowej. W innym miejscu przeczytać zaś możemy wiersz o chlebie autorstwa Marioli Kalickiej- Królczyk "A to idzie z łaski Boskiej Chleb prądnicki, chleb krakowski! By u wozu przednie koło Toczy się do dom wesoło, Święć się, wielki Boże w niebie A na ziemi, polski chlebie! Tobą to się kmieć obdzieli Od niedzieli do niedzieli Pierwszy kąsek dla matusi Przewybornej war gębusi- A dla dziatwy kąsek drugi, Nuże w koło stańcie sługi, Święć się, wielki Boże w niebie! A na ziemi , polski chlebie! " Muzeum Chleba czynne jest do poniedziałku do piatku w godzinach od 8.00 do 16.00 oraz w pierwszą sobotę miesiąca w godzinach od 11.00 do 16.00 Ceny biletów;: 8 zł. zwiedzanie indywidualne 10 zł. zwiedzanie grupowe z wypiekiem bułek
Muzeum w Radzionkowie było jednym z punktów naszej wycieczki po okolicy Tarnowskich Gór. Choć istnieje ono już 9 lat nie słyszałam o nim nigdy wcześniej. Bardzo ucieszyłam się mogąc się tam wybrać bo moim pierwszym silnym wspomnieniem z dzieciństwa jest zapach i smak wypiekanego przez moja babcię chleba. Jej także zawdzięczam szacunek do chleba niemal mistyczny.
Muzeum pozwala zapoznać się z historią chleba w Polsce i na świecie. Zwiedzający zapoznają się z typowym procesem produkcyjnym pachnącego bochenka. Wycieczki zorganizowane mają możliwość wzięcia udziału w przemiłym obrzędzie wyplatania bułeczek a potem posmakowania ich -świeżych, pachnących i chrupiących . W muzeum udostępniono salę urządzoną w stylu góralskim, nazywaną "bacówką" gdzie można posmakować drożdżowych wypieków i w przemiłej atmosferze napić się pysznej herbaty lub kawy.
W muzeum znajduje się kilka tysięcy eksponatów, wśród nich znajdują się stare ryciny, pocztówki, fotografie, wycinki z gazet, czasopism, książek, bardzo drobne przyrządy, narzędzia, urządzenia czy foremki, piekarniki, piece.
Z roku na rok kolekcja powiększa się. Niewątpliwą atrakcją dla odwiedzających jest możliwość dotknięcia niemal każdego z eksponatów. Z przyjemnością patrzyłam na rozpromienione buzie dzieci zafascynowane urodą starych przyrządów i ich konstrukcją a także tym, że do woli można było je „głaskać”.
Pośród zgromadzonych pamiątek związanych z chlebem największe wrażenie zrobiły na mnie "żetony chlebowe", krążki z wytłoczonymi napisami "jeden bochenek", "dwa bochenki" itd. Używała ich śląska biedota w ciężkich czasach kryzysu na początku XX wieku.
Marzeniem Pana Piotra jest stworzenie Muzeum Szkoły. W tym celu rozpoczął już gromadzenie historycznych eksponatów związanych ze szkołą. Wspomniał, że muzeum wśród eksponatów nie posiada jeszcze świadectwa z paskiem i szuka chętnych, którzy podarują taki dokument muzeum. Poszukuje również popularnej kiedyś tarczy z napisem „wzorowy uczeń” ;-)
Niezapomnianym przeżyciem było dla mnie doświadczenie atmosfery szkoły z ubiegłego wieku. Wzruszyły mnie tabliczki i rysiki którymi sto lat temu dzieci rozpoczynały naukę pisania. Pan Piotr z pasją i z humorem opowiada ciekawostki związane zarówno z historią wypieku chleba jak i szkoły.
Obecność w Muzeum Chleba była dla mnie bardzo przyjemnym i ważnym doświadczeniem również z uwagi na osobę Pana Piotra, który żyje z pasją i wielokrotnie podkreślał jak ważne jest aby w życiu jej nie zabrakło. W części muzeum znajduje się także wystawa poświęcona jego pasji nurkowania. Pan Piotr otrzymał kilka nagród doceniających jego działalność edukacyjną, jaką niewątpliwie pełni Muzeum Chleba jednak jak sam mówi, najbardziej cieszy go obecność dzieci w muzeum bo uważa że „od szacunku dla kromki naszej strawy powszedniej, już tylko o krok do szacunku dla najbliższych, do kraju rodzinnego, do otaczającego nas świata”. I właśnie ten szacunek do świata czułam na każdym kroku w stworzonym przez niego muzeum.
Moim zdaniem każdy, bez względu na wiek znajdzie tam coś ciekawego i inspirującego dla siebie i może nawet na chwilkę powróci do krainy dzieciństwa. Takich wzruszeń wam życzę i zachęcam do wizyty w muzeum.
automatyczne ...pralki do prania Muzeum Chleba Muzeum Szkoły- to kolejna inicjatywa pana Piotra Szkolny tornister z ubiegłego wieku w wersji męskiej i damskiej Muzeum Chleba Muzeum Chleba Muzeum Chleba Strój płetwonurka Muzeum Chleba Radzionków Piotr Mankiewicz- złozyciel muzeum osobiści pokazuje jak pleść bułeczki piec gazowy do podgrzewania wody Muzeum Chleba otwarto 26 kwietnia 2000 roku Muzeum Chleba Radzionków tabliczki i rysiki do pisania suszarka do włosów Elementarz dla szkół miejskich... pralka W mundurkach za to bez butów. Jeszcze nie fiskalne za to niezwykle misternie wykonane Założycielem tego niezwykłego muzeum jest Piotr Mankiewicz.
Avatar użytkownika
MM Krajtroter 4080 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Midorihato Uzależniony od podróży 1126 kilometrów
2009-06-10 13:03:36
Kurcze, aż ślinka leci jak się to czyta....
Fantastycznie piszesz!
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021