Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
, Katarzyna Jamrozik

Dawny dwór w Porębie Żegoty

2009-09-09
2008-05-21 14:14:05
Avatar użytkownika
Katarzyna Jamrozik Krajtroter 23952 kilometrów
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Poręba Żegoty
Będąc w skansenie w Wygiełzowie oglądaliśmy zdjęcia innych dworów, między innymi właśnie w Porębie Żegoty. Przypomniałam sobie wtedy, że byliśmy kiedyś w tym mieście i przejeżdżając przez nie mignęły mi mury jakiegoś starego budownictwa. Pojechaliśmy więc sprawdzić czy to faktycznie ten dwór. Podobnie jak w Bobrku powitał nas widok starych, zniszczonych i opuszczonych ruin dawnego pałacu. Przed nim jest dziedziniec otoczony z czterech stron. Z przodu są to mury, po bokach oficyna zachowana w najlepszym stanie i w części centralnej na środku pałac Szembeków. Weszliśmy na dziedziniec z mieszanymi uczuciami, bo zobaczyliśmy przy ruinach dzieci bawiące się z psem, trzepak i firanki w dawnej oficynie. Nie wiedzieliśmy czy można obejrzeć ruiny czy jest to może teren prywatny. I nie wiemy do tej pory. Mimo wszystko weszliśmy do pałacu, który dawniej na pewno zachwycał. Jest niestety pozbawiony dachu, a z każdego zakamarka wyrastają krzewy i drzewa. Zwiedzanie trwało oczywiście krótko bo zbyt dużo do zobaczenia już tam nie ma. Wyszliśmy stamtąd na drugą stronę do parku. Wysilając wyobraźnie można tam dostrzec schody. Jak później wyczytałam w internecie faktycznie bydynki, które są jeszcze w dobrym stanie są zamieszkane. Swoją drogą ciekawie tak mieszkać w sąsiedztwie starego dworu, jego ruin i być może jakiś duchów. Będąc już w Porębie Żegoty warto zatrzymać się w resteuracji Flamingo, która jest niedalego pałacu. Jest tam bowiem kilka atrakcji dla dzieci. Można obejrzeć wielbłąda dwugarbnego, kozę i kilka różnych gatunków ptaków. Podczas gdy dzieci bawią się na placu zabaw rodzice mogą spróbować swoich sił w wędkowaniu w stawach należących do właściciela restauracji.
Poręba Żegoty pałac z drugiej strony widok na pałac z parku Pałac w Porębie Żegoty Dawny dwór w Porębie Żegoty
Avatar użytkownika
Katarzyna Jamrozik Krajtroter 23952 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Monika Pawlak Krajtroter 9349 kilometrów
2008-05-22 10:48:20
Lubię takie miejsca odwiedzać,szkoda tylko że państwo zostawia na pastwę losu takie zabytki,które kiedyś ociekały przepychem...
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020