Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Ciążeń pałac biskupi, Wojciech Grabowski

Szlakami zamków i dworków Wielkopolski

2007-07-04 - 2007-07-13
2008-05-20 10:39:59
Avatar użytkownika
Wojciech Grabowski Krajtroter 3336 kilometrów
Gołuchów,Rydzyna, Rogalin, Kórnik,Poznań
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Ląd > Ciążeń > Śmiełów > Gołuchów > Klasztor Cystersów z XIVw > barokowy pałac z XVIIIw > pałac Muzeum A. Mickiewicza > Zamek w Gołuchowie > Park w Gołuchowie > Lewków > Russów > Dobrzyca > Pałac-muzeum wnętrz > dworek muzeum M. Dąbrowskiej > pałac masoński > Kalisz > Sanktuarium Św. Józefa w Kaliszu > Katedra w Kaliszu > Rynek w Kaliszu > Baszta Dorotka w Kaliszu > Mury obronne w Kaliszu > Park miejski w Kaliszu > Witaszyce koło Jarocina > Gostyń > Rydzyna > Kościan > Mosina > Muzeum wojen Napoleona > Święta Góra > Zamek w Rydzynie > Rynek w Rydzynie > Racot > Małe, przytulne miasteczko > Rogalin > Kórnik > Rogalin > Pałac w Rogalinie > Rzymska świątynia w Rogalinie > Rogaliński Park Krajobrazowy > Kórnik > Zamek w Kórniku > Arboretum w Kórniku > Rynek w Kórniku > Kościół Wszystkich Świętych w Kórniku > Śrem > Turew > Czempin > Manieczki > Poznań > Ostrów Tumski w Poznaniu > Rynek w Poznaniu > Park Cytadela w Poznaniu > > Kolegiata w Poznaniu > Środa Wlkp > Giecz
Ląd powitał nas ładną pogodą a kleryk ,który nas oprowadzał po zabytkowym XII w. opactwie Cysterskim ciekawie opowiadał o historii klasztoru. Dalej Ciążeń- były pałac biskupi. Niestety nieżyczliwi ludzie przeganiają turystów. Park można zwiedzać bez problemów. Śmiełów - pałac Gorzeńskich. Obecnie muzeum A.Mickiewicza. Wyposażenie wnętrza dworu z XVIIIw. Muzeum bardzo interesujące, a park naprawdę ciekawy. Dalsza droga i nocleg w Gołuchowie u miłych gospodarzy. Następny dzień to zwiedzanie Dobrzycy z bardzo ciekawym wyposarzeniem nie tylko zastawy stołowej i sreber, ale także pamiątki po masonerii. Nasępne ciekawe miejsce to oczywiście Lewków. Pałac Lipskich to muzeum wnętrz pałacowych. Do zwiedzenia pozostał w tym dniu jeszcze tylko Russów . W zabytkowym dworku szlacheckim jest obecnie muzeum autorki powieści "Nocy i Dni' Marii Dąbrowskiej.
Trzeci dzień wycieczki to jedno z najstarszych miast Polski - Kalisz. Spacer po starym mieście to frajda nie tylko dla oczu ale i nasza historia. Co krok zabytkowe domy, kościoły, mury miejskie z basztą Dorotki, teatr im.W.Bogusławskiego, ratusz i zabytkowy most na Prośnie. O pomnikach i innych ciekawych miejscach nie wspominam ,bo jeden dzień to stanowczo za mało aby to wszystko zobaczyć. Zachwycił mnie pobernardyński kościół Nawiedzenia NMP. (z zewnątrz nieciekawy, wewnątrz przepych).
Czwarty dzień to nareszcie zwiedzanie zamku w Gołuchowie. nie sposób opisać jak wiele dla narodu polskiego zrobiła jedna kobieta: księżna Izabela. Spacer po parku i zwiedzanie stada żubrów to następna przyjemność. Wyposażenia zamku nie sposób opisać. Same wazy antyczne ,dzieła sztuki to kilka godzin podziwiania.
Niedziela - dzień odpoczynku. Na szlaku Tursko . Sanktuarium Maryjne. Po południu oczywiście godzinny spacerek do zaczarowanego kamienia w pobliżu Gołuchowa i dalsze podziwianie parku przy zamku.
Czas pożegnać gościnnych gospodarzy kwatery i dalej w drogę.Witaszyce. Szkoda że nie poznaliśmy jednego z najbardziej obeznanego Polaka z historią wojen Napoleonskich. Dzięki tej pasji i cierpliwości możemy podziwiać nie tylko plansze kilkumetrowej długości pokazującej główne bitwy Napoleona, ale także mundury tamtej epoki, chorągwie, broń i dokumenty. W pałacyku należy wypić dobrą kawę i dalej - do Gostynia. Przed wjazdem do miasta , po prawej stronie Swięta Góra. Zespół klasztorny Filipinów. Na pewno nikt nie będzie żałował przyjazdu i poświęcenia godzinki na zwiedzanie tego zabytku .Dalej Rydzyna - barokowa rezydencja Sułkowskich powoli dzwiga się ze zniszczenia. Te kilka udostępnionych do zwiedzania sal pokazuje przepych i bogactwo dawnych właścicieli. Trzeba podziękować Stowarzyszeniu Mechaników Polskich za ich wkład w odbudowę tej rezydencji i oczywiście za możliwość zwiedzania. Co innego Racot . Slicznie odbudowany pałacyk lecz niegościnny dla turystów. Radzę omijać z daleka. Nocleg w gościnnym Rogalinie to jest to.
Wtorek- Kórnik zaprasza . Neogotycki zamek muzeum .Rewelacyjne wyposażenie. Obok zamku Wozownia i nie zapominać o arboretum .Spacer po nim to prawdziwy odpoczynek. Kilka kilometrów za Kórnikiem Koszuty. Modrzewiowy dworek - muzeum wsi Śremskiej. Muzeum z kompletnymi meblami dworskich i chłopskich z poprzednich epok. Następny dzień to oczywiście zwiedzanie Pałacu w Rogalinie. Najwspanialsza rezydencja w Wielkopolsce .Trochę historii o rodzinie Raczyńskich. W budynku galerii kilkanaście płócien najbardziej znanych malarzy polskich. W powozowni kilkanaście powozów. Park krajobrazowy z dębami sięgającymi po 700 lat . Lech , Czech i Rus to nazwy najbardziej znanych i starych dębów. Po południu krótki wypad do Manieczek (nieczynne muzeum J. Wybickiego), Pałac w Czempinie (niestety zamknięty przez obecnych właścicieli), Mosina z biało żółtą czerwoną flagą na Urzędzie miasta. Niestety następne muzeum czynne zbyt krótko w starej synagodzie..
Czwartek od rana Poznań. Stary Rynek z koziołkami w południe, Ostrów Tumski , Cytadela. Poznań jest śliczny i na pewno jeszcze tu wrócimy. Obok remontowanej fary powrót do samochodu, i do Rogalina Jeszcze tylko spacer do Rogalińskich dębów.
Ostatni dzien podróży . Poprzez zabytkowy, lecz zaknięty kościółek w Gieczu, zabytkowe grodzisko ( podobno kolebka pierwszych Piastów). Jeszcze tylko 250 km i koniec urlopu.
Ciążeń park nad Wartą Śmiełów Śmiełów Dobrzyca Dobrzyca Dobrzyca Dobrzyca Dobrzyca Dobrzyca Dobrzyca Dobrzyca Dobrzyca Lewków pałac Lipskich Lewków- pałac Lipskich od str. parku Gołuchów zamek Gołuchów zamek Gołuchów Oficyna - obecnie muzeum leśnictwa 1 Gołuchów Oficyna - obecnie muzeum leśnictwa 2 Gołuchów kaplica grobowa Gołuchów park 1 Gołuchów park 2 Gołuchów park 3 Gołuchów park 4 Gołuchów park 5 Gołuchów park 6 Gołuchów park 7 Gołuchów zalew Gołuchów - zagroda żubrów Kalisz bazylika Kalisz kościół pobernardyński Kalisz kościół pobernardyński -wewnątrz Kalisz pałac arcybiskupi i kościół św. Stanisława i Wojciecha Kalisz - cerkiew św. Piotra i Pawła Kalisz zabytkowy most na Prośnie Witaszyce pałac Witaszyce muzeum 1 Witaszyce muzeum 2 Gostyń Klasztor Filipinów Rydzyna Rydzyna Rydzyna Zabytki gminy Rydzyna Rydzyna - wiatrak muzeum Kościół w Dąbczy Osieczna - klasztor Franciszkanski Osieczna - klasztor Franciszkanski Racot pałacyk Czempin Mosina Urząd miasta Turew pałac Chłapowskich Turew park Rogalin pałac Raczyńskich Rogalin pałac Raczyńskich Rogalin- kaplica mauzoleum Rogalin park przy pałacu Dęby rogalińskie Dęby rogalińskie Dęby rogalińskie Dęby rogalińskie Dęby rogalińskie Dęby rogalińskie Dęby rogalińskie Dęby rogalińskie Kórnik zamek Kórnik zamek Kórnik zamek Kórnickie gruszki na wierzbie Kórnickie gruszki na wierzbie Koszuty muzeum wsi śremskiej Koszuty muzeum wsi śremskiej Koszuty muzeum wsi śremskiej Koszuty muzeum wsi śremskiej Poznań Ratusz Poznań Ratusz Poznań Ratusz Poznań pałac Działyńskich Poznań zamek cesarski Poznań zamek królewski Poznań zamek królewski Poznań Ostrów Tumski Poznań Ostrów Tumski Poznań Ostrów Tumski - pałac biskupi Poznań - Urząd Miasta i Fara Poznań - kościół pobernardyński Poznań - kościół św. Józefa Poznań -cytadela Poznań -cytadela Poznański rowerzysta Poznański gazownik Giecz- tablica informacyjna Giecz kościół św. Mikołaja Giecz- palatium Szlakami zamków i dworków Wielkopolski Ląd - wnętrze kościoła
Avatar użytkownika
Wojciech Grabowski Krajtroter 3336 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Wojciech Grabowski Krajtroter 3336 kilometrów
2011-02-18 09:09:36
Bardzo dziękuję. Jak tylko zdrowie dopisze to znowu ruszam w Polskę .
Avatar użytkownika
monika Krajtroter 17658 kilometrów
2011-02-17 16:40:08
Panie Wojciechu !
Pana opisy zachęcają by w tamte rejony pojechać . Wspaniałe zdjęcia z wyprawy .
Katarzyna Nowicjusz 1 kilometrów
2010-07-29 11:46:09
Wspaniała wycieczka w moje rodzinne strony! Mam tylko jedną uwagę- to nie żaden poznański rowerzysta, tylko legendarny Stary Marych! :)
Avatar użytkownika
Weronika Hanna Matysiak Weekendowy turysta 30 kilometrów
2009-04-26 09:36:10
niesamowite zdjęcia i relacja :)
Avatar użytkownika
Monika Pawlak Krajtroter 9349 kilometrów
2008-05-23 17:56:41
Piękne zabytki,gratuluję wycieczki !!!
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020