Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
, MARTUSIA I ADAŚ

Rezerwat Archeologiczny Będkowice.

2009-05-21
2009-05-21 19:21:26
Avatar użytkownika
MARTUSIA I ADAŚ Uzależniony od podróży 1268 kilometrów
Wejście główne do rezerwatu znajduje się na kulminacji drogi miedzy Strzegomianami a Będkowicami prowadzi przez brame w palisadzie z drewnianymi postaciami wojów piastowskich. Rezerwat obejmuje teren wzdłuż szlaków archeologicznych czerwonego i czarnego misia. Są to pozostałości dobrze zachowanego zespołu osadniczego Ślężan, który funkcjonował od VIII do XIII wieku . Na powierzchni około 50 ha obejmuje grodzisko i cmentarzysko kurhanowe.
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Rezerwat Archeologiczny Będkowice. > Rezerwat Archeologiczny Będkowice.
Wejście główne do rezerwatu znajduje się na kulminacji drogi miedzy Strzegomianami a Będkowicami prowadzi przez brame w palisadzie z drewnianymi postaciami wojów piastowskich. Rezerwat obejmuje teren wzdłuż szlaków archeologicznych czerwonego i czarnego misia. Są to pozostałości dobrze zachowanego zespołu osadniczego Ślężan, który funkcjonował od VIII do XIII wieku . Na powierzchni około 50 ha obejmuje grodzisko i cmentarzysko kurhanowe. Grodzisko znajduje się na lewo od wejścia na teren rezerwatu i posiada elipsowaty kształt otoczonym wałem obronnym. Na grodzisku i obok urządzono skansen osadniczy w postaci dwóch chat z okrąglaków i studni. Na zach. od grodziska miejsce spotkań archeologicznych z wiatą, paleniskiem na ognisko i ekspozycją wystawienniczą ( obecnie zaniedbaną). Po pn. stronie grodziska znajduje się niewielki krąg kultowy, grobla ze starowiecznym stawem oraz wał zewnętrzny. Cmentarzysko kurhanowe położone kilka set metrów na pd-zach. od grodziska było miejscem pochówku mieszkańców grodu w VII-IX w. i liczy około 70 kurhahanów - stożkowych kopców ziemnych, niekiedy zwieńczonych kamieniami. Część kurhanów zrekonstruowano i ogrodzono. Obok przebiega czerwony i czarny szlak archeologiczny do Sobótki.
Rezerwat Archeologiczny Będkowice.
Avatar użytkownika
MARTUSIA I ADAŚ Uzależniony od podróży 1268 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Monika Pawlak Krajtroter 9349 kilometrów
2010-10-26 22:01:34
Lubię takie miejsca,gdzie historia jest wręcz namacalna,archeologia to ciekawa dziedzina nauki, mam słabość właśnie do takich odkryć itp ;)
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020