Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne

Odrobina Kaszub...

2009-05-21
2009-05-21 17:24:47
Justyna J. Uzależniony od podróży 1256 kilometrów
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Szymbark

Już tyle razy byliśmy w Gdańsku i Gdyni, że czas najwyższy, żeby troszkę poznać okolicę 🙂 Tambylcy zaproponowali Szymbark, kamienne kręgi w Węsiorach i zamek w Bytowie.
Po śniadanku wyruszyliśmy w drogę.
Pierwszy przystanek - Szymbark. Wejście do skansenu kosztuje nie więcej niż 10 zł (tak było w 2008r.) Z całą pewnością słyszeliście o domku, który postawiono na dachu 🙂 "do góry nogami". Wejście tam to dość fajne przeżycie ale tylko dlatego, że trzeba się raczej odchylać od pionu do tyłu, żeby nie pozdzierać nosa po wywrotce na podłogę. W normalnej sytuacji taka pozycja nie jest do przyjścia podczas poruszania się. Tym bardziej, że ludzie mają raczej tendencje do garbienia się a nie do odchylania do tyłu. Fajne i polecam.
W Szymbarku nie tylko to jest warte odwiedzenia. W jednym miejscu jest domek z podłogą jako dach, dom sybiraka, rosyjska lokomotywa (którą transportowano polskich zesłańców na syberię), jest najdłuższa deska w Polsce i wpisana do księgi rekordów Guinessa (ma ponad 30 m długości - jeśli dobrze pamiętam to w okolicach 36) i można się nauczyć tego obcego języka jakim jest kaszubski.
Na mnie osobiście zrobił wrażenie dom sybiraka. Z tego co koleżanka opowiadała - dom ten jest orginałem przemyconym przez Rosję do Polski. Podobno to była jakaś wielka akcja, wielka tajemnica, bo rosjanie mogli się zdenerwować. Mało ważne - niech się denerwują 🙂 My mamy dom 🙂
W Szymbarku znajdziemy jeszcze bunkier, kosciól jedności narodowej. Generalnie - cudowne miejsce na spacer z lekscją historii i zabawy.
W Węsiorach dowiedziałam się, że my też mamy swoje Stonehenge 🙂 z czarownicami w tle 😉 W węsiorowskim lesie znajdziemy kamienne kręgi, które podobno mają magiczne moce. Podobno był to lud soelmów albo gotów... Jak w każdej bajce nic nie wiadomo ale te fikcyjne opowieści jak to ktoś zabrał jeden z kamieni ze sobą i zaczęły dziać się dziwne rzeczy a kiedy go odwiózł na miejsce wszystko wróciło do normy są fajne i mają swój urok 🙂 To miejsce upodobało sobie UFO. Nad tym miejscem jest podobno bardzo interesujący układ gwiazd. Oczywiście - zgadzam się, że miejsce jest wyjątkowe, bo dookoła las , cisza i spokój... jest tam również jeziorko... Jest przepięknie 🙂 Polecam, żeby się odrobinę odstresować...
Na zakończenie Bytów. Na dziedziniec można wejść za darmo ale do komnat trzeba zapłacić. Nie pamietam już ile ale płacimy 🙂 Miły zamaczek ale w Bytowie najbardziej zainteresował mnie stary most z 1884 roku, po którym nie przejechał nawet jeden pociąg. Super wygląda - warto zobaczyć. Podobno wiąże się z nim legenda o śmierci jednego z budowniczych. Nie pamiętam czy to miało aż taki wpływ na to, że zmieniono trasę kolei ale most został a pociąg nie przejechał 🙂 Równie urocze miejsce warte zobaczenia 🙂Szymbark Szymbark Szymbark Węsiory - kamienne kręgi Bytów Bytów
Justyna J. Uzależniony od podróży 1256 kilometrów

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020