Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Wojkowickie lasy, Marta

Pogoria IV, Wojkowice Kościelne, Trzebiesławice

2009-05-10
2009-05-20 12:00:43
Avatar użytkownika
Marta Uzależniony od podróży 1498 kilometrów
Wycieczka rowerowa wzdłuż brzegu Pogorii, przez Wojkowice Kościelne i zakamarki Trzebiesławic (Dąbrowa Górnicza)
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Dąbrowa Górnicza
Nie samymi górami człowiek żyje😉 - toteż w ladny niedzielny poranej postanowiliśmy pokręcić trochę na rowerze. Nasz wybór padł na północną część Dąbrowy Górniczej, gdzie sporo jest terenów, na których można przyjemnie pośmigać na rowerach.

Wzdłuż brzegu Pogorii IV (asfalt, chmary rolkarzy i rowerzystów) pedałujemy w kierunku Wojkowic Kościelnych. To co prawda dzielnica Dąbrowy Górniczej, ale w wielu miejscach zachował sie poprzedni charakter tego miejsca: można tu spotkać stare chałupki, z drewna, stodółki i biegajace stadka kur. I to wszystko w jednym z większych miast aglomeracji śląsko-dąbrowskiej😉 Tak, Dąbrowa zachowała sporo wiejskiego charakteru, w sumie to urocze na swój sposób😉 Stare chałupki poprzeplatane są kapiacymi od bogactwa rezydencjami: kute bramy, wielkie domy i "wypasione bryki" stojące na brukowanym granitem podjeździe. Widac, że bogaci wyprowadzają się tu, gdzie spokój i cisza, do 'zielonych' dzielnic miasta. Podobnie dzieje się nad Pogorią.

Minąwszy wieś, przez ładne lasy jedziemy w stronę Trzebiesławic. Tu sytuacja jest podobna: stare domy na przemian z nowymi 'pałacami'. Po drodze robię zdjęcie zabytkowej kapliczki. Wreszcie dojeżdżamy do celu podróży - lasy trzebiesławickie. Po czasie spędzonym na asfaltach przejazd przez pachnący rozgrzaną żywicą sosnowy las jest sympatyczną odmianą. Zabieramy na pamiątkę dwie gigantyczne sosnowe szyszki😉 Dobrze, że nasza trasa prowadzi od Wojkowic do Trzebiesławic, a nie odwrotnie: byłoby sporo podjazdów (Trzebiesławice leżą na wzniesieniu), i to po piaszczystej leśnej drodze! A tak, zjeżdżamy sobie luksusowo przez las w dół🙂 Niestety, kończą się drzewa i wyjeżdżamy na drogę. Jeszcze przejazd przez pola (strasznie wieje, jazda trudniejsza niż pod górkę) i powrót do domu.

W sumie wycieczka zamknęła się liczbą 48 km.
Zabytkowa kapliczka w Trzebiesławicach Mały odpoczynek w lesie Leśna ścieżka Wojkowickie lasy Pogoria IV, Wojkowice Kościelne, Trzebiesławice
Avatar użytkownika
Marta Uzależniony od podróży 1498 kilometrów

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020