, Janek

20. Czerwone Wierchy i Tomanowa Dolina od Małołączniaka.

2009-05-14
2009-05-14 23:04:44
Avatar użytkownika
Janek Krajtroter 9558 kilometrów
Kiry /około 1000m n.p.m./ - Polana Wyżna Kira Miętusia - Przysłop Miętusi /1187m n.p.m./ - Kobylarz /1430m n.p.m./ - Kobylarzowe Siodełko /około 1820m n.p.m./ - Małołączniak /2096m n.p.m./ - Krzesanica /2123m n.p.m./ - Ciemniak /2096m.n.p.m./ - Chuda Przełączka /1850m n.p.m./ - Czerwony Żleb - Wyżna Polana Tymanowa - Rozdroże w Tymanowej /1475m n.p.m./ - Dolina Kościeliska - Kiry
Wyruszamy z Kir zielonym szlakiem do końca Wyżnej Kiry Miętusiej i skręcamy przed mostem na Potoku Miętusim do Doliny Miętusiej. Czarnym szlakiem Drogą nad Reglami dochodzimy do Przysłopu Miętusiego.
Na skrzyżowaniu szlaków na Przysłopie Miętusim wchodzimy szlakiem niebieskim w Niżną Miętusią Rówień, idąc początkowo bardzo wygodną równą dróżką.
Dochodzimy do Kobylarza, gdzie droga staje się bardziej stroma i wchodzimy dalej po kamiennych schodkach.
Z obydwu stron szlaku otaczają nas efektowne skalne ściany. Dużą skalną płytę usytowaną na szlaku pokonujemy asekurując się łańcuchami.
Droga jest cały czas stroma i męcząca, ale bardzo atrakcyjna.
Po pokonaniu kolejnego spiętrzenia mamy wrażenie, że już wodać wierzchołek Małołączniaka, ale to jest dopiero długi grzbiet Małołączniaka - Czerwony Grzbiet, zasłaniający ten właściwy szczyt.
Jest stąd wspaniały widok na pobliski Giewont z wyraźnie widocznym krzyżem na szczycie.
Dopiero po około 40 minutowym, męczącym podejściu Czerwonym Grzbietem docieramy do Małołączniaka, pokonując wcześniej kilka kolejnych garbów.
Stąd przez Krzesanicę i Ciemniak docieramy na Chudą Przełączkę, nieopodal Chudej Turni
/Ta część trasy jest opisana w mojej wycieczce, nr.19 "Czerwone Wierchy od Ciemniaka"/
Szlakiem zielonym z Chudej Przełączki wchodzimy do Doliny Tomanowej, idąc w kierunku Czerwonego Źlebu.
Rozciągają się stąd wspaniałe widoki na główne granie Tatr Zachodnich, Smreczyński Staw, Ornak i Kominiarski Wierch. Pięknie wyglądają porozrzucane bezwładnie po terenie malownicze skały, różnych wielkości.
Przechodzimy przez Czerwone Źlebiki, których czerwony kolor skał pochodzi od rudy żelaza, kiedyś tu wydobywanej.
Przechodząc przez Wyżną Polanę Tymanową dochodzimy do Rozdroża w Tymanowej.
Jest to nieduży bezleśny obszar, na którym krzyżują się szlaki turystyczne.
Szlak czerwony Kamienistym Źlebem na Tomanową Przełęcz, z koniecznością powrotu na Rozdroża i zielony do Schroniska PTTK na Hali Ornak
Z uwagi na późną już porę wybieramy ten drugi wariant, docierając już w miarę równym terenem do Doliny Kościeliskiej.
Robi się coraz później, odpuszczamy więc dziś szarlotkę w schronisku, docieramy już przy zachodzącym słońcu do Kir, miejsca naszego porannego wyjścia na tę długą ale obfitą we wrażenia wycieczkę.


20. Czerwone Wierchy i Tomanowa Dolina od Małołączniaka.
Avatar użytkownika
Janek Krajtroter 9558 kilometrów

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021