Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
, Janek

17. Giewont i Kopa Kopa Kondracka z Kuźnic.

2009-05-11
2009-05-11 22:02:22
Avatar użytkownika
Janek Krajtroter 9558 kilometrów
Kuźnice /około 1000m n.p.m./ - Polana Kalatówki /około 1200m n.p.m./ - Schronisko PTTK na Hali Kondrackiej /1333m n.p.m./ - Kondracka Przełęcz /1725m n.p.m./ - Giewont /1895m n.p.m./ - Kondracka Przełęcz - Kopa Kondracka /2006m n.p.m./ - Przełęcz pod Kopą Kondracką /1863m n.p.m./ - Schronisko PTTK na Hali Kondrackiej - Kuźnice.
Wychodzimy z Kuźnic i szlakiem niebieskim przez reglową Polanę Kalatówki dochodzimy lasem do trawiastej Doliny Kondratowej, na której znajduje się schronisko PTTK i dyżurka TOPR. Idąc dalej stromym podejściem w kamienistym źlebie dochodzimy do porośniętej kosodrzewiną Kondrackiej Przełęczy. Przełęcz ta w sezonie letnim jest jednym z najbardziej zatłoczonych miejsc przez turystów w Tatrach.
Bez większegu trudu stąd dostajemy się na wierzchołek pobliskiego Giewontu.
Ze szczytu Giewontu rozpościera się wspaniała panorama na Zakopane i Tatry we wszystkich kierunkach.
Droga, którą wchodziliśmy jest bardzo bezpieczna, niebezpieczną zaś jest północna stroma bardzo ściana Wielkiego Giewontu /około 600 metrowa przepaść do Małej Dolinki/.
Charakterystyczną ozdobą Giewontu jest potężny 15-metrowymetalowy krzyż zamontowany tu w 1901 roku.
Wracamy z Giewontu już innym zejściem, ponieważ pod samym szczytem szlak jest jednokierunkowy, co ułatwia niekiedy tłumom turystów wejście i zejście.
Wracamy ponownie na Kondracką Przełęcz i jej grzbietem po żółtym szlaku stromym podejściem wspinamy się na Kopę Kondracką, dochodząc do granicy słowacko-polskiej.
Kopa Kondracka zbudowana jest ze skał osadowych /wapnia i dolomitów/ Zbocza jej są trawiaste o niewielkim nachyleniu a wierzchołek kopulasty.
Od północno-zachodniej strony wcina się w zbocze Kopy Kondrackiej kocioł lodowcowy, tzw. Koprowy Źleb.
Z wierzchołka Kopy są rozległe widoki, szczególnie na szczyty Tatr Wysokich.
Opuszczamy Kopę Kondracką schodząc czerwonym szlakiem wzdłuż granicy na Przełęcz pod Kopą Kondracką, która jest cała porośnięta trawą.
Z szerokiego siodła przełęczy są wspaniałe widoki na Tatry Wysokie i pobliski Giewont.
Teraz już tylko stromym zejściem po zielonym szlaku powracamy do Schroniska PTTK na Hali Kondratowej i łagodnym zejściem przez las do Kuźnic.


17. Giewont i Kopa Kopa Kondracka z Kuźnic.
Avatar użytkownika
Janek Krajtroter 9558 kilometrów

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020