Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
, Janek

16. Kasprowy Wierch i Przełęcz Liliowe z Kuźnic.

2009-05-11
2009-05-11 12:29:29
Avatar użytkownika
Janek Krajtroter 9558 kilometrów
Kuźnice /około 1000m n.p.m./ - Myślenickie Turnie /1354m n.p.m./ - Sucha Czuba /1696m n.p.m./ - Kasprowy Wierch /1987m n.p.m./ - Beskid /2012m n.p.m./ - Przełęcz Liliowe /1952m n.p.m./ - Zielona Dolina Gąsienicowa /około 1600m n.p.m./ - Przełęcz Karb /1853m n.p.m./ - Mały Kościelec /1863m n.p.m./ - Czarny Staw Gąsienicowy /1624m n.p.m./ - Schronisko PTTK "Murowaniec" na Hali Gąsienicowej /1500m n.p.m./ -Przełęcz między Kopami /1499m n.p.m./ - Kuźnice
Wychodzimy z Kuźnic / dzielnicy Zakopanego /, zielonym szlakiem cały czas leśną ścieżką dochoząc po godzinie marszu do Myślinieckich Turni, gdzie jest usytowana pośrednia stacja Kolejki Linowej na Kasprowy Wierch.
Myślinieckie Turnie to czuba zbudowana ze skał osadowych, stanowiących północny grzbiet Kasprowego Wierchu. Roztacza się stąd wspaniały widok szczególnie na Giewont.
Idziemy dalej lasem kierując się w stronę Suchej Czuby, omijamy ją pod szczytem i kierujemy się już wśród skał i kosodrzewiny na Kasprowy Wierch.
Dochodzimy na szczyt Kasprowego Wierchu, który leży na granicy polsko-słowackiej.
Znajduje się tutaj górna stacja Kolejki Linowej i Obserwatorium Meterologiczne IMiGW.
Zimą znajduje się tutaj nartostrada i trasy zjazdowe z wyciągami krzesełowymi.
Idziemy dalej granicą szlakiem czerwonym w stronę Świnicy, przechodząc przec Beskid, ostatni w kierunku wschodnim szczyt Tatr Zachodnich - wspaniałe miejsce widokowe we wszystkich kierunkach. Schodzimy ze szczytu Beskid i dochodzimy do Przełęczy Liliowe, która oddziela Tatry Zachodnie od Tatr Wysokich.
Skręcamy teraz za zielonym szlakiem w lewo i schodząc w dół dochodzimy do Zielonej Doliny Gąsienicowej mijając wkomponowane w krajobraz Stawy Gąsienicowe.
Następnie idąc dalej zielonym szlakiem stromo w górę dochodzimy do Przełęczy Karb, płytkiej przełęczy między Małym Kościelcem a Kościelcem.
Widać stąd bardzo dobrze Świnię i Kasprowy Wierch.
Kierujemy sę w lewo w stronę Małego Kościelca, porośniętego w większości kosodrzewiną, oddzielającego Czarną Dolinę Gąsienicową od Zielonej Doliny Gąsienicowej.
Teraz już szlak biegnie bardzo ostro w dół i schodzimy do Czarnej Doliny Gąsienicowej zatrzymując się przy malowniczo usytowanym okazałym Czarnym Stawie Gąsienicowym.
Jest to jezioro polodowcowe, czwarte co do głębokości jezioro tatrzańskie, mające 51m głębokości i zajmujące powierzchnię 17,94 ha. Nazwa jego pochodzi od ciemnogranatowego a nawet czarnego odcienia wody.
Niebieskim szlakiem znad Czarnego Stawu schodzimy do Schroniska PTTK "Murowaniec" na Hali Gąsienicowej / patrz opis tego miejsca w mojej wcześniejszej wycieczce: "Wycieczka na Halę Gąsienicową" /.
Dalej już tylko do Przełęczy między Kopami /Karczmisko/, przez Boczań i Skupniów Upłaz wracamy do Kuźnic.



16. Kasprowy Wierch i Przełęcz Liliowe z Kuźnic.
Avatar użytkownika
Janek Krajtroter 9558 kilometrów

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020