Ratusz, Darek

Jawor

2009-05-08
2009-05-08 11:22:50
Avatar użytkownika
Darek Krajtroter 21667 kilometrów
Ponad 760-letni Jawor jest jedynym z najpiękniejszych miast na Dolnym Śląsku. Każdy,kto przyjedzie do Jawora, nie będzie mógł oprzeć się urokowi jego wspaniałych zabytków i atrakcji przygotowanych dla wszystkich turystów.
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Jawor > Ratusz w Jaworze. > Kościół Św. Marcina w Jaworze. > Kamieniczki i Rynek w Jaworze. > Teatr Miejski w Jaworze. > Kaplica Św. Wojciecha > Klasztor i Kościół Franciszkanek w Jaworze. > Kościół Pokoju pw. Ducha Świętego w Jaworze > Mury obronne w Jaworze. > Zamek Piastowski w Jaworze. > Kaplica Św. Barbary w Jaworze. > Poklasztorny zespół oo. bernardynów (obecnie siedziba Muzeum Regionalnego) w Jaworze. > Baszta Strzegomska w Jaworze. > Wieża ciśnień w Jaworze. > Wąwóz Myśliborski.
Tym razem proponuję wybrać się do niewielkiej miejscowości Jawor,
położonej w środkowej części województwa dolnośląskiego, na prawym brzegu Nysy Szalonej.
Warto tu zajrzeć gdyż miasto posiada wiele atrakcji turystycznych i dysponuje na swym terenie wieloma wspaniałymi zabytkami. Składają się na nie m.in. Park Pokoju i Kościół Ewangelicko - Augsburski pw. Świętego Ducha, Kościół św. Marcina, Zamek Piastowski, jaworski Ratusz, Kaplica św. Barbary oraz Muzeum Regionalne.
Na początek poleciłbym Park Pokoju i Kościół Ewangelicko - Augsburski pw. Świętego Ducha. We wnętrzu tego przepięknego, barokowego kościoła możemy podziwiać kilka głównych składników wyposażenia – ambonę, ołtarz, drewnianą chrzcielnicę, we wnękach kościoła rzeźby czterech ewangelistów, herby narodów szlacheckich mających wówczas swoje siedziby w granicach parafii jaworskiej oraz piękne malowidła o tematyce biblijnej.
Jeśli chodzi o zabytki sakralne to nie można przejść obojętnie obok Kościoła św. Marcina, który znajduje się niedaleko rynku, przy ulicy Szkolnej.
Kościół Św. Marcina w Jaworze należy do szczególnie cennych dzieł architektury na obszarze diecezji legnickiej. Cechuje go bogactwo gotyckiej rzeźby architektonicznej, dotyczy to zarówno wyobrażeń figuralnych, płaskorzeźb portalowych jak i kamiennej figury Patrona kościoła w stroju biskupim, stojącej we wnętrzu świątyni, pod chórem muzycznym. Piękna rozeta w fasadzie zachodniej kościoła sytuuje tę budowlę w szlachetnej linii, związanej z gotykiem zachodnio – europejskim. Następnie warto obejrzeć Zamek Piastowski, który był pierwotnie warownią powstałą prawdopodobnie w połowie XIII w. wzniesioną przez księcia świdnicko-jaworskiego Bolka I.
Zamek stoi w południowo-zachodnim krańcu starego miasta nad Nysą Szaloną
otoczony kamiennym murem pełnił do 1368 roku rolę siedziby książąt świdnickich, a potem przez krótki czas był w posiadaniu księżnej Agnieszki, po której Jawor przejęli niemieccy możni. Wielokrotnie przebudowywany i odbudowywany po zniszczeniach (np. z wojny trzydziestoletniej) stracił swój wygląd średniowiecznej warowni. Od roku 1764 r. aż do końca II wojny światowej pełnił rolę więzienia. Zachowany zamek kryje w swym murach ślady pierwotnej zabudowy.
Dziś z wielkim żalem patrzymy na obiekt w połowie opuszczony, w połowie zamieniony na mieszkania i zajmowany przez jakieś warsztaty, magazyny, punkty usługowe, a nawet instytucje publiczne.
O ponurej przeszłości zamku przypomina nam tylko pomnik na dziedzińcu, upamiętniający bojowniczki ruchu oporu z Francji i Norwegii zamordowane na zamku przez Niemców.
Z tego miejsca proponuję się wybrać w stronę pobliskiego Rynku, który charakteryzuje się pięknymi kamienicami i arkadami, a w jego centrum znajduje się przepiękny budynek Ratusza. Do dzisiaj najładniejsze kamienice zachowały się tylko w części południowej oraz zachodniej. W ratuszu możemy podziwiać piękną salę rajców, w której znajdują się kolorowe witraże przedstawiające różne postaci, zdarzenia i pejzaże jaworskie.
Dziś ratusz pełni siedzibę urzędu miasta.
Ciekawym obiektem w tym mieście jest też Kaplica św. Barbary wybudowana w stylu gotyckim, znajduje się ona na skrzyżowaniu ulic Św. Barbary oraz Lipowej. Dawniej pełniła funkcję kaplicy szpitalnej i pogrzebowej.
Najcenniejszym składnikiem wyposażenia kaplicy jest 3-kondygnacyjny ołtarz renesansowy z charakterystycznym uwypukleniem.
Obecnie kaplica jest odrestaurowana i należy do parafii rzymsko – katolickiej Św. Marcina.
Będąc w Jaworze warto też zwiedzić Muzeum Regionalne, które niegdyś pełniło rolę klasztoru oraz kaplicy bernardynów, dzisiaj możemy podziwiać w nim przepiękne wystawy związane z najrozmaitszymi tematami.
Do ekspozycji stałych zaliczamy m.in. „Darz Bór”, „ Wyroby dawnego rzemiosła”, „Izba dolnośląska”, „Wystawa broni białej i bron palnej” oraz „Jaworskie pierniki”.
Miasto położone jest wśród wzgórz i lasów Parku Krajobrazowego "Chełmy" może zainteresować niezwykle rzadkimi okazami fauny i flory. Aktywny wypoczynek zapewni także Ośrodek Wypoczynkowy "Jawornik" ze sztucznym akwenem wodnym o powierzchni 6 ha i kortami tenisowymi oraz nowoczesna kryta pływalnia "Słowianka", w której mieści się także siłownia i sauna.
Jawor od wielu lat znany jest jako Miasto Chleba - Miasto Pokoju, które co roku organizuje Jaworskie Koncerty Pokoju z udziałem najlepszych artystów polskich, niemieckich i czeskich. Niezwykłą imprezą są Międzynarodowe Targi Chleba, podczas których można podziwiać kunszt najlepszych piekarzy i cukierników z wielu krajów Europy.
Każdy, kto odwiedzi Jawor choć raz, zachowa w pamięci urodę tego niepowtarzalnego piastowskiego miasta.

Ratusz Jawor Ratusz Witraż w oknie Ratusza Witraż w oknie Ratusza Ratusz Ratusz Kamieniczki w Rynku Rynek Wieża Ratusza Kamieniczki w Rynku Rynek Rynek Kamieniczki w Rynku Kamieniczki w Rynku Kamieniczki w Rynku Teatr Miejski Rynek Rynek Muzeum Regionalne Eksponaty Muzeum Regionalnego Eksponaty Muzeum Regionalnego Eksponaty Muzeum Regionalnego Wnętrze Muzeum Regionalnego Wnętrze Muzeum Regionalnego Eksponaty Muzeum Regionalnego Eksponaty Muzeum Regionalnego Eksponaty Muzeum Regionalnego Eksponaty Muzeum Regionalnego Jaworskie uliczki Jaworskie uliczki Kaplica św. Wojciecha Kaplica św. Barbary Klasztor i Kościół Franciszkanek Zamek Piastowski Zamek Piastowski Zamek Piastowski Zamek Piastowski Przedzamcze Brama Główna Zamku Piastowskiego Zamek Piastowski od strony dziedzińca Pomnik na dziedzińcu, upamiętniający bojowniczki ruchu oporu z Francji i Norwegii zamordowane na zamku przez Niemców Brama zamkowa od wewnątrz Dawne cele więzienne Zamek Piastowski od strony dziedzińca Drzwi do celi więziennej Zamek Piastowski od strony dziedzińca Jaworskie uliczki Jaworskie uliczki Kościół Św. Marcina Wieża Kościoła Św. Marcina Kościół Św. Marcina Ambona w Kościele Św. Marcina Wnętrze Kościoła św. Marcina Wnętrze Kościoła św. Marcina Wnętrze Kościoła św. Marcina Mury obronne Mury obronne Kościół Św. Marcina Kościół Św. Marcina Mury obronne Mury obronne Kościół Św. Marcina Kościół Św. Marcina Kościół Św. Marcina Kościół Ewangelicko - Augsburski pw. Świętego Ducha Kościół Ewangelicko - Augsburski pw. Świętego Ducha Wnętrze Kościoła Ewangelicko - Augsburskiego pw. Świętego Ducha Kościół Ewangelicko - Augsburski pw. Świętego Ducha Jawor
Avatar użytkownika
Darek Krajtroter 21667 kilometrów

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021