Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
, Darek

Zamek Kliczków

2009-05-06
2009-05-06 23:53:17
Avatar użytkownika
Darek Krajtroter 21667 kilometrów
Zamek Kliczków to idealne miejsce ucieczki od miejskiego zgiełku i hałasu, w samym środku Borów Dolnośląskich. Obecnie ten przepiękny zamek został odrestaurowany zgodnie ze starymi zdjęciami i zachowanymi malowidłami.
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Bolsławiec > Zamek Kliczków
Dzisiaj chciałbym troszeczkę opowiedzieć o zamku w Kliczkowie, którego historia jest równie ciekawa jak historia Śląska.
Źródła podają, że zamek w Kliczkowie sięga początkami roku 1297. Został wzniesiony przez Bolka I Surowego, księcia świdnicko-jaworskiego, na wysokiej nadbrzeżnej skarpie Kwisy jako warownia graniczna ziemno-drewniana .
Na przestrzeni XIII i XIV w. księstwa śląskie traciły swą niezależność, a warownie były przekazywane rodom rycerskim i przekształcane w założenia zamkowo-folwarczne. Taki los spotkał warownię kliczkowską, która w 1391 r. stała się własnością saskiej rodziny von Rechenbergów. Dobra Kliczków-Wehrau pozostawały w ich rękach prawie trzysta lat. Dla zamku najbardziej zasłużył się Kacper Średni (ok. 1545-1588), który zapoczątkował jego renesansową przebudowę. Kończył ją Kacper Młodszy, jego syn.
Kacper Średni był też fundatorem ołtarza (1580) i wspaniałego drewnianego epitafium rodzinnego (1585) w kościele parafialnym pw. Świętej Trójcy.
Z opisu z poł. XVII w. zachowanego w Archiwum Państwowym we Wrocławiu dowiedziałem się że pałac był zbudowany z kamienia, mieścił dwie sale balowe, 20 komnat, kuchnię i kaplicę. Kacper Młodszy wzniósł też zabudowania gospodarcze : słodownię, browar, stajnię i powozownię.
Wojna trzydziestoletnia spowodowała zmianę właściciela. W 1631 r., po okresie sporów spadkowych, majątek przejęła i przebudowała rezydencję rodzina von Schellendorf, a dwa pokolenia później - jej boczna linia von Frankenberg. Wtedy zmieniony został charakter elewacji południowej, zmodernizowano wnętrza, wzniesiono Lwią Bramę, na dziedzińcach założono barokowe fontanny, zmieniono też charakter parku.
W 1747 r. posiadłość kupiła rodzina von Promnitz, właściciele majątków w Pszczynie, Żarach, Borowej i Nowogrodźcu, natomiast po następnych 20 latach Kliczków przejął Hans Christian hrabia zu Solms-Baruth, żeniąc się z wdową von Promnitz.
Dopiero potomkowie hrabiego rozpoczęli większą przebudowę zamku. W 1810 r. Sala Balowa otrzymała empirowy wystrój, powstała neogotycka Wieża Jenny i ośmioboczna ujeżdżalnia w parku. Wtedy też wyprowadzono funkcje gospodarczo-folwarczne do nowych zabudowań przed bramę wjazdową. Jako ciekawostkę podpowiem, iż w tym właśnie czasie na terenie parku powstało rodzinne mauzoleum, oraz cmentarz koni wyścigowych i psów, do dzisiaj zachowały się tylko dwa końskie nagrobki.
W 1877 r. majątek przejął na mocy testamentu Fryderyk Hermann Jan Jerzy hrabia zu Solms-Baruth. W 1881 r. na jego zlecenie architekci berlińscy, Henryk Kayser i Karol von Grossheim, rozpoczęli czteroletni okres przebudowy posiadłości. Ówczesne gusty pozwalały architektom czerpać inspirację w różnych stylach: angielskim gotyku, włoskim renesansie, niemieckim i francuskim manieryzmie. Te cechy odnajdujemy podczas zwiedzania rezydencji na elewacjach i we wnętrzach, szczególnie w przepięknej Sali Teatralnej.
Eduard Petzold, znany w Europie twórca parków krajobrazowych, zaprojektował ponad 80-hektarowy park w stylu angielskim.
Stary Książę posiadał tytuł najwyższego palotyna ostatniego cesarza pruskiego, był szambelanem dworu cesarskiego, podkomorzym i nadłowczym. Dał się poznać jako zapalony myśliwy, ale i zarazem jako opiekun zwierzyny i znawca koni, jego majątek przejął w roku 1920 jego syn Fryderyk Hermann Christian Hans hrabia zu Solms-Baruth
Nowi właściciele posiadali zamek do końca II wojny światowej. W czasie II wojny światowej, po nieudanym zamachu na Hitlera, członków rodziny aresztowano, a dobra skonfiskowano i wywieziono w głąb Niemiec.
Zamek wskutek bezpośrednich działań wojennych ucierpiał niewiele, natomiast wyposażenie padło łupem żołnierzy sowieckich i szabrowników.
W 1949 r. pożar strawił doszczętnie dwa skrzydła - Czeladnię i Powozownię.
Kolejni użytkownicy posiadłości, czyli Nadleśnictwo w Bolesławcu i Ludowe Wojsko Polskie nie dbali o obiekt w ogóle. Zniszczeniu uległy dachy, a w następnej kolejności mury, posadzki, boazerie, malowidła, portale, piece i jedne z cenniejszych na Śląsku kominki. Zawaliła się Galeria Oficjalistów i częściowo Ujeżdżalnia.
W latach 70. Politechnika Wrocławska, kolejny użytkownik, podjęła próbę ratowania pałacu, ale właściwie do końca lat 90. niewiele zrobiono poza zabezpieczeniem. Zamek straszył rozsypującymi się ścianami i pustymi oczodołami okien.
Dopiero kompleksowe prace budowlano-konserwatorskie podjęte przez firmę INTEGER S.A. z Wrocławia, która w latach 90. nabyła obiekt, przywróciły zamek do życia i dawnej świetności.
W 1999 r. zapadła decyzja o adaptacji obiektu na centrum konferencyjno-wypoczynkowe, w marcu 2000 r. podjęto pierwsze prace, a już w listopadzie udostępniono obiekt dla Gości.
Przeprowadzono remont obiektu o kubaturze ok. 40 000 m3, którego sama powierzchnia dachu to 4,5 tys. m2. Trzeba było zainstalować wszystkie media, instalacje, włącznie z teletechnicznymi, odtworzyć park i roślinność na dziedzińcach, zasadzić 4 tys. nowych drzew.
Podstawowym celem prac, które trwały około 1,5 roku, było przystosowanie zabytku do nowego życia i nowej funkcji.

Dziś rozkład pomieszczeń zamkowych jest zgodny z dawnym układem, można więc krążyć po całym zamku, nie wychodząc z niego. Mieszka się w prawdziwych komnatach. Niektóre z nich urządzone są stylowo starymi meblami, z łożami z baldachimem, oryginalnymi podłogami, kasetonowymi sufitami. Można nawet wynająć komnatę w zamkowej baszcie. Recepcja mieści się w dawnej wykaflowanej stajni, w żłobach zrobione są kwietniki. Basen to... ośmiokątna kryta ujeżdżalnia koni. Ślady myśliwskiego charakteru rezydencji widać na każdym kroku. Przy zamkowym parku znajduje się unikatowy cmentarz koni, którym wystawiano nawet obeliski z piaskowca z wpisanym rodowodem. Obok nich spoczywają także psy myśliwskie. Historia zamku opowiadana przez przewodnika rycerza brzmi jak baśń, która czasami tylko styka się z rzeczywistością i zostawia ślady na murach - np. propagandowe socjalistyczne napisy pozostawione obok restauracji.

W tej chwili każdy kto chciałby zapoznać się bliżej z historią Zamku Kliczków, zwiedzić jego wnętrza, oraz usłyszeć legendy i historie o dawnych właścicielach i gościach Zamku, może to zrobić z przewodnikiem w każdą sobotę i niedzielę w następujących godzinach : 12.30, 13.30, 15.00 i16.30.
Koszt zwiedzania w języku polskim:
7,00 zł / osoba dorosła
5,00 zł / dzieci i młodzież szkolna

Plansza poglądowa Zamku Kliczków Zamek Kliczków Zamek Kliczków Brama Główna Zamek Kliczków Duży Dziedziniec Po prawej stronie skrzydło czeladne, a na wprost wejście do winiarni Zamek Kliczków od strony dużego dziedzińca Zamek Kliczków od strony dużego dziedzińca Zamek Kliczków od strony dużego dziedzińca Zabudowania dawnej stajni Wejście do Zamku i Restauracji Miejsce składowania zwierzyny po polowaniu - ówczesna lodówka Na wprost widać dawną powozownię, a po prawej stronie skrzydło czeladne Wieża Jenny Pozostałości po byłych właścicielach i po byłej epoce Pozostałości po byłych właścicielach i po byłej epoce Pozostałości po byłych właścicielach i po byłej epoce Zamek Kliczków od strony dużego dziedzińca Przejście między dużym, a małym dziedzińcem Wejście do Skrzydła Rezydentów Zamek Kliczków od strony małego dziedzińca - Wieża Jenny Zamek Kliczków z zewnątrz Zamek Kliczków z zewnątrz Skrzydło Oficjalistów Park wokół zamku Obiekty parkowe Ośmiokątna dawna ujeżdżalnia dla koni, dziś basen i sauna dla gości Skrzydło Oficjalistów Zamek Kliczków Dawna ujeżdżalnia dla koni, dziś basen i sauna dla gości Zamek Kliczków z zewnątrz Na pierwszym planie skrzydlo czeladne, a w oddali zabudowania zamku Zamek Kliczków z zewnątrz Zamek Kliczków od strony dużego dziedzińca Duży Dziedziniec Zamek Kliczków od strony dużego dziedzińca Połaczenie skrzydła oficjalistów ze skrzydłem rezydentów Zamek Kliczków od strony małego dziedzińca Wejście do Zamku od strony małego dziedzińca Brama Główna od strony dziedzińca Miejsce dawnej powozowni Widok na duży dziedziniec przez okno oranżeri Dawniej w tym miejscu była ujeżdżalnia koni, dziś basen dla gości. Dawniej w tym miejscu była ujeżdżalnia koni, dziś basen dla gości. Oranżeria Korytaż w skrzydle oficjalistów Wystrój zamkowych apartamentów Przejście ze skrzydła oficjalistów do skrzydla rezydentów Apartament Hrabiego Zamkowe korytarze Wystrój zamkowych apartamentów Wystrój zamkowych apartamentów Apartament Hrabiego Zamkowe korytarze Wystrój zamkowych apartamentów Zamkowe korytarze Wystrój zamkowych apartamentów Wystrój zamkowych apartamentów Wystrój zamkowych apartamentów Wystrój zamkowych apartamentów Stary piec kaflowy Wystrój zamkowych apartamentów Wystrój zamkowych apartamentów Sala Balowa Sala Balowa Boczne pomieszczenie sali balowej Sala Balowa Korytaż w skrzydle zamkowym Tablica informacyjna Sala zamkowej restauracji Sala zamkowej restauracji Sala Teatralna Sala myśliwska Sala Teatralna Wystrój sali teatralnej Sala Teatralna Wystrój zamkowych sal Stary piec kaflowy Wystrój zamkowych apartamentów Stary piec kaflowy Wystrój zamkowych apartamentów Wystrój zamkowych apartamentów Stary piec kaflowy Duży dziedziniec zamkowy Fontanna w kształcie muszli Dawna powozownia Pałac na terenach parku zamkowego Koński nagrobek Koński nagrobek Koński nagrobek Brama wjazdowa do posiadłości Zamku Kliczków Przedzamcze Dom myśliwych Kościół parafialny pw. Świętej Trójcy Dom myśliwych Przedzamcze Zamek Kliczków Zamek Kliczków
Avatar użytkownika
Darek Krajtroter 21667 kilometrów

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020