, Darek

Zamek Grodno

2009-05-04
2009-05-04 12:31:17
Avatar użytkownika
Darek Krajtroter 21667 kilometrów
Zamek Grodno jest jednym z najlepiej zachowanych średniowiecznych zamków śląskich. Powstał w XIII wieku jako jedno z ogniw systemu ochronnego na południowej granicy księstwa Świdnicko - Jaworskiego. Zespół zamkowy składa się z gotycko - renesansowego zamku górnego, wieży na skale oraz zamku dolnego - najmłodszej części. Zamek zbudowany jest z kamienia, a cegły użyto w późniejszych przybudówkach i renesansowych antykach.
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Zagórze Śląskie
Według tradycji zamek Grodno, położony na wyniosłej górze, zbudowany został w 1198 r. przez Bolesława Wysokiego. Dokumenty wymieniają jednak jako budowniczego Bolka I, który wzniósł warownię na początku XIII w. Do 1329 r. był własnością Piastów świdnickich, potem przeszedł w ręce króla Czech. W czasie wojen husyckich został poważnie uszkodzony, a po wojnach stał się na pewien okres czasu siedliskiem raubritterów, czyli rycerzy-rabusiów. Kolejni właściciele (już prawego charakteru) rozbudowywali zamek, a największe zasługi na tym polu miał Maciej z Łagowa, który w XVI w. przebudował go na renesansową rezydencję. Z tego okresu pochodzą najciekawsze fragmenty, zachowane do dziś. W 1774 r. zamek został opuszczony, ale pół wieku później powróciło do niego życie i rozpoczęto prace konserwatorskie. Rodzina von Zeydlitz będąca właścicielami warowni, odbudowała budynek bramny, a we wnętrzach urządziła niewielkie muzeum oraz gospodę, gdzie mogli się posilić wędrowcy.
Zamek jest obecnie siedzibą muzeum prowadzonego przez wałbrzyski oddział PTTK. Podczas zwiedzania warto zwrócić uwagę na kilka elementów. Na początku wita nas budynek bramny ze wspaniałą, XX-wieczną dekoracją sgraffitową. Przez bramę wchodzimy na dziedziniec, który dawniej spełniał rolę zaplecza gospodarczego dla mieszkańców zamku. Tutaj znajdowały się stajnie, piekarnia, pralnia, ale i lipa sądowa (stojąca do dzisiaj) pod którą pan sądził swych poddanych w drobniejszych sprawach. Wejście do właściwego zamku zdobi piękny, renesansowy portal, mający symbolicznie odgradzać świat plebsu od pełnego bogactwa i przepychu świata możnych właścicieli. Warto tutaj zwrócić uwagę na symbolikę portalu i na przedstawione na nim postacie obrazujące cnoty i cechy charakteru rodziny von Logau. Nad całością góruje cesarski, dwugłowy orzeł Habsburgów. Portal miał pokazać wierność cesarzowi oraz szlachetność urodzenia i charakteru rodziny.

We wnętrzach zamkowych zachowało się niewiele z dawnego wyposażenia, a na szczególną uwagę zasługują z pewnością obrazy przedstawiające właścicieli i historie z nimi związane, ekspozycja modeli maszyn wojennych używanych dawniej podczas oblężenia, pozostałości polichromii, oraz stół karciany z przemyślnie ulokowanymi schowkami na "asy z rękawa". Na dziedzińcu znajduje się studnia, według legendy wykuta w litej skale przez tureckiego więźnia, któremu po zakończeniu pracy darowano wolność. Warto też wspiąć się na wieżę zamku, skąd rozpościera się pyszny widok na Jezioro Bystrzyckie i okoliczne miejscowości.

Muzeum Regionalne PTTK Zamek Grodno Zagórze Śląskie czynne jest codziennie oprócz poniedziałków od godziny 10.00 do16.00, (przerwa 13.00-14.00), w soboty i niedziele w godz. 10.00-18.00.


Zamek Grodno Zamek Grodno Brama Główna Zamku Grodno Zamek Grodno Zamek Grodno Stara lipa zwana sądową Zamek Grodno Zamkowa Armata Typy Krzyży i Kapliczek Pokutnych Krzyż Pokutny Krzyż Pokutny Eksponaty Zamku Grodno Zamek Grodno Wnętrze zamku Grodno Legendarna Studnia wykuta przez więzionego na zamku Turka Zamek Grodno Zamek Grodno Zamek Grodno Renesansowy Portal Zamkowe eksponaty miejscowych minerałów Zamkowe eksponaty Zamkowe eksponaty miejscowych minerałów Komnata Zamkowa Wnętrze Zamku Grodno Widok z niższej kondygnacji wieży. Wejście na wieżę Widok z wieży zamkowj na otaczające okolice. Widok z wieży zamkowj na otaczające okolice. Widok z wieży na zabudowania zamkowe Widok z wieży na zabudowania zamkowe Widok z wieży na zabudowania zamkowe Widok z wieży na zabudowania zamkowe Widok z wieży na zabudowania zamkowe Widok z wieży zamkowj na otaczające okolice. Widok z wieży zamkowj na pobliską drogę Widok z wieży zamkowj na otaczające okolice. Widok z wieży zamkowj na otaczające okolice. Widok z wieży zamkowej na zaporowe Jezioro Bystrzyckie Widok z wieży zamkowj na otaczające okolice. Eksponaty Zamku Grodno Narzędzia do torturowania ludzi Obrazy na Zamku Grodno Narzędzia do torturowania ludzi Narzędzia do torturowania ludzi Narzędzia do torturowania ludzi Narzędzia do torturowania ludzi Eksponat Zamku Grodno Obrazy na Zamku Grodno Zbroja Rycerska Obrazy na Zamku Grodno Zarna do mielenia ziarna na mąkę Zbroja Rycerska Eksponaty Zamku Grodno Eksponaty Zamku Grodno Zbroja Rycerska Plany zagospodarowania Zamku Grodno Eksponaty Zamku Grodno Eksponaty Zamku Grodno Elementy Zbroi Rycerskiej Eksponaty Zamku Grodno Element Zbroi Rycerskiej Moździerz Element Zbroi Rycerskiej Obrazy na Zamku Grodno Element Zbroi Rycerskiej Zamek Grodno Element Zbroi Rycerskiej Element Zbroi Rycerskiej Zamek Grodno Zamek Grodno Zamek Grodno Zamek Grodno Zamek Grodno Zamek Grodno Zamek Grodno Zegar Słoneczny Zamek Grodno Zamek Grodno Zamek Grodno Zamek Grodno Zamek Grodno Zamek Grodno Zamek Grodno Zamek Grodno Zamek Grodno Widok Zamku Grodno z okolic Jeziora Bystrzyckiego Widok na zaporowe Jezioro Bystrzyckie Widok na zaporowe Jezioro Bystrzyckie Ośrodek Wypoczynkowy na Jeziorze Bystrzyckim Widok na zaporowe Jezioro Bystrzyckie Zamek Grodno Zamek Grodno
Avatar użytkownika
Darek Krajtroter 21667 kilometrów

Komentarze

Nowicjusz kilometrów
2011-12-21 07:03:38

Darek,przeglądałem twoje zdjęcia z wycieczki na zamek "GRODNO",i stwierdziłem, że brakuje jednego, ale bardzo ważnego i charaktyrystycznego elemetu tejże wycieczki,

A mianowicie, chodzi o kamienną ławkę przed zamkiem, jeśli byś mógł ją dodać, to dodaj ten brakujący element.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021