Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Tablica informacyjna, Darek

Złotoryja

2009-04-27
2009-04-27 21:49:10
Avatar użytkownika
Darek Krajtroter 21667 kilometrów
Leżąca na Dolnym Śląsku Złotoryja jest jednym z najstarszych polskich miast i dzięki niemal 800-letniej tradycji górnictwa złota również jednym z najbardziej niezwykłych. W okolicznych rzekach wciąż jeszcze można znaleźć złoto, m.in. w formie samorodków. Gorączka złota powraca co rok podczas zawodów w płukaniu kruszcu. Historię wydobycia złota w mieście prezentuje miejscowe muzeum.
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Złotoryja
Niewiele miast na Dolnym Śląsku może się równać ze Złotoryją pod względem walorów turystycznych. Wśród bogactwa atrakcji, które oferuje miasto, znajduje się około 300 zabytków. Obowiązkowo należy zobaczyć: Wieżę Kowalską, kościół św. Jadwigi, Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, kościół św. Krzyża, dawny klasztor franciszkanów, XIV-wieczne mury obronne, zespół historycznych domów na Starym Mieście, Ratusz oraz Fontannę Delfinów z XVII w.
Natomiast w Muzeum Złota zwiedzający mogą obejrzeć stare narzędzia górnicze i ekwipunek do płukania złota, a także wyjątkową kolekcję minerałów z regionu Dolnego Śląska. O czasach, kiedy w Złotoryi kwitło górnictwo złota przypomina kopalnia „Aurelia”, a dawne tradycje ożywają na nowo podczas co rocznych zawodów w płukaniu złota.
Osobna wzmianka należy się Wilczej Górze. Kiedyś był to czynny wulkan górujący nad miastem, a obecnie istnieje tu rezerwat geologiczny – można wejść do wnętrza wulkanu i obejrzeć zastygłe kolumny lawy bazaltowej oraz formy powstałe ze skamieniałych popiołów wulkanicznych.
Złotoryja jest 17-tysięcznym miastem o powierzchni 11,5 km², leży w województwie dolnośląskim i jest stolicą powiatu. Miasto znajduje się na południowym brzegu Kaczawy. O czystości wód tej rzeki świadczy obecność pstrągów. Złotoryja jest położona na styku dwóch regionów geograficznych - Niziny Śląskiej i Sudetów.Mieści się na malowniczym terenie Pogórza Kaczawskiego,
Złotoryję założyli na przełomie XII i XIII w. pierwsi kopacze złota w okolicy. Niewielka wioska szybko się rozrastała i już w 1211 r. otrzymała nazwę „Aurum” („złoto” po łacinie) oraz magdeburskie prawa miejskie z rąk Henryka I Brodatego. Wchodziła wówczas w skład Księstwa Legnickiego.
Do miasta ściągali górnicy i poszukiwacze złota z bliższych i dalszych okolic, skuszeni występującymi tu bogatymi złożami złota. Dzięki założonym w XII wieku klasztorom joannitów i franciszkanów, miasto zyskało znaczenie jako ośrodek religii oraz kultury. W 1290 r. Złotoryja uzyskała prawo handlu solą, która w owym czasie była bardzo drogim i cenionym minerałem.
W 1328 r. Księstwo Legnickie stało się lennem Czech, jednak zachowało swój własny samorząd. W czasie wojen husyckich siły wroga kilkakrotnie zajmowały Złotoryję (w 1427, 1428 i 1431 r.), łupiąc i grabiąc miasto. Chociaż nadzwyczaj szybko podźwignęło się ono po tych przejściach, rada miejska podjęła decyzję o budowie murów obronnych, które miały w przyszłości chronić przed najazdami.
Na początku XV w., gdy większość złóż złota wyczerpała się, znaczny zysk zaczęła przynosić miastu pobliska droga łącząca Wrocław z Lipskiem.
W 1526 r. cały Śląsk opanowali Habsburgowie. Złotoryja prosperowała dobrze aż do 1608 r., kiedy potężna powódź niemal całkowicie zniszczyła miasto. Pięć lat później, w 1613 r., w mieście wybuchł wielki pożar.
Podczas wojny trzydziestoletniej Złotoryja kilkakrotnie przechodziła z rąk do rąk, nigdy potem nie zdołała już odzyskać dawnego prestiżu. Została przyłączona do Prus w 1742 r., zaś w 1871 r. stała się częścią zjednoczonych Niemiec. W czasie wojen napoleońskich, 26 sierpnia 1813 r., armia Prus pokonała siły francuskie w bitwie stoczonej w pobliżu Złotoryi.
Pod koniec XIX w. Złotoryja zaczęła nareszcie podnosić się z trwającego niemal dwa stulecia upadku. W 1862 r. uzyskała pierwsze połączenie telegraficzne z Berlinem. W 1884 r. została ukończona linia kolejowa do Legnicy. Pierwszy telefon podłączono w 1900 r.
Podczas drugiej wojny światowej miasto szczęśliwie uniknęło zniszczeń. Po 1945 roku znalazło się w granicach Polski i odtąd nosi nazwę Złotoryja.

Baszta Kowalska Złotoryjski Ośrodek Kultuy Baszta Kowalska Złotoryja Złotoryja Fontanna Delfina Rynek Górny Rynek Górny Złotoryja Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny Wnętrze Kościoła Narodzenia Najświętszej Maryi Panny Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny Tablica informacyjna Pomnik Jana Pawła II Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny Wieża w Kościele Narodzenia Najświętszej Maryi Panny Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny Wieża w Kościele Narodzenia Najświętszej Maryi Panny Wieża w Kościele Narodzenia Najświętszej Maryi Panny Wieża w Kościele Narodzenia Najświętszej Maryi Panny Wieża w Kościele Narodzenia Najświętszej Maryi Panny Wieża w Kościele Narodzenia Najświętszej Maryi Panny Widok z wieży Kościóła Narodzenia Najświętszej Maryi Panny Widok z wieży Kościóła Narodzenia Najświętszej Maryi Panny Widok z wieży Kościóła Narodzenia Najświętszej Maryi Panny Widok z wieży Kościóła Narodzenia Najświętszej Maryi Panny Widok z wieży Kościóła Narodzenia Najświętszej Maryi Panny Widok z wieży Kościóła Narodzenia Najświętszej Maryi Panny Widok z wieży Kościóła Narodzenia Najświętszej Maryi Panny Widok z wieży Kościóła Narodzenia Najświętszej Maryi Panny na Wilczą Górę Widok z wieży Kościóła Narodzenia Najświętszej Maryi Panny Wieża w Kościele Narodzenia Najświętszej Maryi Panny Wieża w Kościele Narodzenia Najświętszej Maryi Panny Wieża w Kościele Narodzenia Najświętszej Maryi Panny Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny Złotoryja Kościół św. Jadwigi Kościół św. Jadwigi Kościół św. Jadwigi Kościół św. Jadwigi Kościół św. Jadwigi Kościół św. Jadwigi Kościół św. Jadwigi Muzeum Złota Muzeum Złota Urząd Stanu Cywilnego Tablica informacyjna Złotoryja
Avatar użytkownika
Darek Krajtroter 21667 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów
2013-05-23 23:48:07

Interesujące miejsce i ciekawy opis. Pozdrawiam :-)

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020