Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
, Darek

Zamek Czocha i rejs łodzią po Jeziorze Leśniańskim

2009-04-27
2009-04-27 12:32:41
Avatar użytkownika
Darek Krajtroter 21667 kilometrów
Zamek Czocha położony jest w powiecie lubańskim nad Jeziorem Leśniańskim w polskiej części Górnych Łużyc. Zamek znajduje się w odległości ok. 105 kilometrów na zachód od Wrocławia i 45 kilometrów na pn.- zach. od Jeleniej Góry. Ponadto od południowego zachodu powiat lubański, na terenie którego leży zamek, graniczy z Czechami (do granicy jest ok. 15 km) oraz Niemcami (do granicy ok. 20 km), do dyspozycji turystów jest kilka przejść granicznych pieszych i samochodowych.
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Leśna > Zamek Czocha > Jezioro Leśniańskie wraz z zaporą. > Wieża szubieniczna > Jezioro Złotnickie wraz z zaporą.
Zamek Czocha położony jest na wysokim bazaltowym wzniesieniu (360 m n.p.m.), w powiecie lubańskim nad Jeziorem Leśniańskim w polskiej części Górnych Łużyc.
Zamek jest zbudowany ze złomów granitowych i gnejsów, spojonych zaprawą wapienną. Na teren zamku wchodzi się przez półkolistą bramę, flankowaną dwiema bastejami na wzór średniowiecznych baszt.
Nie chlubnie został on doszczętnie ograbiony ze wszystkich wartościowych sprzętów po II Wojnie Światowej przez przedstawicieli ówczesnej władzy ludowej, a rzeczy te zostały wywiezione w nieznanym kierunku. Od początku lat 50-tych XX wieku był własnością Wojska Polskiego, które urządziło w nim niedostępny dla zwykłych obywateli dom wypoczynkowy dla oficerów. Bram i okolic strzegły wówczas uzbrojone patrole i zamek można było oglądać tylko z oddali.

Dziś ten przepiękny obiekt jest ośrodkiem wypoczynkowo-szkoleniowym, udostępnianym również zwiedzającym.
Ośrodek dysponuje 152 miejscami noclegowymi w pokojach 1-, 2-, 3- i 4-osobowych w zamku, w kasztelanii i na przedzamczu. Dla gości o wyjątkowych gustach wynajmowana jest Komnata Cesarska, oraz pokoje historyczne i tematyczne. Obiekt dysponuje również 4 salami konferencyjnymi. W zamku oprócz posiłku w restauracji, kawiarni czy barze skosztować można miodów pitnych w zamkowej Winiarni.

Goście wypoczywający w zamku mogą w nocy spotkać spacerującą salami i krużgankami Białą Damę - piękną i nieszczęśliwą żonę jednego z właścicieli zamku.

Zamek udostępniony jest dla zwiedzających przez cały rok. Wejście na dziedziniec, do restauracji i holu zamku jest wolne, aby jednak zwiedzić komnaty zamkowe trzeba kupić bilet. Zwiedzanie zamku odbywa się codziennie w godzinach od 10 do 18.
Obecnie zwiedzanie zamku jest możliwe z przewodnikiem, a wejścia odbywają się o pełnych godzinach. Ponieważ większą cześć zamku zajmuje hotel, zwiedzającym udostępniono tylko dwie sale: Rycerską i Marmurową oraz sypialnię, łaźnię i wieżę.
Grupy minimum 10-osobowe

Zwiedzanie zamku z przewodnikiem (osoby dorosłe) - 10,00 zł/os.
Zwiedzanie zamku z przewodnikiem (dzieci do 15 lat) - 5,00 zł/os.
Kamera - 5,00 zł
Parkowanie samochodu na terenie zamku -10,00 zł
Oprócz pomieszczeń zamkowych warto odwiedzić również Muzeum Przedzamcza, oraz salę Tortur do której wstęp jest dodatkowo płatny przy zwiedzaniu bez przewodnika i kosztuje 4 zł.
Z tarasów i mostu przerzuconego nad fosą rozpościerają się bajeczne widoki na Jezioro Leśniańskie i okolicę.
Zamek jest miejscem tętniącym życiem. Przykładem tego jest bardzo częsta obecność pasjonatów historii, oraz ogromne zainteresowanie zamkiem w mediach. Wszystko to sprzyja tworzeniu zachęcającego klimatu do wypoczynku przy jednoczesnym zgłębianiu wielu tajemnic z okresu II wojny światowej. Dzięki temu w kwietniu 2002 roku odkryty został skarbiec ostatniego właściciela, który obrabowano zaraz po II wojnie światowej. Specyficzny klimat zamku zachęca filmowców do pracy twórczej. Tutaj nakręcono m. in. filmy "Gdzie jest generał", "Wiedźmin", "Dwa światy", "Dywersant", dokument "Sensacje XX wieku", a ostatnio serial telewizyjny "Tajemnica Twierdzy Szyfrów".
W sezonie letnim podczas pobytu na zamku można uprawiać sporty wodne na Jeziorze Leśniańskim, spacerować trasami turystycznymi przełomu Kwisy, oraz korzystając z licznych w tej okolicy ścieżek rowerowych można zwiedzać ruiny okolicznych zamków, czyli zamku Rajsko, zamku Świecie i zamku Gryf.
Czocha jest również doskonałą bazą wypadową do organizowania jednodniowych wycieczek w Góry Izerskie, Karkonosze, do Świeradowa, Szklarskiej Poręby i Karpacza. Bliskość granic sprzyja wyjazdom do Pragi lub Drezna.
Natomiast pieszo po odwiedzeniu zamku możemy się jeszcze wybrać na odległą o jakieś 4 km. Zaporę Złotnicką wybudowaną w 1924 roku, lub bliżej bo jakieś 1,5 km na Zaporę Leśniańską wybudowaną w 1904. Można też od zapory Leśniańskiej wybrać się wzdłuż biegu rzeki malowniczym szlakiem przełomu Kwisy do miasta Leśna, które otrzymało prawa miejskie już w 1329 roku, gdzie w rynku znajduje się zabytkowy ratusz i prześliczne kamieniczki z XVII wieku.


Muzeum Przedzamcza Zamek Czocha Zamek Czocha Zamek Czocha Zamek Czocha Zamek Czocha Zamek Czocha Zamek Czocha Zamek Czocha Zamek Czocha Zamek Czocha Zamek Czocha Zamek Czocha Zamek Czocha Zamek Czocha Sala Tortur Sala Rycerska Sala Tortur Sala Marmurowa. Trofea Myśliwskie Sławne łoże z zapadnią Trofea Myśliwskie Zbroja Rycerska Widok z wieży zamkowej Widok z wieży na Jezioro Leśniańskie Zamek Czocha Zapora Leśniańska Zapora Leśniańska Zapora Leśniańska Zapora Leśniańska Zamek Czocha Zamek Czocha i rejs łodzią po Jeziorze Leśniańskim
Avatar użytkownika
Darek Krajtroter 21667 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Barsolis Karol Turysta Kulturowy Krajtroter 122711 kilometrów
2011-11-16 21:59:08

witam .opis zamku jest bardzo ciekawy .

zwiedzam zamki w polsce ma juz ich powyzej 50 -ciu wraz  z zpalacami i dworkami  . Uwielbiam Dolny Slask z  Dolina Krolow (kotlina Jeleniogorska, Gdzie  niemieccy i pruscy wladcy przyjezdzali na  wypoczynek . Bylem w zamku Czocha  -Lesna w 2010 r.....Nie zachwycil mnie sam zamek ( jest maly )  . Podoba mi sie   polozenie  zamku na tej skale -dookola  zalew i  przepiekne widoki , a wiec okolica przepiekna  .  Barsols Poznan  

Ostatnio edytowany: 2011-12-23 21:00

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020