Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
widok, mirosław

Mały Szlak Beskidzki-krzeszów-zembrzyce

#polakiNaSzlaki
2020-10-04
2020-11-11 10:55:12
Avatar użytkownika
mirosław Krajtroter 49499 kilometrów
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Lanckorona w Beskidzie Śląskim

Mały Szlak Beskidzki;-Beskid Mały/Średni04/10/2020

na szlaku
na szlaku

etap 4

Krzeszów-PrzełęczCarhel-Żmijowa-Zembrzyce

krzeszów
widok
kapliczka


 

Dzisiaj z rana pogoda doprowadziła mnie do skrajności,ponieważ prognozy przewidywały słoneczną pogodę,a tutaj za oknem leje jak scebra.Niestety wycieczka opłacona więc trzeba ruszyć się z domu,w myślach modlę się o poprawę pogody na miejscu.Wyruszamy z chorzowa w strógach deszczu,przejazd zajmuje nam dwie i pół godziny i meldujemy się w krzeszowie.Na miejscu wita nas słoneczko ku mojemu zadowoleniu.Kilka minut poświęcone na przygotowanie do wymarszu i ruszamy na szlak.

na szlaku
na szlaku


Dzisiaj mamy do pokonania zaledwie 10km,więc niespodziewamy się jakiś specjalnych trudności na trasie.

Początek szlaku to asfaltowe podejście pod wzniesienie z fajnymi widokami,po chwili marszu skręcamy w las i tutaj zaczyna się prawdziwe wyzwanie,szlak błotnisty,miejscami kałuże blokują przejście ,a ze szczytu wzniesienia spływa strumyk wody.Tak nocne opady deszczu postanowiły nas ugościć.

widok
widok

Powolutku krok za krokiem wędrujemy naszym szlakiem do celu,idąc tak już jakiś czas,udaje nam się wkońcu dotrzeć do najwyższego wzniesienia na dzisiejszym odcinku,a mianowicie pod Żurawicę.Teraz jeszcze tylko wdrapać się po błocie na szczyt i zaliczone wzniesienie.Po małych perypetiach cali docieramy na Żurawicę,gdzie robimy krótki postój.Od teraz przed nami łatwiejsza część szlaku.

Po odpoczynku ruszamy dalej,idziemy wzniesieniem przez las a na trasie towarzyszą nam pororzucane głazy o ciekawych kształtach.W takich okolicznościach docieramy do końca lasu i docieramy na punkt widokowy na Goluszkowej Górze skąd mamy widok na Babią Górę i pasmo polic.Czas na zdjęcia i wędrujemy dalej,idąc szlakiem pokonujemy kolejne kilometry raz szutrową drogą,to znów asfaltem.Tak wędrujemy z jednej osady do drugiej mijamy(osiedle żmijowe,kozle,grygle)i podziwiając widoki docieramy w okolice Zembrzyc.

widok
na szlaku
na szlaku

Jeszcze tylko zejście z góry i pokonanie ostatniej prostej i będziemy na mecie tego odcinka.Dotarwszy do Zembrzyc musimy jeszcze wejść do centrum pod kościół aby chwilę odpocząć i jedziemy autobusem do lanckorony.Miasto aniołów mamy w bonusie więc z niego korzystamy.

Po dotarciu do Lanckorony każdy poszedł w swoją stronę,ja udałem się na zwiedzanie tego miasteczka.Odwiedziłem ruiny zamku,a następnie udałem się do tutejszego kościoła,w następnej kolejności zwiedziłem tutejszy rynek z ciekawą drewnianą zabudową.Na tutejszych kramach rzemieślnicy powystawiali swoje produkty,kilka z nich postanowiłem zakupić.Po chwili spędzonej na tutejszym rynku postanowiłem zajrzeć do muzeum,ciekawy budynek z mnóstwem starych rzeczy.Jeszcze chwila na małą kawę i trzeba było wracać do autobusu,którym wróciliśmy do chorzowa.

na szlaku
na szlaku

 

na szlaku na szlaku kościół w zembrzycach kościół w zembrzycach kościół w zembrzycach pomnik lanckorona lanckorona lanckorona lanckorona lanckorona lanckorona lanckorona lanckorona lanckorona lanckorona lanckorona lanckorona lanckorona lanckorona lanckorona lanckorona lanckorona lanckorona lanckorona
Avatar użytkownika
mirosław Krajtroter 49499 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 19183 kilometrów
2020-11-13 20:41:23

Urokliwy Beskid, chciałoby się tam pochodzić.

Avatar użytkownika
Joanna Krajtroter 72312 kilometrów
2020-11-12 13:29:56

Mając ograniczone możliwości i do wyboru Kalwarię Zebrzydowską albo Lanckoronę, wybrałam Kalwarię. W ten sposób Lanckorona wciąż czeka na swoją kolej.

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1136145 kilometrów
2020-11-12 08:39:53

I moją ulubioną Lanckoronę odwiedziłeś na szlaku, super :) Piękne widoczki

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 47169 kilometrów
2020-11-11 20:31:54

Super wyprawa.Ja skojarzyłem  Krzeszów na Dolnym Śląsku.

Avatar użytkownika
tomtur Uzależniony od podróży 1717 kilometrów
2020-11-11 13:20:19

Panoramy super.  Świetnie, że byłeś w Lanckoronie. Ja będąc w Kalwarii Zebrzydowskiej dwa razy pieszo do Lanckorony się udałem. Pierwszym razem bliżej miasteczka towarzyszył mi taki typowy zapach gorącego chleba. Piekarnia w starym budynku. Najpierw skromny sklep z prostymi regałami, w głębi piekarnia. Świetne bułki i chleb.  A sama Lanckorona przeurocza.  Rynek z tymi drewnianymi chałupami znakomite wrażenie robi.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020