Biała Podlaska - zespół pałacowo-parkowy Radziwiłłów, allie

Podlasie - Biała Podlaska, Drohiczyn i Grabarka

średniotrudna
2020-09-03
2020-10-29 21:38:01
Avatar użytkownika
allie Krajtroter 8580 kilometrów

Kolejny dzień mini-objazdu Podlasia rozpoczęliśmy od wizyty w Białej Podlaskiej - miasta, które swój rozkwit trwający dwa i pół wieku przeżyło za władania rodu Radziwiłłów. To właśnie budowle powstałe za ich czasów były głównymi atrakcjami podczas zwiedzania miasta. Na początek rzuciliśmy okiem na całkiem okazały budynek dawnego lazaretu, by po przejściu kilkuset metrów dojść na teren dawnego założenia zamkowego.  Ta rezydencja magnacka była jedną z najwybitniejszych realizacji architektonicznych XVII wieku na terenie Wielkiego Księstwa Litewskiego. Całość składała się z zamku (rozebranego w XIX wieku po popadnięciu w ruinę), kaplicy pałacowej z 1628 roku, trzech oficyn ujmujących jeden z największych dziedzińców pałacowych Rzeczypospolitej Obojga Narodów, wieży, imponującej bramy wjazdowej oraz otaczających cały zespół ziemnych obwarowań obronnych systemu staroholenderskiego. Obecnie, po przeprowadzonej niedawno gruntownej odnowie i rewitalizacji obiekt jest piękną wizytówką miasta. Po drodze do kolejnego bialskopodlaskiego zabytku mijamy ciekawostkę - mural powstały na pamiątkę działającej tu niegdyś Podlaskiej Wytwórni Samolotów. Przed II wojną światową 40% samolotów będących na stanie polskiej armii pochodziła z tej fabryki. Niestety zakład został zbombardowany przez Niemcy na początku wojny, a pozostałości rozgrabiła Armia Czerwona. Kolejnym punktem zwiedzania był zabytkowy, pochodzący z XVI wieku kościół św. Anny. Nie udało nam się go niestety obejrzeć wewnątrz. Tuż przy kościele stoi pomnik Michała Archanioła na smoku - symbol Białej Podlaskiej.

Zespół pałacowo-parkowy Radziwiłłów - barokowa brama
Zespół pałacowo-parkowy Radziwiłłów - barokowa brama

Krótka przerwa na lody i kawę i jedziemy dalej, do Drohiczyna - kolejnego miasta będącego w planie naszej wycieczki. Jest ono przepięknie położone nad przełomem Bugu, który oglądamy z Góry Zamkowej. Rozległa panorama cieszy oko i wycisza - okolica Drohiczyna i samo miasto mają w sobie jakąś uspokajającą moc. Takie przynajmniej odnosimy wrażenie po krótkim w nim pobycie; zbyt krótkim. No właśnie; bardzo się cieszyliśmy na wizytę w tym mieście, a wyjechaliśmy ze sporym niedosytem - cóż, takie są "uroki" zorganizowanych wycieczek, że czasem program nie jest ułożony zgodnie z naszymi upodobaniami. Co prawda mieliśmy jeszcze okazję obejrzenia głównych zabytków: kościoła katedralnego, barokowego kościoła p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i cerkwi pw. Św. Mikołaja Cudotwórcy, jednak zabrakło już czasu na spokojny "obchód" miasta i wsiąknięcie na dłuższy moment w jego atmosferę. Ale kto wie, może ten niedosyt spowoduje, że jeszcze do Drohiczyna wrócimy; tym bardziej, że to miasto o niezwykle bogatych dziejach - to w końcu historyczna stolica Podlasia.

Ostatnim punktem urozmaiconego tego dnia programu była góra Grabarka - nikomu chyba nie trzeba wyjaśniać co to za miejsce i z czego słynie. Wspięliśmy się po schodach wiodących na górę, by ujrzeć las krzyży pozostawionych tu przez prawosławnych pielgrzymów. Myślę, że taki widok zrobiłby wrażenie na każdym, bez względu na wyznanie.

Zespół pałacowo-parkowy Radziwiłłów - wieża
Zespół pałacowo-parkowy Radziwiłłów - park
Zespół pałacowo-parkowy Radziwiłłów - wieża wschodnia


Z nastrojem, w który wprowadził nas szczyt góry Grabarki nie do końca licował apetyt, z jakim rzuciliśmy się na sprzedawany u jej podnóża chleb ze smalcem i ogórkiem - ale co zrobić, jak człowiek głodny, a smalec pyszny? 😉 To był naprawdę miły akcent na koniec zwiedzania - było coś dla ducha i coś dla ciała. 

Zespół pałacowo-parkowy Radziwiłłów - ogród Dawny lazaret założony przez Radziwiłłów Tego pana chyba nie trzeba przedstawiać :) Biała Podlaska - Kościół św. Anny Biała Podlaska - pomnik Michała Archanioła - Biała Podlaska Biała Podlaska - mural upamiętniający Podlaską Wytwórnię Samolotów Drohiczyn - Kościół franciszkanów p.w. Wniebowzięcia NMP Drohiczyn - Kościół franciszkanów p.w. Wniebowzięcia NMP Drohiczyn - widok na przełom Bugu Drohiczyn - widok na przełom Bugu Drohiczyn - zejście z Góry Zamkowej Drohiczyn - katedra Św. Trójcy i dzwonnica Drohiczyn - katedra Św. Trójcy i dzwonnica Drohiczyn - wnętrze katedry Drohiczyn - podziemia katedry Domek w Drohiczynie Góra Grabarka Na górze Grabarce Cerkiew Przemienienia Pańskiego Cerkiew Przemienienia Pańskiego Wnętrze cerkwi Przemienienia Pańskiego Na górze Grabarce Na górze Grabarce Na górze Grabarce Na górze Grabarce
Avatar użytkownika
allie Krajtroter 8580 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
tomtur Krajtroter 2704 kilometrów
2020-11-15 22:01:33

Ale piękny ten kościół franciszkanów w Drohiczynie. My na 2021 wstępnie planujemy m.in. Kozłówkę, Kodeń, Włodawę i zapewne coś jeszcze. Często wspominamy boski smak świeżego chleba ze smalcem i ogórkiem małosolnym lub cebulą. Świetnie, że zrobiła się moda na tak proste jedzenie, które było najzwyczajniejszym chlebem powszednim przed laty.

Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 19252 kilometrów
2020-11-06 08:29:56

Bardzo fajne miejsca, 

Grabarka wygląda w dodatku klimatycznie.

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1145375 kilometrów
2020-11-03 16:58:18

[cytuj autor='Joanna'] Przyznaję, że nie znam Grabarki, więc nie mam porównania, ale Święta Woda mi się podoba. To prawda, że wkradło się do niej trochę komercji, ale z drugiej strony jak wybieram się z dzieckiem, to powstanie wypasionego placu zabaw obok góry krzyży też cieszy - każdy znajdzie coś dla siebie i jest mniej marudzenia. [/cytuj]

Chyba jak my byliśmy to jeszcze placu zabaw nie było, nie kojarzę 🙂 Mam na myśli sam klimat, taką autentyczność, ale to jest przede wszystkim kwestia tego, że Grabarka istnieje wiele wiele lat, a Święta Woda to stosunkowo nowe miejsce, przynajmniej jego fragmenty i to one właśnie mniejsze wrażenie robią. Grabarka żyje, ale nowego tam nie widać tak bardzo, to takie miejsce jakby wyjęte z innej bajki 🙂

Avatar użytkownika
Joanna Krajtroter 73331 kilometrów
2020-11-03 09:53:08

Przyznaję, że nie znam Grabarki, więc nie mam porównania, ale Święta Woda mi się podoba. To prawda, że wkradło się do niej trochę komercji, ale z drugiej strony jak wybieram się z dzieckiem, to powstanie wypasionego placu zabaw obok góry krzyży też cieszy - każdy znajdzie coś dla siebie i jest mniej marudzenia.

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 47196 kilometrów
2020-11-03 07:31:35

Fajnie pozwiedzałaś Podlasie, dla mnie jeszcze nie całkiem znane.Grabarka przypomina mi Górę Krzyźy w Szawle na Litwie. 

Nowicjusz 1 kilometrów
2020-10-31 22:41:25

Bardzo ciekawa i urozmaicona wycieczka. Szkoda, że nie byliście indywidualnie.

Dla nas niestety okolice odległe więc prawie nie znane

 

Avatar użytkownika
allie Krajtroter 8580 kilometrów
2020-10-30 20:53:50

[cytuj autor='Anna Piernikarczyk'] Bogusława widzieliśmy ostatnio w Krynicy 🙂 Ale u Ciebie bardziej przyciągnęła mnie Grabarka, bardzo przypadło mi do gustu to miejsce, znacznie bardzie niż katolicka Święta Woda. Miejsce bardzo mocno klimatyczne i przemawiające do człowieka [/cytuj]

My żartujemy, że Bogusław nas prześladował tym roku na wakacjach - co urlop, to pomnik 🙂 

W Świętej Wodzie nie byłam, więc nie mam porównania, ale Grabarka ma naprawdę wyjątkowy klimat.

Avatar użytkownika
Marcin_Henioo Krajtroter 50945 kilometrów
2020-10-30 14:58:45

Nigdy bym nie powiedział, ani pomyślał, że tam jest tak ładnie. Pięknie wszędzie, największe wrażenie to chyba Grabarka.

Avatar użytkownika
Joanna Krajtroter 73331 kilometrów
2020-10-30 12:19:06

Białą Podlaską znam dość dobrze, bo to rodzinne strony rodziny mojego męża. W kościele św. Anny bywałam głównie na Wielkanoc albo Boże Narodzenie. Szkoda, że nie udało Ci się zobaczyć wnętrza. Mi się podoba.

Avatar użytkownika
MaciejW Krajtroter 5734 kilometrów
2020-10-30 09:59:47

Bardzo ciekawa wyprawa 

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1145375 kilometrów
2020-10-30 09:42:59

Bogusława widzieliśmy ostatnio w Krynicy 🙂 Ale u Ciebie bardziej przyciągnęła mnie Grabarka, bardzo przypadło mi do gustu to miejsce, znacznie bardzie niż katolicka Święta Woda. Miejsce bardzo mocno klimatyczne i przemawiające do człowieka

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021