Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
kościół w Wiźnie, Joanna

Wizna – murale i widoki

piesza, łatwa, rodzinna, tania, #polakiNaSzlaki
2020-10-04
2020-10-22 13:48:09
Avatar użytkownika
Joanna Krajtroter 72479 kilometrów
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Wizna > Kościół w Wiźnie > Kapliczka w Wiźnie > Murale w Wiźnie > Góra Zamkowa w Wiźnie > Pomnik poległych żołnierzy w Wiźnie > Grodzisko w Samborach

Wycieczka do Wizny powstała jako ciąg dalszy poprzedniego wyjazdu. Czytając o obronie Wizny, żeby opisać pobyt w miejscu bitwy, stwierdziłam, że samą Wiznę też warto zobaczyć.Wizna to wieś malowniczo położona nad brzegiem Narwi. Jej początki sięgają XI wieku, gdy istniał w tym miejscu gród broniący Mazowsza przed najazdami Jaćwingów i Galindów. Wizna uzyskała prawa miejskie w 1400 roku, a utraciła je w 1870 roku. Kościół parafialny pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela został ufundowany w XVI wieku przez księżnę Annę Mazowiecką. Znaczenie Wizny spadało stopniowo wraz z rozwojem pobliskiej Łomży.

murale w Wiźnie, Władysław Raginis
murale w Wiźnie, Władysław Raginis

Istotnym wydarzeniem związanym z tą miejscowością była obrona Wizny, a dokładniej obrona strategicznej przeprawy przez Narew w pobliżu Wizny, która miała miejsce w dniach 7-10 września 1939 roku. Wiznę od Góry Strękowej, gdzie rozegrała się bitwa pod Wizną, dzieli około 9 km.

Ciekawostką, która zachęciła mnie do odwiedzenia Wizny jest sposób upamiętnienia bohaterskich obrońców Wizny i w ogóle historii miejscowości. Oprócz tradycyjnego pomnika poświęconego poległym żołnierzom grupy operacyjnej „Narew”, w Wiźnie powstały murale o tematyce historycznej.

murale w Wiźnie
opis muralu
kościół w Wiźnie


Ściany budynków zdobią wizerunki dowódców bitwy pod Wizną: Władysława Raginisa i Stanisława Brykalskiego, żołnierzy wziętych do niewoli, a także mieszkańców, którzy wyruszyli by walczyć pod Monte Cassino i tych, którzy zostali wywiezieni na Wschód. Na muralach pojawiają się również motywy przyrodnicze np. żurawie czy narwiański krajobraz.

Pierwsze malowidło powstało w 2012 roku, a najnowsze w 2020 i wcale nie jest powiedziane, że to ostatnie.

kościół w Wiźnie
kościół w Wiźnie


Pospacerowaliśmy trochę po Wiźnie zaglądając z ludziom w podwórka i fotografując murale umieszczone na prywatnych domach i zabudowaniach gospodarskich.

Będąc w Wiźnie nie mogliśmy pominąć otaczających ją krajobrazów doliny Narwi. Najrozleglejszy widok rozciąga się z Góry Zamkowej położonej za cmentarzem parafialnym. Punkt widokowy znajduje się również przy szkole, ale tu więcej zasłaniają gałęzie drzew.

murale w Wiźnie, żurawie
murale w Wiźnie, żurawie

Wracając do domu zjechaliśmy tuż przed mostem na Narwi w lewo w kierunku wsi Ruś. Naszym celem było średniowieczne grodzisko położone na terenie obecnej wsi Sambory.

Grodzisko jak grodzisko – wzniesienie porośnięte wysoką trawą, otoczone pastwiskami, bez żadnych oznaczeń, ale widok z niego zdecydowanie wart jest zobaczenia. W dole wśród rozległych łąk Biebrza wpada do Narwi. Jeśli ktoś nie może zdecydować się, czy jechać nad Biebrzę czy nad Narew, to polecam to miejsce – można mieć dwa w jednym.

kapliczka z 1889 roku w Wiźnie
murale w Wiźnie, Stanisław Brykalski
murale w Wiźnie

Nas akurat na szczycie grodziska złapał deszcz, choć słońce wcale nie przestało świecić. Rodzinka uciekła mi do samochodu, a ja rozglądałam się za tęczą. Jednak tęcza nie pokazała się, a krople deszczu na obiektywie ostatecznie skłoniły mnie do odwrotu.

Na tym zakończyliśmy kolejny udany historyczno-widokowy dzień.

murale w Wiźnie
murale w Wiźnie
opis muralu dom występujący w opisie poprzedniego muralu murale w Wiźnie, Polskie Termopile w stylu greckiej wazy murale w Wiźnie, Monte Cassino murale w Wiźnie, deportacje na wschód, dziewczynka w oknie patrzy na odjeżdżających rodziców widok z Góry Zamkowej w Wiźnie widok z Góry Zamkowej w Wiźnie widok z Góry Zamkowej w Wiźnie Góra Zamkowa w Wiźnie pomnik Stanisława Brykalskiego w Wiźnie szlaki turystyczne w Wiźnie pomnik poległych żołnierzy w Wiźnie pomnik poległych żołnierzy w Wiźnie widok z punktu widokowego przy szkole w Wiźnie widok z punktu widokowego przy szkole w Wiźnie widok z punktu widokowego przy szkole w Wiźnie Narew w Wiźnie Narew w Wiźnie nad Narwią w Wiźnie Narew w Wiźnie chodź, pomaluj mój świat na żółto i na niebiesko żurawie grodzisko w Samborach widok z grodziska w Samborach na dole zdjęcia Biebrza, wyżej po prawej Narew Biebrza widok z grodziska w Samborach widok z grodziska w Samborach widok z grodziska w Samborach widok z grodziska w Samborach zaczęło padać
Avatar użytkownika
Joanna Krajtroter 72479 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Marcin_Henioo Krajtroter 50945 kilometrów
2020-11-02 11:01:37

Wycieczka na 5+. Bardzo interesująca.

W Bydgoszczy jest ciekawa trasa turystyczna śladem murali miejskich. Ja osobiście jestem na tak jeśli chodzi o takie atrakcje.

Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 19194 kilometrów
2020-10-27 10:30:58

Ciekawy pomysł z tymi muralami i krajobrazy okolic piękne.

Fajna wycieczka

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 47177 kilometrów
2020-10-25 23:29:46

Bardzo ciekawy pomysł przekazania historii.Fajnie że nam pokazałaś takie miejsce.Podobają się mi te murale.

Avatar użytkownika
allie Krajtroter 8580 kilometrów
2020-10-23 21:45:11

Ale ciekawostka! Wieś z muralami to może być unikat na krajową skalę. Mnie się podoba ten wykonany na podstawie zdjęcia i ten z żurawiami; reszta umiarkowanie. Za to widoki okolicy pierwsza klasa.

Avatar użytkownika
Joanna Krajtroter 72479 kilometrów
2020-10-23 12:20:07

[cytuj autor='Anna Piernikarczyk'] Piękna ta wioska, widoki cudowne, takie jak lubie, a murale, choć ogólnie nigdy nie traktowałam ich jako atrakcję, coraz bardziej mi się podobają, bo w końcu w Polsce pojawiają się naprawdę ładne murale, a nie tylko abstrakcyjne grafiki, te w tej wiosce bardzo mi się podobają :) [/cytuj]

W dużych miastach murale są coraz popularniejsze, ale na wsi to chyba jednak rzadkość. Fajnie jak przedstawiają coś konkretnego i wartościowego.

 

Avatar użytkownika
Joanna Krajtroter 72479 kilometrów
2020-10-23 12:15:08

[cytuj autor='MaciejW'] Przepiękne te murale, fantastyczny ktoś miał pomysł stworzyć takie dzieła. No i lekcja historii. Ekstra. Fotografie z widokami ekstra. [/cytuj]

Dzięki.

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1136672 kilometrów
2020-10-23 08:37:18

Piękna ta wioska, widoki cudowne, takie jak lubie, a murale, choć ogólnie nigdy nie traktowałam ich jako atrakcję, coraz bardziej mi się podobają, bo w końcu w Polsce pojawiają się naprawdę ładne murale, a nie tylko abstrakcyjne grafiki, te w tej wiosce bardzo mi się podobają :)

Avatar użytkownika
MaciejW Krajtroter 4758 kilometrów
2020-10-23 06:32:31

Przepiękne te murale, fantastyczny ktoś miał pomysł stworzyć takie dzieła. No i lekcja historii. Ekstra. Fotografie z widokami ekstra.

Avatar użytkownika
Anja Krajtroter 15945 kilometrów
2020-10-22 18:48:52

Murale...oryginalny pomysł na zwiedzanie.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020