Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
widok z Góry Strękowej, Joanna

Góra Strękowa i Strękowa Góra, czyli tam i z powrotem

piesza, łatwa, rodzinna, tania, #polakiNaSzlaki
2020-09-26
2020-10-14 12:51:39
Avatar użytkownika
Joanna Krajtroter 72479 kilometrów
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Góra Strękowa > Ruiny schronu obserwacyjnego na Górze Strękowej > Jaz Strękowa Góra > Strękowa Góra > Pomnik Obrońcom Odcinka Wizna

Góra Strękowa i Strękowa Góra to nie gra słów, tylko dwie różne wsie, obie położone nad Narwią, na granicy powiatu białostockiego, niedaleko Wizny, przy drodze prowadzącej do Łomży. Dzieli je od siebie odległość około 5 km.Góra Strękowa to także polodowcowe wzniesienie oznaczone na dawnych mapach wojskowych jako Wzgórze 126. Na tym wzgórzu znajdują się ruiny schronu obserwacyjnego. Z tego schronu kpt. Władysław Raginis dowodził obroną Wizny i tu zginął.

schody na Górę Strękową
schody na Górę Strękową

Obrona Wizny znana też jako bitwa pod Wizną miała miejsce w dniach 7-10 września 1939 roku. Bitwa ta ze względu na ogromną przewagę w liczbie i uzbrojeniu wojsk niemieckich nad polskimi obrońcami bywa określana jako Polskie Termopile.

Około 760 żołnierzy polskich pod dowództwem kpt. Raginisa stawiło opór 42 tysiącom hitlerowców dowodzonych przez gen. Guderiana, wspieranych przez czołgi i lotnictwo (dane z tablicy informacyjnej na wzgórzu, niektóre źródła podają trochę inne liczby). Polacy bronili odcinka „Wizna” do końca. Gdy wyczerpała się amunicja, kpt. Raginis ostatnim granatem wysadził schron i siebie dotrzymując przysięgi, że żywy nie opuści bronionych pozycji.

widok z Góry Strękowej
widok z Góry Strękowej
widok z Góry Strękowej


Dziś o to miejsce i pamięć o bohaterach dba Stowarzyszenie „Wizna 1939”. Byliśmy przy ruinach schronu zaledwie kilka tygodni po rocznicy bitwy pod Wizną i widzieliśmy świeże kwiaty i znicze.

Rozległy widok z Góry Strękowej wyjaśnia dlaczego położony tu schron pełnił funkcje obserwacyjne. My nie poprzestaliśmy na tym jednym widoku. Wyruszyliśmy wzdłuż Narwi w kierunku Strękowej Góry.

Polskie Termopile
Polskie Termopile


Chcieliśmy przejść trasę ścieżki edukacyjnej „Meandrami Narwi”, którą miałam zaznaczoną na mapie. Niestety z oznaczeniami w terenie było trochę gorzej. Początkowo droga, którą wybrałam zaprowadziła nas do pola po ściętej kukurydzy zamiast do brzegu Narwi. Na przełaj doszliśmy do niebieskiego szlaku, który już nie pozostawiał wątpliwości. Dalej szliśmy nad samym brzegiem rzeki, a przy jazie w Strękowej Górze urządziliśmy piknik.

Wracaliśmy trochę inną drogą prowadzącą przez las i przy okazji nazbieraliśmy grzybów. W pobliżu zjazdu z szosy do Góry Strękowej zatrzymaliśmy się przy pomniku poświęconym obrońcom odcinka „Wizna”. Na koniec wróciliśmy na Wzgórze 126, by jeszcze raz popatrzeć na dolinę Narwi, tym bardziej, że w międzyczasie wyszło słońce.

ruiny schronu na Górze Strękowej
ruiny schronu na Górze Strękowej
mogiła Władysława Raginisa na Górze Strękowej widok w kierunku Strękowej Góry Meandrami Narwi trzmielina Meandrami Narwi Meandrami Narwi Narew między Górą Strękową a Strękową Górą Narew między Górą Strękową a Strękową Górą Narew między Górą Strękową a Strękową Górą dzika róża dzika róża skok na purchawkę Narew między Górą Strękową a Strękową Górą Narew między Górą Strękową a Strękową Górą Narew między Górą Strękową a Strękową Górą Meandrami Narwi Meandrami Narwi jaz w Strękowej Górze jaz w Strękowej Górze Narew przy jazie w Strękowej Górze Narew przy jazie w Strękowej Górze okolice Strękowej Góry jaz w Strękowej Górze droga przez kukurydzę mogiła żołnierzy niemieckich w Strękowej Górze Meandrami Narwi Meandrami Narwi Meandrami Narwi, jeden z niewielu znaków ścieżki ozdoba lasu kania pomnik kpt. Raginisa i obrońców odcinka Wizna Bohaterskim Obrońcom Odcinka Wizna zjazd z szosy na Wzgórze 126 ruiny schronu na Górze Strękowej ruiny schronu na Górze Strękowej widok z Góry Strękowej widok z Góry Strękowej widok z Góry Strękowej widok z Góry Strękowej widok z Góry Strękowej miejsce postoju w Górze Strękowej skutek uboczny wycieczki
Avatar użytkownika
Joanna Krajtroter 72479 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 19194 kilometrów
2020-10-26 09:41:02

Byłem na wycieczce rowerem z Jedwabnego do Wizny z przyjaciółką. Dawne czasy, super wspomnienie, a tereny piękne. Może jeszcze kiedyś... no fajnie byłoby. Strękowej jakoś nie kojarzę.

Edytowano: 2020-10-26 09:42:02

Avatar użytkownika
Marcin_Henioo Krajtroter 50945 kilometrów
2020-10-19 15:53:39

Dramatyczna i tragiczna historia związana z tą bitwą, gdzieś już o tym słyszałem. Wycieczka ciekawa, no i grzybki przy okazji, chciało by się powiedzieć 2 w 1 ;-)

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1136672 kilometrów
2020-10-16 14:30:24

Hehe ciekawostka :) I ładne tereny, a faktycznie, z tym listonoszem, to różnie może być :)

Avatar użytkownika
Joanna Krajtroter 72479 kilometrów
2020-10-15 11:03:22

[cytuj autor='MaciejW'] Świetna wyprawa. Mam znajomych w Łomży, będę musiał ich odwiedzić i pozwiedzać te fantastyczne i ciekawe miejsca. [/cytuj]

Jak będziesz w Łomży to polecam zestaw: Wizna - Łomża - Nowogród i na dokładkę Muzeum Przyrody w Drozdowie.

 

Avatar użytkownika
Joanna Krajtroter 72479 kilometrów
2020-10-15 10:52:31

[cytuj autor='allie'] Piękne widoki ze Strękowej Gó... yyy... z Góry Strękowej? ;) Fajna historia z tymi nazwami. Ciekawe czy mieszkańcy tych miejscowości się lubią czy wręcz przeciwnie... [/cytuj]

No nie wiem. Ciekawe czy ten sam listonosz obsługuje obie wsie i czy mu się nie myli nawet jak nadawca się pomyli...

 

Avatar użytkownika
MaciejW Krajtroter 4758 kilometrów
2020-10-15 07:04:19

Świetna wyprawa. Mam znajomych w Łomży, będę musiał ich odwiedzić i pozwiedzać te fantastyczne i ciekawe miejsca.

Avatar użytkownika
allie Krajtroter 8580 kilometrów
2020-10-14 20:28:01

Piękne widoki ze Strękowej Gó... yyy... z Góry Strękowej? ;) Fajna historia z tymi nazwami. Ciekawe czy mieszkańcy tych miejscowości się lubią czy wręcz przeciwnie...

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020