Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Mój wagonik złota, MaciejW

Gorączka złota

piesza, łatwa, z dzieckiem, rodzinna, #polakiNaSzlaki
2020-10-01
2020-10-12 08:31:39
Avatar użytkownika
MaciejW Krajtroter 3708 kilometrów
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Złoty Stok > Kopalnia Złota w Złotym Stoku > Sztolnia Ochrowa w Złotym Stoku > Kościół Niepokalanego Poczęcia NMP w Złotym Stoku

Mimo złej pogody, musieliśmy odwiedzić to miejsce tylko z jednego powodu. Ogarnęła nas gorączka złota.Ale do konkretów. Kopalnia złota w Złotym stoku - REWELACYJNA. Bardzo fajne atrakcje, wiele rozmaitych miejsc oraz sposobność do edukacją najmłodszych. Naprawdę, jak jest fajna pogoda to jest co tu robić, możesz spędzić tam cały dzień, ale jak jest deszczowo czy śniegowo (niebawem), to też jest co tu robić, bo większość zwiedzania albo w podziemiach, albo w budynkach.

Dawna kruszarnia dziś restauracja
Dawna kruszarnia dziś restauracja


Można sobie wykupić kilka opcji zwiedzania: trasa normalna; łodzią w kopalni; jest też ekstremalna, ale to już na specjalne życzenie. Nam udało się zwiedzić kopalnie łodzią, pieszo i sztolnie Ochrową. Zwiedzanie łodzią jest bardzo ciekawe, odbywa się zalaną sztolnią na odcinku ok 200 m. Podczas spływu towarzyszył nam przewodnik, który humorystycznie opowiadał wiele ciekawostek i historyjek. Czas spływu trwa ok 45 min., ale czas leci jak woda w kopalnianym szybie. Atrakcja dostępna dla dzieci od 8 roku życia i jednorazowo może brać w niej udział 15 osób. 

Trasa normalna odbywa się prawie pieszo 🙂. Dlaczego prawie? ano dlatego że powrót jest już kolejką kopalnianą. Najpierw zwiedzamy sztolnie Gertruda. Sztolnia nosi nazwę kobiety, która......, ale o tym dowiecie się zwiedzając kopalnię 🙂) Trasa piesza składa się z dwóch części, po zwiedzeniu sztolni Gertruda wychodzimy z niej i trzeba przejść pieszo do sztolni Czarnej. W tej sztolni będziemy mogli zobaczyć jedyny w Polsce podziemny wodospad. Po tej atrakcji wracamy już kopalnianym pociągiem na peron główny umiejscowiony na zewnątrz. Przy peronie znajduję się jeszcze mennica, gdzie mamy demonstracje bicia monety oraz budyneczek, w którym odlewane są sztabki złota. Po zakończeniu zwiedzania sztolni w cenie biletów mamy udostępnione muzeum minerałów oraz Izba Pamięci z pamiątkami z okolic Złotego Stoku

Budka strażnika
Mapa kopalni

Oprócz zwiedzania można tez biwakować. Wiatka biesiadna oprócz zadaszenia dysponuje: drewnem do ogniska, grillem, kijami do kiełbasek oraz oświetleniem, jak byśmy zasiedzieli się zbyt długo. Do zwiedzenia jest jeszcze Sztolnia Ochrowa. Mieści się ona niedaleko parkingu, na którym możemy zaparkować samochód. Żeby zwiedzić sztolnię musieliśmy udać się do Średniowiecznego Parku Techniki, gdzie musieliśmy poczekać na naszego przewodnika. Sztolnia uruchomiona jest od niedawna, bo udostępniono ją od kwietnia 2017 roku i nosi miano najpiękniejszej sztolni w Górach Złotych. Na nas, aż takiego wrażenia nie zrobiła. Dla mniejszych turystów na pewno dużą atrakcją będzie wspominany Park Techniki. Można w nim znaleźć wspaniałe eksponaty takie jak czołg da Vinci czy też unikatowy i nieomylny informator pogodowy.

Wagonik pomału wywożę, jeszcze 200 m
Wagonik pomału wywożę, jeszcze 200 m

Oprócz kopalni złota natknąłem się w Złotym Stoku na kościół o bardzo ciekawej budowie. Neogotycka budowla, mi przypomina zamek z filmu Harrego Pottera. Zwiedzanie niestety możliwe wyłącznie z zewnątrz, gdyż wnętrze kościoła odgrodzone jest solidną kratą. Ale mimo to warto zobaczyć kościół i podziwiać jego architekturę.

Ogarnięci gorączką złota jesteśmy bardzo zadowoleni ze zdobytych skarbów w postaci złotych brył. Każdemu polecam zwiedzenia tego miejsca, mimo że całe złoto już wywiozłem 🙂🙂

Do zobaczenia na szlaku.

Dane praktyczne:

Izba pamięci
Rurociąg kopalniany
Sztolnia Gertrudy

 - parking bezpłatny; są trzy parkingi: przy parku Techniki, przy Sztolni Ochrowej i przy Kruszarni blisko wejścia do kopalni.

- cena biletów/ulgowy: 30zł/24zł;                    podziemny spływ: 15zł/12zł;

Kaplica w kopalni
Kaplica w kopalni

- bilety połączone (w pakiecie taniej):

Bilet ZŁOTY - 3,5 h dobrej zabawy 

 1. Zwiedzanie Kopalni Złota – Podziemna Trasa Turystyczna
 2. Zwiedzanie Średniowiecznej Osady Górniczej
 3. Zwiedzanie Sztolni Ochrowej
 • 57 zł – normalny
 • 40 zł – ulgowy                

Bilet SREBRNY - 2,5 h dobrej zabawy

 1. Zwiedzanie Kopalni Złota – Podziemna Trasa Turystyczna
 2. Zwiedzanie Średniowiecznej Osady Górniczej
 • 44 zł – normalny
 • 32 zł – ulgowy

Bilet BRĄZOWY - 2 h dobrej zabawy

Makieta kopalni
Piec do wypalania złota
 1. Zwiedzanie Kopalni Złota – Podziemna Trasa Turystyczna
 2. Zwiedzanie Sztolni Ochrowej
 • 40 zł – normalny
 • 30 zł – ulgowy

- gastronomia: jest na miejscu w Starej Kruszarni, ale nie korzystałem to nie wiem czy dobre i czy drogo.

Kilka sztabek zabezpieczyli kratą Pracownia alchemika Gertruda Zawał kamienny Przejście do sztolni czarnej Czarna Strażnik sztolni Kopalniany wodospad Peron Główny Wiata biesiadna wiata biesiadna izba pamięci Świecące minerały Stacja pogodowa Sztolnia Ochrowa Wejście do sztolni Kościół Niepokalanego Poczęcia NMP
Avatar użytkownika
MaciejW Krajtroter 3708 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Marcin_Henioo Krajtroter 50919 kilometrów
2020-10-20 12:08:10

Wspomnienia wracają, gdy czyta się Twój opis wycieczki.

Byliśmy ładnych parę lat temu. Bardzo fajne miejsce, pełne atrakcji. A ten kościół to faktycznie taki jak z Harry'ego Potter'a, ale mnie kojarzy się z kościołami w Anglii, pełno tam takich ;-)

Avatar użytkownika
Sławko Krajtroter 9219 kilometrów
2020-10-20 08:06:50

Byłem, widziałem. Miejsce super.

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1132848 kilometrów
2020-10-12 20:07:32

Super, a ja właśnie chciałabym Ochrową zwiedzić, bo resztę już znamy. Ochrowa akurat się otwierała jak byliśmy, jeszcze jakoś nie było gotowa czy coś. Dla mnie całe to miejsce jest bardzo fajne, bo na luzie, jakoś wolę takie obiekty, gdzie wszystko odbywa się z poczuciem humoru :)

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 46980 kilometrów
2020-10-12 12:50:40

Byłem i polecam. Chociaż nie udało mi się ani trochę przemycić złota. 

Avatar użytkownika
MaciejW Krajtroter 3708 kilometrów
2020-10-12 12:42:11

[cytuj autor='piotr'] Byłem trzykrotnie ale wszystko zależy od przewodnika,jeden klepie jak paciorek a drugi powie dowcip. [/cytuj]

No na pewno, ale skoro byłeś tam aż trzy razy mówi samo za siebie :)

Avatar użytkownika
MaciejW Krajtroter 3708 kilometrów
2020-10-12 12:40:00

[cytuj autor='Joanna'] Wygląda na to, że taka wycieczka to złoty interes. [/cytuj]

Dokładnie, widzisz jaki wagonik wywiozłem :)

Avatar użytkownika
piotr Wędrowiec 158 kilometrów
2020-10-12 12:39:46

Byłem trzykrotnie ale wszystko zależy od przewodnika,jeden klepie jak paciorek a drugi powie dowcip.

Avatar użytkownika
Joanna Krajtroter 71609 kilometrów
2020-10-12 12:06:02

Wygląda na to, że taka wycieczka to złoty interes.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020