Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
, mirosław

Głuchołazy

miejska, piesza, łatwa, górska, #polakiNaSzlaki
2020-09-16
2020-10-01 20:23:14
Avatar użytkownika
mirosław Krajtroter 48584 kilometrów

głuchołazy 16/09/2020-19/09/2020r Głuchołazy – miasto w Polsce położone w województwie opolskim, w powiecie nyskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Głuchołazy. Historycznie leży na Dolnym Śląsku, na styku Gór Opawskich, Przedgórza Paczkowskiego i Płaskowyżu Głubczyckiego. Przepływa przez nią rzeka Biała Głuchołaska.

Głuchołazy-miejscowość tą wybrałem na moją baze wypadową w Góry Opawskie.Po dwóch dniach górskich wędrówek dzisiaj postanowiłem zwiedzić miasto i zapoznać się z atrakcjami.

Moje zwiedzanie rozpoczynam od;-aleję kawalerów orderu uśmiechu-order ten wymyślila 9-letnia mieszkanka głuchołaz.Następnie udaję się do kościoła św.Franciszka-Kościół ten został wybudowany w latach 1865-1866 z datków miejscowych ewangelików . Projekt opracował i budową kierował Hartman z Nysy.Wnętrze kościoła zdobi murowany ołtarz z 1890 roku oraz drewniany strop kasetonowy.

Opuszczając kościół w oczy rzuca się Baszta bramy górnej-mieści się tutaj punkt informacji turystycznej,postanawiam wejśc na basztę i zobaczyć miasto z góry.

Kolejną atrakcją jaką zobaczyłem był tutejszy rynek-a na nim w centralnym punkcie herb miasta(głowa kozła),oraz lipa szerokokątna.Na rynku można zauważyć ciekawe budynki.

Z rynku udaję się do oddalonego o kilka kroków kościoła św.Wawrzyńca-W barokowym kościele zachowano fragment XIII-w. ściany zach. i portal o romańsko-gotyckich cechach, z charakterystycznymi maskami. Wewnątrz znajduje się bogate wyposażenie w postaci barokowych ołtarzy oraz obraz z warsztatu Michaela Willmanna. Całość wieńczą hełmy wież projektu Hansa Poelziga.

Po zwiedzeniu kościoła kieruję się szlakiem spacerowym w kierunku murów miejskich oraz zespołu dawnego wójostwa-budynki usytuowane były wokół dziedzińca w kształcie trapezu.

Idąc dalej natrafiam na kolejny kościół pw.św.Rocha-kościół ten znajduje się obok parku miejskiego.Po zrobieniu pamiątkowych zdjęć postanawiam wrócić na rynek,aby następnie udać się w drugą część miasta.Idąc drogą natrafiam na budynek szpitala św.Józefa-w tym budynku swoją posługę pełniły siostry boromeuszki.Dotej pory przy każdej atrakcji znajdowałem tablicę informatyczną z której czerpałem wiedzę.

 

Po południu postanowiłem wybrać się w część uzdrowiskową miasta,i tak mój spacer rozpocząłem od aleji spacerowej która przebiega obok rzeki białej głuchołaskiej,

pierwszym punktem jest fontanna amorek tusz przy parku zdrojowym.Następnie idąc aleją natrafiam na wiszący most-jest to kładka dla pieszych obok torów kolejowych.

Robię pamiątkowe zdjęcie i ruszam dalej i tak natrafiam na skraj rezerwatu „Las bukowy” znajdują się tutaj dwie pozostałe po infrastrukturze wydobywczej sztolnie: Grota Bialska i sztolnia przy Domku Myśliwskim. Grota Bialska to przelotowy tunel na promenadzie zdrojowej wydrążony w pokładach łupków. Dawniej skała sięgała do samej rzeki. W celach komunikacyjnych, w 1877 roku wykuto drugi otwór. Chodnik omijający skałę zbudowano dopiero w roku 1903.Ta sztolnia jest przebita na wylot co umożliwia jej zwiedzanie. Sztolnia cygańska jest obecnie bardzo ważnym miejscem występowania nietoperzy,oraz zabezpieczona przed turystami. W ciągu 250 lat ze złóż głuchołaskich uzyskano 2.8 tony złota.

W niedalekiej odległości od sztolni znajduje się zródełko żegnalskie.

Idąc dalej ścieżką spacerową pokonuję rzekę mostkiem dla rowerzystów i pieszych(z tego miejsce do czech jest około kilometra),a następnie pokonuję tory kolejowe aby dotrzeć do 300-stu schodów,jest to kolejna atrakcja.Mało kto o niej wie,pokonawszy te schody docieram do szubienicznej góry.W tym miejscu według legend były wieszane osoby posądzone o czary.(Jest tu wyznaczony szlak rowerowy).Z tego miejsca jest ciekawa panorana na całe miasto.Po zrobieniu zdjęć wracam nad wiczący mostek i udaję się na teren parku zdrojowego.I tak kolejną atrakcją jest muszla koncertowa oraz kolorowa fontanna,poruszając się po parku zdrojowym  natrafiam na kładki,strefy fittnes,platformy widokowe,arboretum,i strefy relaksu.Po przejściu prawie całego parku zdrojowego docieramy do stawu górnego,gdzie można odpocząć na ławeczkach,lub w restauracji.

W niedalekiej odległości od stawy znajduje sie tężnia solankowa(niestety nadal nie można z niej korzystać),więc wracam pod staw i ścieżkami parku zdrojowego udaję się w okolice restauracji pod bukiem,gdzie korzystam z kąpieli wodnych.Po zażyciu kąpieli udaję się pod fontanne amorek gdzie kończę moje zwiedzanie miast.

 

 

 

Avatar użytkownika
mirosław Krajtroter 48584 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
MaciejW Krajtroter 3708 kilometrów
2020-10-03 18:20:46

Nie byłem w tych okolicach ani w tym mieście. Po obejrzeniu tej relacji z wielką ochotą zwiedził bym je już nawet dziś :)

Avatar użytkownika
allie Krajtroter 8354 kilometrów
2020-10-03 17:44:11

Nigdy nie byłam w tym mieście, a widać, że warte jest zwiedzenia.

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 46980 kilometrów
2020-10-02 13:13:58

Piękne i ciekawe miasto. Byłem i chętnie ujrzałem ponownie. 

Avatar użytkownika
Joanna Krajtroter 71609 kilometrów
2020-10-02 12:41:03

Dużo ciekawostek kryje to miasto. Dla mnie wciąż do odkrycia.

Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 19131 kilometrów
2020-10-02 09:34:31

Góry Opawskie i okolice dla mnie do odkrycia. 

Bo jedna wizyta w Prudniku wiosny nie czyni.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020