Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
kładki w Śliwnie, Joanna

Dwie wieże w Topilcu i kładki w Śliwnie

piesza, rodzinna, tania, #polakiNaSzlaki, wieża widokowa
2020-09-13
2020-10-06 09:38:18
Avatar użytkownika
Joanna Krajtroter 72312 kilometrów
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Topilec > wieża widokowa Topilec > wieża widokowa Topilec Kolonia > Śliwno > Kładka nad Narwią Waniewo-Śliwno

Nie minęło wiele czasu po wyjeździe urlopowym, a już zaczęłam rozglądać się „wkoło komina” za jakimś ładnym miejscem na wycieczkę. Tym razem cel miał być równie piękny, co nieuchwytny – żurawie. No i miało być coś ciekawego nawet, gdyby żurawi nie udało się zlokalizować.Jechaliśmy do Topilca, ale po drodze zatrzymaliśmy się niedaleko Choroszczy przy tzw. Szubienicy. Jest to miejsce pamięci związane z powstaniem styczniowym. Ostatnio zyskało ono nowy wygląd. Odnowiony został pomnik i mogiły powstańców.

Szubienica koło Choroszczy
Szubienica koło Choroszczy

We wsi Topilec wyruszyliśmy na poszukiwanie wieży widokowej. Strzałka w kierunku wieży stojąca przy drodze jest niezbyt wyraźna, ale jednoznaczna. Dalej jest już tylko ciekawiej – dość wysokie zarośla poprzecinane ścieżkami w różnych kierunkach i brak oznaczeń. Słyszałam z wiarygodnego źródła, że do samej wieży nie da się dojść, bo po drodze płynie rzeczka (jakaś odnoga Narwi) i nie ma mostka. A nam się udało. 🙂

Kierując się intuicją i trochę mapą, korzystając z bardzo niskiego poziomu wody dostaliśmy się do sosnowego zagajnika, za którym wznosi się wieża widokowa nad brzegiem Narwi. Wspomniana rzeczka na trasie okazała się tylko pasmem błota porośniętym nadrzeczną roślinnością.

Szubienica koło Choroszczy
Szubienica koło Choroszczy
cerkiew w Topilcu


Przy wieży widzieliśmy kajakarzy w dwóch kajakach i wędkarza w kaloszach do pasa. Gdyby nie panująca susza, bez kajaka albo wędkarskich kaloszy rzeczywiście nie udałoby się dotrzeć do wieży, wiaty turystycznej i w ogóle całkiem fajnego miejsca odpoczynku. Może powstało ono głównie z myślą o kajakarzach…

Kawałek dalej we wsi Topilec Kolonia stoi druga wieża widokowa. Jest dobrze widoczna z drogi i da się do niej dojechać samochodem. Obok znajduje się również wiata turystyczna. Właśnie stojąc na tej wieży usłyszałam charakterystyczny klangor. Wystarczyło rozejrzeć się dookoła, żeby zobaczyć skąd dochodził. Zapadła szybka decyzja: Jedziemy!

strzałka do wieży widokowej w Topilcu
strzałka do wieży widokowej w Topilcu


Nasz następny postój miał miejsce na polnej drodze między jakimś rżyskiem a łąką. Żurawie zatrzymały się dość daleko od drogi. Próbowałam podejść bliżej, ale ptaki spłoszyły się i poderwały do lotu. Oczekiwałam trochę bliższego spotkania, ale i tak wrażenie było niesamowite.

Zostało jeszcze trochę czasu do końca dnia i pojechaliśmy do Śliwna na kładki. Dawno tam nie byliśmy, chyba od kilku lat. Najpierw był duży i długotrwały remont, później wypadek z wywróceniem się jednej z przepraw, po którym zamknięto kładki. Ostatnio przeprawy rzadko działały z powodu zbyt niskiego stanu wody na Narwi.

droga do wieży widokowej w Topilcu
droga do wieży widokowej w Topilcu

Teraz można wejść na kładki od strony Śliwna. Tylko jedna przeprawa najbliżej Waniewa oficjalnie jest zamknięta, ale widzieliśmy ludzi, którzy się przeprawiali i udało im się. Wchodzenie na pływające pomosty było mocno utrudnione i niewygodne, bo trzeba zeskakiwać albo podsadzać dziecko, ale można to potraktować jako dodatkową atrakcję.

Po remoncie na kładkach przybyły dwa schrony obserwacyjne, w których można schować się od deszczu lub wiatru, a także podglądać zwierzęta i ptaki, nie będąc przez nie zauważonym. Poprawiła się też infrastruktura przy wejściu na kładki – jest dużo większy parking, wiaty, miejsce na ognisko itp.

Topilec, wiata turystyczna
Topilec, wieża widokowa
Topilec, chmiel na wieży widokowej

Cieszy mnie również mała kapliczka z tablicą informacyjną w miejscu ruin dawnego kościoła w Śliwnie, który z dzieciństwa zapamiętałam jako mocno zarośnięte i prawie zapomniane fragmenty murów. A kiedyś (zanim się spalił) był to kościół parafialny moich Dziadków.

Do samego Waniewa nie doszliśmy, a i tak na kładkach zastał nas zachód słońca. Pięknie kończył się dzień nad morzem trzcin. Gdzieś w oddali znów usłyszałam żurawie…

Topilec, chmiel
Topilec, chmiel
Topilec, widok z wieży Topilec, widok z wieży Narew w Topilcu Topilec Kolonia, wieża widokowa Topilec Kolonia, wiata turystyczna Topilec Kolonia, widok z wieży Topilec Kolonia, widok z wieży Topilec Kolonia okolice Topilca, żurawie okolice Topilca, żurawie okolice Topilca, żurawie okolice Topilca, żurawie okolice Topilca, żurawie okolice Topilca, żurawie Śliwno, kapliczka Śliwno, kapliczka Śliwno, kapliczka Śliwno, przy kładkach kładki w Śliwnie rozlewiska Narwi w Śliwnie kładki w Śliwnie kładki w Śliwnie, schron obserwacyjny kładki w Śliwnie kładki w Śliwnie, widok na Waniewo kładki w Śliwnie, przejście dla zwierząt widok z kładek w Śliwnie kładki w Śliwnie kładki w Śliwnie, wieża widokowa kładki w Śliwnie, schron obserwacyjny kładki w Śliwnie, przeprawa koło Waniewa kładki w Śliwnie, przeprawa koło Waniewa widok z kładek w Śliwnie kładki w Śliwnie zachód słońca na kładkach w Śliwnie zachód słońca na kładkach w Śliwnie zachód słońca na kładkach w Śliwnie
Avatar użytkownika
Joanna Krajtroter 72312 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Marcin_Henioo Krajtroter 50945 kilometrów
2020-10-20 16:35:03

Pięknie tam wokół tego Waszego komina! A żurawie bardzo płochliwe są, też kiedyś próbowałem jedną parę podejść, nie dało się ;-)

Avatar użytkownika
Joanna Krajtroter 72312 kilometrów
2020-10-07 09:39:40

No nie narzekam na okolice bliższe i dalsze. Staram się coraz bardziej je odkrywać i doceniać.

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1136145 kilometrów
2020-10-06 20:24:11

Ale Wy fajnie mieszkacie, zazdraszczam Podlasia :) Ale ja też nie narzekam :)

Avatar użytkownika
allie Krajtroter 8580 kilometrów
2020-10-06 20:20:15

Super fajne są te Wasze wycieczki wkoło komina; niby mała rzecz, a jak cieszy. Dobrze jest mieć takie miejsca niedaleko domu.

Avatar użytkownika
MaciejW Krajtroter 4749 kilometrów
2020-10-06 10:09:55

Ale świetna wyprawa z masą atrakcji. Jak masz takie piękne okolice w koło komina to tylko pozazdrościć.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020