Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Jezioro Turkusowe w Wapnicy, Joanna

Jezioro Turkusowe, Wsteczna Delta Świny i Bunkier V3, czyli dużo widoków i trochę historii

piesza, rodzinna, tania, #polakiNaSzlaki
2020-08-07
2020-08-31 12:12:02
Avatar użytkownika
Joanna Krajtroter 72474 kilometrów

Do zaplanowania tej wycieczki i wdrapania się na Wzgórze Zielonka zachęciła mnie relacja Magdaleny (https://www.polskieszlaki.pl/wycieczki/relacja,12138,samotnie-na-wolinskiej-wyspie-ii-dzien-miedzywodzie-lubin-wapnica-miedzyzdroje.html). Dziękuję.Dość wcześnie przyjechaliśmy do Wapnicy. Na tyle wcześnie, że na płatnym parkingu w pobliżu Jeziora Turkusowego nie było jeszcze nikogo zbierającego opłaty. Idąc niebieskim szlakiem wzdłuż brzegu jeziora dotarliśmy najpierw na Piaskową Górę. Rozciąga się stąd piękny widok na całe Jezioro Turkusowe, a także na Wapnicę i Wzgórza Lubińsko-Wapnickie.

w Wapnicy przy parkingu
w Wapnicy przy parkingu

Jezioro Turkusowe jest sztucznym zbiornikiem wodnym, który powstał w miejscu, gdzie wcześniej wydobywano kredę. Swój kolor (i przy okazji nazwę) zawdzięcza kredowemu podłożu zawierającemu związki węglanu wapnia. Występuje tu zjawisko kryptodepresji, gdyż dno jeziora jest położone poniżej poziomu morza.

Z Piaskowej Góry powędrowaliśmy dalej w stronę Lubina. Wspięliśmy się na Wzgórze Zielonka położone zaledwie 100 m od niebieskiego szlaku, którym szliśmy. Z tego wzgórza po raz pierwszy zobaczyliśmy Wsteczną Deltę Świny i wieżę kościoła w Lubinie.

w Wapnicy przy parkingu
Jezioro Turkusowe w Wapnicy
tarnina


Po dojściu do Lubina, minęliśmy kościół Matki Bożej Jasnogórskiej i udaliśmy się do Grodziska. Grodzisko w Lubinie znajduje się na terenie prywatnym i za wstęp pobierane są opłaty. Za 5 zł od osoby weszliśmy na kolejny w tym dniu punkt widokowy. Widok który ukazał się naszym oczom – bezcenny. Zobaczyliśmy Zalew Szczeciński i Wsteczną Deltę Świny z mnóstwem wysp i wysepek poprzecinanych rozgałęzieniami rzeki, która czasem zamiast płynąć do morza, cofa się w głąb lądu. Obszar ten nazywany jest Krainą 44 wysp.

Oprócz punktu widokowego są tu tablice opisujące pozostałości istniejącej kiedyś na Grodzisku wieży mieszkalnej i kościoła z XII-XIII wieku. Jest też bar z widokiem na Zalew Szczeciński. My byliśmy zdecydowanie przed porą obiadową i skusiliśmy się tylko na lody.

szlak nad Jeziorem Turkusowym
szlak nad Jeziorem Turkusowym


Wracając przeszliśmy przez Lubin inną drogą, a następnie doszliśmy do Wapnicy drugą stroną Jeziora Turkusowego. Przebieg naszej trasy przypominał trochę wykrzywioną ósemkę. Wycieczka nie była może bardzo długa, ale męcząca, bo w słońcu doskwierał upał, a w cieniu nękały komary.

W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w Zalesiu przy Bunkrze V3. W mini Muzeum posłuchaliśmy przewodnika, który z pasją opowiadał o hitlerowskich planach ataku na Londyn za pomocą ponaddźwiękowych pocisków V3. Miały one powodować zniszczenia i siać panikę spadając na miasto bez żadnego ostrzeżenia, niewykryte przez radary i zanim by je usłyszano. Testowane były właśnie na wyspie Wolin. Na szczęście do zakończenia wojny nie udało się zrealizować tego planu. Później obejrzeliśmy pozostałości wyrzutni V3 ukryte na wzgórzu wśród drzew.

Jezioro Turkusowe, widok z Piaskowej Góry
Jezioro Turkusowe, widok z Piaskowej Góry

Dzień pobytu nad morzem bez widoku morza jest dniem straconym, więc na koniec dnia poszliśmy jeszcze na „naszą” plażę w Wisełce, żeby obejrzeć zachód słońca.

okolice Jeziora Turkusowego kowalik wejście na Wzgórze Zielonka Wzgórze Zielonka widok ze Wzgórza Zielonka widok ze Wzgórza Zielonka widok ze Wzgórza Zielonka kościół MB Jasnogórskiej w Lubinie Grodzisko w Lubinie widok z Grodziska w Lubine Grodzisko w Lubinie Grodzisko w Lubinie widok z Grodziska w Lubine widok z Grodziska w Lubine widok z Grodziska w Lubine widok z Grodziska w Lubine kormoran widok z Grodziska w Lubine widok z Grodziska w Lubine widok z Grodziska w Lubine widok z Grodziska w Lubine widok z Grodziska w Lubine widok z baru na Grodzisku w Lubine kościół MB Jasnogórskiej w Lubinie kocanki piaskowe okolice Jeziora Turkusowego Jezioro Turkusowe Jezioro Turkusowe Jezioro Turkusowe Muzeum - Bunkier V3 Muzeum - Bunkier V3 Muzeum - Bunkier V3 Muzeum - Bunkier V3 Muzeum - Bunkier V3 stanowiska wyrzutni V3 stanowiska wyrzutni V3 stanowiska wyrzutni V3 zachód słońca w Wisełce zachód słońca w Wisełce zachód słońca w Wisełce zachód słońca w Wisełce zachód słońca w Wisełce ostatni promień słońca
Avatar użytkownika
Joanna Krajtroter 72474 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
allie Krajtroter 8580 kilometrów
2020-09-08 11:32:49

Ach, jak ładnie! Mieliśmy w planach wypad do rozlewisk Świny w tym roku, ale życie nam je pokrzyżowało, niestety. Ale co się odwlecze, to nie uciecze...

Avatar użytkownika
Joanna Krajtroter 72474 kilometrów
2020-09-02 11:18:25

[cytuj autor='Anna Piernikarczyk'] Piękne widoki i ten ptaszek :) Kusisz :) [/cytuj]

Staram się :) Jeśli chodzi o ptaki, to w tym roku najwięcej spotykaliśmy mew, ale inne też się trafiały.

 

Avatar użytkownika
Joanna Krajtroter 72474 kilometrów
2020-09-02 10:18:13

[cytuj autor='Maciej A'] Coraz bardziej mnie zachęcasz do tych okolic,  [/cytuj]

I to jest działanie jak najbardziej zamierzone :)

 

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1136669 kilometrów
2020-09-01 21:40:29

Piękne widoki i ten ptaszek :) Kusisz :)

Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 19190 kilometrów
2020-09-01 13:34:07

Coraz bardziej mnie zachęcasz do tych okolic,

czarowne widoki

Avatar użytkownika
Joanna Krajtroter 72474 kilometrów
2020-09-01 10:38:33

[cytuj autor='marian'] Widoki z Grodziska przepiękne.Chciałbym je kiedyś zobaczyć.Super zaplanowany czas. [/cytuj]

Im dalej od domu jestem, tym lepiej staram się planować czas. :) Po prostu wiem, że nieprędko wrócę w te same strony, bo tyle jest jeszcze nieodkrytych miejsc...

 

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 47172 kilometrów
2020-08-31 20:44:39

Widoki z Grodziska przepiękne.Chciałbym je kiedyś zobaczyć.Super zaplanowany czas.

Avatar użytkownika
MaciejW Krajtroter 4756 kilometrów
2020-08-31 12:58:50

Super wyprawa. Byłem nad turkusowym jeziorkiem w czerwcu. Ale niestety nie obszedłem je aż tak dokładnie. Czyli będzie trzeba tam wrócić :) 

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020