Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Zamek, MaciejW

Międzyrzecz

miejska, piesza, łatwa, z dzieckiem, rodzinna, tania, #polakiNaSzlaki
2020-08-19
2020-08-29 12:55:11
Avatar użytkownika
MaciejW Krajtroter 3074 kilometrów

Nazwa Międzyrzecz, pochodzi od tego, że miejscowość położona jest między rzekami Obrą i Paklicą. Najwcześniejsza zmianka o Międzyrzeczu dotyczy założenia w 996 roku przez Św. Wojciecha pierwszego na polskich ziemiach klasztoru benedyktynów. Niestety Benedyktyni zamordowani zostali w 1003 roku i uznani za pierwszych polskich męczenników chrześcijańskich. W tej ciekawej miejscowości mieści się zamek. Zamek wzniesiony na polecenie Kazimierza Wielkiego. Budowa trwała 30 lat, a po zakończeniu budowy na zamku było wiele przebudów. Przed zamkiem mieści się Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej. Niestety w obecnie zwiedzanie muzeum niemożliwe, jedynie można było zwiedzić zamek, który nie jest jakoś bardzo okazały. Zastanawiać się można by było, gdzie tu mieszkali? Pan sprawdzający bilety wyjaśnił, że część zamku przebudowano i nie odbudowano części mieszkalnych. Dlatego wielkość zamku pozostała mała🙂

Zamek
Zamek


Przed wejściem na teren muzeum można zaobserwować przepiękny budynek. Jest to dawny klasztor Jezuitów. W centralnym miejscu miasteczka umieszczony jest ratusz. Wybudowany w 1743 - 1752 z późniejszymi zmianami i przebudowami. Za ratuszem znajduje się kościół parafialny pw. Św. Wojciecha. Budowla okazała i odniosłem wrażenie, że surowa. Niestety nie można było wejść do środka, gdyż trwało sprzątanie i wejście była zamknięte. 

Jeszcze jeden kościół przykuł naszą uwagę. Kościół Św. Jana Chrzciciela jedyny zabytek gotycki zachowany w mieście. Charakteryzuje go drewniana wieża zabudowana ceglana fasadą kościoła. Niestety wejście też niemożliwe.

Zamek
Wieża zamkowa
Wieża zamkowa

 Niestety nie udało nam się zwiedzić wszystkich zabytków w Międzyrzeczu. Ale zainspirowało nas miejsce i na pewno będziemy chcieli je odwiedzić jeszcze raz, między innymi by przebyć szlaki rowerowe, które są liczne w tym rejonie oraz by przepłynąć kilka szlaków kajakowych.Przydatne informacje:

Widok z zamku
Widok z zamku

Parking bezpłatny przy drodze 137: Parking przy Paklicy

Muzeum zamek: 5 zł (nie ma ulgowych)

Zamek
Zamek
Zamek Zamek Zamek z zewnątrz Przedzamcze Tablica informacyjna Szlaki turystyczne Przedzamcze Międzyrzecz Ratusz Ukwiecony Międzyrzecz Kościół Św. Wojciecha Uliczki Uliczki Uliczki Kościół Św Jana Chrzciciela Kościół Św Jana Chrzciciela Kościół Św Jana Chrzciciela W pobliżu kościoła W pobliżu kościoła W pobliżu kościoła Poczta w Międzyrzeczu
Avatar użytkownika
MaciejW Krajtroter 3074 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
MaciejW Krajtroter 3074 kilometrów
2020-08-30 17:37:43

[cytuj autor='allie'] To okolica zupełnie jeszcze przeze mnie nieodkryta, fajnie poznać nowe miejsce choćby z relacji. A ratusz w Międzyrzeczu ma fikuśną wieżyczkę, jakby z zupełnie innej bajki architektonicznej niż reszta. [/cytuj]

No masz rację :) pewnie wynika to z licznych przebudów.

Avatar użytkownika
allie Krajtroter 7733 kilometrów
2020-08-30 13:30:35

To okolica zupełnie jeszcze przeze mnie nieodkryta, fajnie poznać nowe miejsce choćby z relacji.

A ratusz w Międzyrzeczu ma fikuśną wieżyczkę, jakby z zupełnie innej bajki architektonicznej niż reszta.

Avatar użytkownika
mirosław Krajtroter 48277 kilometrów
2020-08-30 10:00:46

Bardzo ciekawa miejscowość,zachęcająca do odwiedzenia.

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 46810 kilometrów
2020-08-29 18:42:40

Miasta nie znam więc chętnie relacje przeczytałem.Pamiętam tylko że byłem na przysiędze u znajomego w tych okolicach.Zamek bardzo ciekawy.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020