Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Sztolnie Walimskie, Anna Piernikarczyk

Sztolnie Walimskie - element projektu Riese

piesza, #polakiNaSzlaki, podziemia, riese
2020-06-25
2020-08-14 13:35:25
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1137778 kilometrów

Na pewno słyszeliście już hasło Riese! To nazwa projektu, jaki zaplanował sobie Hitler podczas II wojny światowej w Górach Sowich na Dolnym Śląsku. Zmordowanymi rękami więźniów budował tutaj sobie podziemną kwaterę główną oraz sieć podziemnych sztolni i hal, w których III Rzesza miała produkować broń masowego rażenia.

Na szczęście koniec wojny sprawił, że projekt nigdy nie został zrealizowany, ale setki tysięcy osób straciło tu zdrowie, a nawet życie. Dziś musimy o tym pamiętać. Zabieram Was w podróż do jednego z elementów Kompleksu Riese - Sztolni Walimskich w miejscowości Rzeczka.

Nasze podróże możesz wygodnie przeczytać na naszym nowym blogu. Na chwilę obecną nie ma tam komentarzy i ocen, ale pracujemy nad tym :)
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Riese Sztolnie Walimskie - Kompleks Rzeczka

Kompleks Riese

Czasem trzeba zboczyć ze szlaków łatwych i przyjemnych i odwiedzić miejsca, które tak naprawdę trudno się zwiedza. I nie mówię tu o trudnościach technicznych, stromych podejściach czy dużych odległościach. Mam tu na myśli obiekty, które niosą treści dla wrażliwych osób wręcz nieprzyswajalne. A jednak prawdziwe, mające miejsce w historii Europy! Dziś zabiorę Was do jednego z takich miejsc. To Kompleks Rzeczka koło Walimia na Dolnym Śląsku, będący częścią wielkiego kompleksu Riese. To tajemniczy, a zarazem haniebny projekt III Rzeszy, kojelny ślad ogromnego okrucieństwa hitlerowców, którzy w czasie II wojny światowej pod powierzchnią Gór Sowich i Zamku Książ budowali podziemne korytarze i hale, w których chcieli produkować broń masowego rażenia i w których to chciał stworzyć sobie swą główną kwaterę główną sam Hitler, chroniąc się przed wojskami alianckimi.

Sztolnie Walimskie
Sztolnie Walimskie

Hitlerowcy budowali... to sporo nadużycie! Robili to rękami więźniów, strudzonych i wychudzonych do granic możliwości, a nawet często poza tymi granicami, bowiem w tych nieludzkich warunkach i przy katorżniczej pracy śmierć poniosły setki tysięcy więźniów, z całej Europy!

Do dziś nie odkryto wszystkich sztolni tego kompleksu, ale coraz więcej udało się ich poznać, a kilka z nich udostępnionych jest dla turystów - właśnie Kompleks Rzeczka, Kompleks Włodarz i Podziemne Miasto Osówka. Warto, a wręcz trzeba pokazywać te miejsca i przypominać o wydarzeniach, jakie miały tu miejsce, przy okazji pamiętając o tragedii więźniów.

Kompleks Rzeczka
Kompleks Rzeczka
Kompleks Rzeczka


Zwiedzanie Kompleksu Rzeczka

Kompleks Rzeczka (Sztolnie Walimskie) położony jest w miejscowości Rzeczka w gminie Walim, około 30 m od drogi wojewódzkiej nr 383. Długość podziemnych wyrobisk wynosi tu 500 m, a powierzchnia to 2 500 m2. Kompleks jest dostępny dla turystów przez cały rok! 

Na powierzchni zobaczysz tu oryginalne wagoniki, zasieki, a nawet skamieniałe worki z zaprawą. Ale najważniejsze znajduje się pod ziemią. Udostępniono tutaj 3 sztolnie, każda z nich ma niezależne wejście. Zwiedza się tu wąskie korytarze i wielkie, wydrążone w litej skale, ogromne podziemne hale, prawdopodobnie przeznaczone do produkcji broni V1 i V2. Dzięki multimediom zobaczysz tu scenę przywozu więźniów do podziemnego Kompleksu Rzeczka, którzy byli zmuszani przez hitlerowców do morderczej pracy.

Kompleks Rzeczka
Kompleks Rzeczka


Manekiny przedstawiające wychudzonych i strudzonych pracowników, wątłe światełka co rusz oświetlające niewielkie fragmenty ich pracy i multimedialne odgłosy kilofów i wierteł, potęgowane przez echo. To robi wielkie wrażenie! Dość powiedzieć, że więźniowie ważyli tu po 35-40 kg, co już jest szokujące, a we dwóch musieli wypychać wózek z materiałem skalnym, ważący 2 tony!

Do tego chłód, ciemność i wilgoć podczas zwiedzania potęgują zadumę, a nawet wywołuje przerażenie. Nie sposób wyobrazić sobie nawet tego, co przeżywali tu chłostani więźniowie, pracując w nieludzkich warunkach, tracąc zdrowie, a często i życie, tworząc coś, co miało przyczynić się do dalszej zagłady ludzkości. Na szczęście prace nad projektem Riese zostały brutalnie przerwane i projektu nigdy nie zrealizowano...

Sztolnie Walimskie
Sztolnie Walimskie

Właśnie, pamiętaj, że w Sztolniach Walimskich i innych obiektach Riese panuje przez cały rok niska temperatura, około 5-8 stopni Celsjusza, warto więc wziąć ze sobą bluzę i długie spodnie, najlepiej pełne buty. W niektórych obiektach nie wpuszcza się dzieci poniżej 3 roku życia. W Kompleksie Rzeczka były akurat z nami rodziny z takimi maluchami, ale uważam, że nie do końca jest to miejsce dla małych dzieci. Ani warunki zwiedzania, ani treści tutaj prezentowane nie są dla nich przystosowane.

Tym mocnym akcentem kończymy naszą podróż po Dolnym Śląsku, zaaranżowaną przez Dolnośląską Organizację Turystyczną. Było nam niezmiernie miło poznawać atrakcje i piękne miejsca tego regionu 🙂

Kompleks Rzeczka
Sztolnie Walimskie
Sztolnie Walimskie

Informacje praktyczne

Riese Sztolnie Walimskie Kompleks Rzeczka
ul. 3 Maja 26, Walim
tel. 74/ 845-73-00
https://sztolnie.pl
Czynne codziennie przez cały rok
V-IX pn-pt od 9.00, ostatnie wejście o 17.00
sb, nd i święta od 9.00, ostatnie wejście o 18.00
X-IV pn-pt od 9.00, ostatnie wejście o 16.00
sb, nd i święta od 9.00, ostatnie wejście o 17.00
Bilety: normalny 22 zł, ulgowy 18 zł
Parking: bezpłatny
Zwiedzanie tylko z przewodnikiem, trwa około 1h
Dostępność dla wózków: obiekt niedostępny

Sztolnie Walimskie Sztolnie Walimskie Kompleks Rzeczka Kompleks Rzeczka
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1137778 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Joanna Krajtroter 72480 kilometrów
2020-08-26 09:02:04

Trudna historia. Wspomniałaś o broni V1 i V2. My akurat w tym roku zwiedzaliśmy miejsce związane z przygotowaniami do stworzenia broni V3. Na szczęście nie udało się tego projektu dokończyć.

Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 19196 kilometrów
2020-08-23 07:48:30

Tragiczna i zarazem fascynująca bywa historia związana z wojnami. W tych rejonach tajemnic jest mnóstwo.

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 47177 kilometrów
2020-08-17 17:57:16

To prawda,ciężko sie zwiedza takie miejsca ale nie można zapominać o tych tragediach ludzkich.Wiele zostało nieodkrytych tajemnic planów powstania Projektu,,Riese'' .Nigdy więcej wojny!

Avatar użytkownika
mirosław Krajtroter 50300 kilometrów
2020-08-14 18:24:27

SZtolnie walimskie to obowiązkowy punkt będąc w okolicy.W niektórych sztolniach można przeżyć prawdziwy pozytywny szok.Odrom tych budowli,a zarazem jego niedostępność wprawia w domysły.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020