Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Zamek Grodno dziedziniec dolny, Anna Piernikarczyk

Z cudnego Zamku Grodno nad jezioro

piesza, średniotrudna, #polakiNaSzlaki, zamki, jeziora
2020-06-25
2020-08-10 12:46:58
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1137778 kilometrów

Zabiorę Was dzisiaj do miejsca, które uważane jest za jedno z bardziej urokliwych na całym Dolnym Śląsku! Muszę się z tym zgodzić! Taki właśnie jest Zamek Grodno w Zagórzu Sląskim, malowniczo ulokowany na szczycie Góry Choiny.

Otwarty jest on dla turystów przez cały rok, nie znajdziesz tu hotelu czy Spa, za to przejdziesz z przewodnikiem po wiekowych murach, w aurze tajemniczości i autentyczności 🙂 A prosto z zamku warto zejść nad śliczne Jezioro Bystrzyckie z nową kładką brzmiącą odgłosem ptaków 🙂 Polecam naszą relację i filmik z cyklu Minutki Polskie Szlaki. Prosimy o łapki w górę i subskrypcje 🙂

 

Nasze podróże możesz wygodnie przeczytać na naszym nowym blogu. Na chwilę obecną nie ma tam komentarzy i ocen, ale pracujemy nad tym :)

Tajemniczy Zamek Grodno 

Kiedyś, już dobrych parę lat wstecz, przybyliśmy pod Zamek Grodno w Zagórzu Śląskim biegiem, z jęzorem na wierzchu, żeby zobaczyć to architektoniczne cudo, ale okazało się, że wrota zamku są już zamknięte dla turystów. Rozczarowanie było duże, ale obiecałam sobie, że na pewno kiedyś to miejsce odwiedzimy. Jakoś przez lata wiatr nie przywiał nas w te strony aż do tego roku, kiedy nadarzyła się okazja wejścia do środka tych murów 🙂Dziś Zamek Grodno jest bardziej otwarty na turystów. Dostępny przez cały rok, do późnych godzin popołudniowych. Czekał na nas mimo, że w tym dniu odwiedziliśmy już wiele atrakcji, bo taka była specyfika naszego wyjazdu na Dolny Śląsk, na który zaprosiła nas Dolnośląska Organizacja Turystyczna. 

Zamek Grodno - zamek górny
Zamek Grodno - zamek górny

Bezpłatny parking czeka we wsi, dalej trzeba podejść około 10 minut pieszo pod górę, bowiem zamek stoi na terenie rezerwatu przyrody, na malowniczej Górze Choina. Dziedziniec dolny również jest bezpłatny i dostępny nawet dla turystów z pieskami. Stoi tu karczma, gdzie smacznie zjesz i poczujesz fajny klimat tej starej warowni. Ale nas oczywiście interesował głównie zamek górny, który zwiedza się odpłatnie i tylko z przewodnikiem. Trasę pokonuje się w nieco ponad godzinkę.

Zwiedzanie Zamku

Przechodząc obok sędziwej lipy podchodzi się pod piękną wieżę bramną, by przejść cudny portal prowadzący na teren zamku górnego. To nie jedyny cudny portal w tym zamku, nie wiem jak Wy, ale ja zawsze wzracam na nie uwagę, bo po prostu bardzo je lubię i robią na mnie zawsze duże wrażenie. Cały zamek Grodno to miejsce, które robi wrażenie, czuje się tutaj klimat starej warowni, tak naprawdę.

Zamek Grodno
Zamek Grodno
Zamek Grodno


Nie mam nic do hoteli i do popularnych ostatnio Spa, ale zamek zaaranżowany w ten sposób traci dla mnie wówczas sporo swej magii i autentyczności, natomiast Zamek Grodno właśnie ową aurę serwuje. Przechodzi się przez kolejne sale i czuje się to coś. Wierzysz, że mieszkała tutaj ta Małgorzata i nawet zginęła w lochu. Słyszysz, że dzielny pies po bohaterskim czynie miał wstęp na zamku do komnaty, której progu przekroczyć nie mogły kobiety i wydaje Ci się to tutaj całkiem możliwe. 

Sala mokra dotyka Cię swym chłodem i wilgocią, choć tak naprawdę cały zamek wydaje się chłodny i mroczny zarazem, szczególnie sala tortur. W jednym tylko miejscu poczujesz się mega komfortowo, w części multimedialnej, gdzie rozłożyliśmy się na fotelach i na leżąco oglądaliśmy na suficie film przyrodniczy o Rezerwacie Przyrody Góra Choina. Przyznam, że lubię filmy przyrodnicze i często je oglądamy, ale w takich okolicznościach jeszcze nigdy 🙂

Zamek Grodno - film przyrodniczy na leżąco :)
Zamek Grodno - film przyrodniczy na leżąco :)


Niestety jedno rozczarowanie też spotkało mnie na zamku Grodno, bowiem z powodu koronawirusa wieżę zamkową wyłączono z trasy zwiedzania. Wielka szkoda, liczyłam na te widoki, choć zawsze oglądam je z duszą na ramieniu, bo bycie matką jakoś tak działa, że człowiek zaczyna być bardziej ostrożny i te wszystkie ostrzegawcze symptomy się włączają przy byle zagrożeniu 🙂 Ale jednak mimo to zawsze z wielką radością witam możliwość pooglądania świata z góry. A tu guzik 🙂 Liczę, że kiedyś się uda 🙂

Jezioro Bystrzyckie

Po zamku zdecydowanie warto jeszcze zejść lub podjechać nad Jezioro Bystrzyckie, również w Zagórzu Śląskim. Powstało ono na początku XX wieku, na wodach rzeki Bystrzycy, jako zbiornik zaporowy. Kiedyś ponad jeziorem przerzucony był stary most wiszący, który teraz zastąpiono nową kładką. Miło nią przejść, czekają tu ławeczki i multimedialne odgłosy ptaków. A i widoczki oferuje całkiem spoko, na plażę z wypożyczalnią sprzętu, kąpielisko, hotel i oczywiście cudne jezioro w otoczeniu sudeckich wzniesień!

Jezioro Bystrzyckie - most/kładka
Jezioro Bystrzyckie - most/kładka

Za jeziorem odwiedzić też warto nowe, bo otwarte w 2020 roku Akwarium - Obiekt Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego w Zagórzu Śląskim, ale niestety my przybyliśmy tutaj zbyt późno i już Akwarium było zamknięte. To zarazem regionalny punkt informacji turystycznej i ośrodek edukacji ekologicznej. Nazwa wzięła się stąd, że w budynku mieści się duże akwarium słodkowodne, które przez przeszklony budynek udało nam się zobaczyć.

Parking jest tutaj płatny, można tu rozpocząć wycieczkę po okolicy, gdyż rozchodzą się stąd szlaki turystyczne do nowej kładki nad Jeziorem Bystrzyckim, Zamku Grodno, zapory wodnej, platform widokowych i innych ciekawych miejsc w okolicy. Ścieżka na zamek znajduje się też przy kładce.

Jezioro Bystrzyckie
Jezioro Bystrzyckie
Jezioro Bystrzyckie

Informacje praktyczne

Zamek Grodno:
Wzgórze Zamkowe, Zagórze Śląskie (Góry Choina - 450 m n.p.m.)
tel. 74/ 845-33-60, 
https://zamekgrodno.pl
Czynny cały rok
V-IX pn-pt 9.00-18.00, sb-nd 9.00-19.00, 
X-IV pn-pt 9.00-17.00, sb-nd 9.00-18.00
Bilety: normalny 24 zł, ulgowy 19 zł
Zwiedzanie z przewodnikiem trwa około 1,5 h
Na miejscu karczma i ubikacje
Parking: bezpłatny we wsi, z niego należy dojść do zamku około 10 minut pieszo
Dostępność dla wózków: tylko dziedziniec dolny i to z trudnym podejściem pod zamek, zamek górny niedostępny
Jezioro Bystrzyckie:
ul. Spacerowa, ul. Wodna, Zagórze Śląskie
Czynne całą dobę przez cały rok
Wstęp bezpłatny
Parking: bezpłatny od strony ul. Spacerowej
Na miejscu plaża, wypożyczalnia sprzętu wodnego, park linowy
Noclegi: hotel i domki
Akwarium:
Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego Akwarium
ul. Wodna 1, Zagórze Śląskie
Parking: płatny - 5 zł/dzień (samochód osobowy)

Zamek Grodno Zamek Grodno Zamek Grodno Zamek Grodno Zamek Grodno Zamek Grodno Zamek Grodno wieża Zamek Grodno Zamek Grodno Zamek Grodno Zamek Grodno Zamek Grodno Zamek Grodno wieża bramna Zamek Grodno Zamek Grodno Zamek Grodno - sala multimedialna Zamek Grodno Zamek Grodno Zamek Grodno Zamek Grodno Zamek Grodno sędziwa lipa :) Zamek Grodno Zamek Grodno Jezioro Bystrzyckie Jezioro Bystrzyckie Jezioro Bystrzyckie Jezioro Bystrzyckie Jezioro Bystrzyckie Jezioro Bystrzyckie Jezioro Bystrzyckie Jezioro Bystrzyckie Akwarium Akwarium Akwarium
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1137778 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Joanna Krajtroter 72480 kilometrów
2020-08-25 08:12:00

Bardzo lubię stare zamki z klimatem, a wieże widokowe jeszcze bardziej. Może kiedyś uda mi się i ten odwiedzić i trafić na czynną wieżę widokową...

Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 19196 kilometrów
2020-08-23 07:22:22

Faktycznie cudnie się prezentuje na Waszych fotkach, chętnie zobaczyłbym.

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1137778 kilometrów
2020-08-11 16:59:30

[cytuj autor='marian'] Urocze miejsce.Szkoda że wieża nie dostępna bo widoki z wieży są cudowne.Byłem tam parę razy ale chętnie bym tam ponownie pojechał. [/cytuj]

Bardzo żałuję tej wieży, ale liczę, że kiedyś jednak się uda, do trzech razy sztuka :)

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1137778 kilometrów
2020-08-11 16:58:54

[cytuj autor='MaciejW'] Byłem tu kiedyś, ale bardzo dawno temu :) jeszcze dyndał sobie wiszący most. Tylko zapora puściła (jak była powódź) i nie było zalewu – jeziora. Zamek też zrobił na mnie wrażenie, ale już nie pamiętam szczegółów. Trzeba chyba zrobić sobie przypomnienie. [/cytuj]

no niestety, wspomnienia uciekają, nam polskie szlaki pomagają pamiętać :) A Polska jest tak duża że chce się zawsze gdzies w nowe miejsce i nie zawsze wraca się do pięknych miejsc :)

 

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 47177 kilometrów
2020-08-11 15:08:46

Urocze miejsce.Szkoda że wieża nie dostępna bo widoki z wieży są cudowne.Byłem tam parę razy ale chętnie bym tam ponownie pojechał.

Avatar użytkownika
MaciejW Krajtroter 4759 kilometrów
2020-08-11 06:41:38

Byłem tu kiedyś, ale bardzo dawno temu :) jeszcze dyndał sobie wiszący most. Tylko zapora puściła (jak była powódź) i nie było zalewu – jeziora. Zamek też zrobił na mnie wrażenie, ale już nie pamiętam szczegółów. Trzeba chyba zrobić sobie przypomnienie.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020