Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Cerkiew w Powroźniku, allie

Przez Powroźnik do Muszyny

łatwa
2020-06-18
2020-08-08 21:38:47
Avatar użytkownika
allie Krajtroter 7735 kilometrów

Planując pobyt w Krynicy-Zdroju wiedzieliśmy, że Muszyna będzie jednym z naszych celów krajtroterskich na ten czerwcowy tydzień. A zupełnie ad hoc dodaliśmy do tego Powroźnik - małą miejscowość, w której znaduje się prawdziwa perełka małopolskiego Szlaku Architektury Drewnianej, czyli zbudowana w 1600 (!) roku cerkiew parafialna św. Jakuba Młodszego. Jest to obiekt wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO. Ściany jego zakrystii pokrywa cenna polichromia figuralna z 1607 r. Bogate wyposażenie świątyni stanowią m.in. ikonostas z lat 1743–44, obecnie częściowo rozmontowany, barokowy ołtarz boczny z XVIII w. z obrazem Chrystusa u Słupa, a także bardzo cenne ikony, np. "Sąd Ostateczny" z 1623 roku.Jest dzień święta Bożego Ciała, a cerkiew obecnie służy jako kościół rzymskokatolicki i być może dzięki temu udaje nam się zobaczyć jego wnętrze; inne dotychczas oglądane przez nas podczas tego pobytu drewniane świątynie były pozamykane. Mimo pokaźnych gabarytów cerkiew robi kameralne i nastrojowe wrażenie; czuć w niej ducha dziejów, które ma za sobą. Po jej obejrzeniu ruszamy raźno w stronę Muszyny; w Powroźniku nie ma już nic wiecej szczególnego do zobaczenia, a my chcemy wyrobić naszą wycieczkową marszową "normę". Kilka kilometrów drogi do celu naszej wycieczki udaje się szybko pokonać mimo wzrastającej temperatury, więc jakąś godzinkę póżniej dochodzimy do jednej z wielu atrakcji tego miasteczka, czyli położonych przy kościele parafialnym Ogrodów Biblijnych. Na powierzchni ponad hektara stworzono tematyczne "stacje", w których wyeksponowane zostały pojawiające się w Biblii gatunki roślin, miniaturowe krajobrazy oraz architektura i rzeźby ilustrujące różne motywy biblijne. Bardzo interesujące miejsce dla ludzi wszystkich wyznań, które zresztą zgodnie z ideą założycieli ma być przestrzenią sprzyjającą ekumenicznemu dialogowi.

Cerkiew w Powroźniku
Cerkiew w Powroźniku


Ruszamy dalej, ulicą Kościelną w stronę rynku, który akurat przechodzi remont nawierzchni i zastawiony jest maszynami budowlanymi. Dlatego też nie zatrzymując się kierujemy się do tzw. Dworu Starostów, mijając po drodze nieczynne tego dnia Muzeum Regionalne. Dwór Starostów to zbudowany na przełomie XVII i XIX wieku obiekt, który po latach popadania w ruinę został przejęty przez gminę i przeistoczony w miejsce spotkań kulturalnych. W odnowionym stylowym wnętrzu znajduje się też urocza kawiarnia, w której w ramach popasu zjadamy pyszne ciasto, popijając je bardzo dobrą kawą.

Następnie bierzemy azymut na kolejny turystyczny znak rozpoznawczy Muszyny, czyli Ogrody Sensoryczne połączone z Ogrodami Magicznymi. Jest to ogromny, świetnie zagospodarowany teren na tzw. Zapopradziu, czyli w dzielnicy położonej w zakolu Popradu. Jest on podzielony ma kilka stref, które nie tylko służą odpoczynkowi, ale też działają na różne zmysły zwiedzających: węch, dotyk, smak i słuch. Całość jest może ciut zbyt wykoszona, przystrzyżona i uładzona jak na mój gust, no ale ja mam fioła na punkcie ogrodów robiących wrażenie dzikich, naturalnych albo wiejskich. W muszyńskich ogrodach można spędzić mnóstwo czasu, ale nas wypłoszyło z nich siniejące z każdym kwadransem niebo, wyraźnie zapowiadajace burzę, która rzeczywiście rozpętała się tuż po tym, jak dotarliśmy z powrotem na drugą stronę rzeki. Zdążyliśmy akurat dobiec do lodziarni "Wanda", gdzie przeczekaliśmy potężną ulewę (oczywiście był to postój z konsumpcją; powszechnie wiadomo, że dzień bez lodów to dzień stracony!), a gdy przestało padać, ruszyliśmy w drogę powrotną do Krynicy. Pobyt w Muszynie polecam każdemu Krajtroterowi - naprawdę warto!

 

Cerkiew w Powroźniku
Cerkiew w Powroźniku
Cerkiew w Powroźniku
W drodze do Muszyny Ogrody Biblijne w Muszynie Ogrody Biblijne w Muszynie Ogrody Biblijne w Muszynie Ulica Kościelna Muzeum Regionalne w Muszynie Dwór Starostów w Muszynie Rozwidlenie Popradu W drodze do Ogrodów Sensorycznych Ogrody Sensoryczne Ogrody Sensoryczne Ogrody Sensoryczne Ogrody Sensoryczne Ogrody Sensoryczne Ogrody Magiczne Ogrody Magiczne Ogrody Magiczne Ogrody Magiczne Ogrody Magiczne Ogrody Magiczne Ogrody Magiczne Ogrody Magiczne Stawy rekreacyjne. Oj, będzie grzmieć... Stawy rekreacyjne Widok z Ogrodów na Muszynę Widok z Ogrodów na Muszynę Panorama okolicy - widok z wieży widokowej na Muszynę Człowiek całe życie ma pod górę, nawet na wakacjach ;) Na szczycie ruiny zamku
Avatar użytkownika
allie Krajtroter 7735 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Joanna Krajtroter 70629 kilometrów
2020-08-24 13:19:39

Nie byłam, ale takie ogrody na pewno by mi się podobały.

Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 19115 kilometrów
2020-08-23 07:17:41

Świetna wycieczka. Piękne okolice i atrakcje do oglądania.

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1126100 kilometrów
2020-08-12 08:17:51

Piękne budownictwo lubię takie :)

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 46816 kilometrów
2020-08-11 15:13:21

Również byłem i polecam.

Avatar użytkownika
mirosław Krajtroter 48680 kilometrów
2020-08-09 10:57:40

Miałem możliwość zwiedzania Myszyny,więc potwierdzam twoje słowa naprawdę wart odwiedzić tą miejscowość.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020