Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Brama wejściowa, MaciejW

Kolorowe Jeziorka - Wielka Kopa

piesza, łatwa, rodzinna, tania, #polakiNaSzlaki
2020-07-30
2020-08-05 08:13:19
Avatar użytkownika
MaciejW Krajtroter 3077 kilometrów
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Kolorowe Jeziorka Rudawy > Wielka Kopa

Kolorowe Jeziorka w Rudawach Janowickich za każdym razem wyglądają inaczej. Nie ma co liczyć, że jak tam wrócisz to zastaniesz te same widoki.Kolorowe Jeziorka znajdują się w Rudawskim Parku Krajobrazowym nieopodal miejscowości Wieściszowice na Dolnym Śląsku. W parku znajduje się cztery jeziorka: Żółty Stawek, Purpurowe Jeziorko, Błękitne Jeziorko oraz Zielone Jeziorko, które niestety często wysycha. Jeziorka powstały w miejscu wyrobisk dawnych niemieckich kopalni pirytu. Przy każdym z jeziorek jest umieszczona tablica informacyjna z których można wyczytać różne ciekawe informacje.

Tablica informacyjna
Tablica informacyjna


Dojeżdżając do jeziorek mamy klika parkingów, różniące się odległością od bramy wejściowej do parku. My przyjechaliśmy w tygodni więc spokojnie skorzystamy z parkingu najbliżej położonego od wejścia. W weekendy pewnie jest znaczne obłożenie parkingów i sporo więcej ludzi na szlaku. W tygodniu nie ma tragedii i spokojnie możemy zaparkować samochód. Liczymy też, że i ludzi nie będzie aż tak sporo i nie trzeba będzie się przeciskać. Wchodzimy do Rudawskiego Parku Krajobrazowego i kierujemy się zielonym szlakiem. Mijamy bramę i trafiamy do pierwszego z jeziorek a raczej stawiku: Żółty Stawik. Jest to najmłodsze jeziorko, powstało z wód spływających z gór i padających deszczy. Wielkościowo nie jest okazałe, ale ma bardzo sympatyczną żółtą barwę, która pochodzi z chemicznej zawartości skał wapiennych i siarki. Kolejne jeziorko (Purpurowe) leży dosłownie "rzut kamieniem" i wcale nie trzeba wymachiwać za mocno ręką 🙂. Tu oprócz samego Jeziorka można podziwiać niesamowite widoki fantastycznych formacji skalnych.

Do kolejnego jeziorka musimy się już trochę przejść. Idziemy fajnie zacienionym, bo leśnym szlakiem, ale zmęczenie można odczuć, gdyż idzie się cały czas pod górę. Przed dojściem do jeziorka, można zboczyć i podejść do tablicy informacyjnej o nietoperzach. W rejonie występuje dużo sztolni co jest świetnym miejscem mieszkalnym dla nietoperzy.

Żółty Stawek
Purpurowe Jeziorko
Purpurowe Jeziorko

Niedaleko jest już do Jeziorka Błękitnego. Kilka kroków i już jest.  Co prawda nie było widać tym razem błękitu. Bardziej bym go opisał jako zielone. Woda zawdzięcza swój kolor od glonów, które najwyraźniej w tej chwili postanowiły zmienić barwę na zieloną 🙂 Ok idziemy dalej. Trzeba dojść do Zielonego Jeziorka. Kiedyś dawniej nie udało mi się znaleźć tego jeziorka. Ale od tamtego czasu wszystko się zmieniło i to na lepsze (nie było tablic informacyjnych, mapek itp.). Ciekawe czy tym razem uda się zobaczyć to jeziorko.Aby dostać się do Zielonego Jeziorka trzeba się wspiąć nad Jeziorko Błękitne i potem przejść jeszcze trochę leśną drogą. Dla ułatwienia dalej kierujemy się zielonym szlakiem. Dochodzimy do tablicy informacyjnej i znajdujemy jeziorko. Hmmm bardziej zielone było poprzednie 🙂

Skałki przy jeziorkach
Skałki przy jeziorkach

Przed nami pozostaje Wielka Kopa 871 m n.p.m. Ale postanawiamy chwilę odpocząć przy punkcie widokowym. Piękne widoki, ale ciągle owiewa nas zimny wiatr. Wiatr jest przyjemny tylko do czasu. Po chwili robi się zimno. Ruszając dalej idziemy leśnymi ścieżkami. Bardzo przyjemna trasa. Mijamy różne punkty widokowe, takie wypusty wystające z gęstego lasu. Dzięki nim można zobaczyć panoramę otaczającą Wielką Kopę. Docieramy do celu. Szczy Wielkiej Kopy. Dwa stoły i kawałek skalanego bloku wystającego z ziemi. Tylko tyle można zaobserwować. Widoków praktycznie nie ma, gdyż otacza nas w koło gęsty las. O, jest tablica informacyjna. Kiedyś w tym miejscu była wieża widokowa. Niestety zniszczona została po II wojnie światowej, a szkoda, bo na pewno miejsce to stało by się o wiele bardziej atrakcyjne.

I tym oto sposobem zakończyła się wyprawa. Polecam każdemu to miejsce na rodzinny spacer i miłe zmęczenie.

Skałki przy jeziorkach
Skałki przy jeziorkach

 

Informacje praktyczne:

Purpurowe Jeziorko
Droga do Błękitnego Jeziorka
Błękitne Jeziorko

Lokalizacja GPS 50.830104, 15.973805

https://kolorowejeziorka.pl/

Błękitne Jeziorko
Błękitne Jeziorko

Parking 10 ZŁ

Posiłki: Można zjeść w barze przy Purpurowym Jeziorku o ile nie ma braków i jest otwarte, ale ja proponuję spożyć posiłek w niedalekiej Kamiennej Górze w Kawiarni u Leszka, Dobre posiłki w przystępnej cenie: Stara 2, 58-400 Kamienna Góra

Droga do Zielonego Jeziorka
Droga do Zielonego Jeziorka

Dystans Kolorowe Jeziorka – Wielka Kopa 3.1 km

Suma wejść i zejść 321 m / 13 m

Zielone Jeziorko
Punkty widokowe
Droga na Wielką Kopę
Idziemy szlakiem Droga na Wielką Kopę Tablica informacyjna Zielony to nasz szlak Punkty widokowe Wielka Kopa Wielka Kopa Na Wielkiej Kopie Widoki otaczające Kopę Widoki otaczające Kopę Zejście z Kopy Zejście z Kopy Purpurowe Jeziorko Młoda Para przy Jeziorku - Sesja Kolorowe Jeziorko
Avatar użytkownika
MaciejW Krajtroter 3077 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Joanna Krajtroter 70421 kilometrów
2020-08-24 13:08:13

Nigdy tam nie byłam, a jeziorka ładnie wyglądają.

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1125894 kilometrów
2020-08-12 08:18:53

Wszędzie kuszą tymi jeziorkami, nawet u nas :) Pięknie, jeszcze nigdy tam nie byliśmy,

Avatar użytkownika
allie Krajtroter 7733 kilometrów
2020-08-08 22:07:39

Bardzo kusi ta okolica już od lat; mam nadzieję, że kiedyś uda się je odwiedzić. Fajnie, bo bez tłumów.

Avatar użytkownika
mirosław Krajtroter 48279 kilometrów
2020-08-06 18:01:56

Byłem kilka lat temu,również polecam to miejsce bo naprawdę warto.Przeżycia niesamowite.

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 46811 kilometrów
2020-08-06 00:03:43

Bardzo przyjemne miejsce na wędrówkę.Byłem tam i chętnie fotki pooglądałem z tego miejsca.

Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 19109 kilometrów
2020-08-05 10:06:37

Bardzo fajnie i znacznie spokojniej niż na drodze do Morskiego Oka :-)

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020