Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
 Rynek - kamienice braci Przybyłów , nena

Kazimierz Dolny nad Wisłą

2009-04-19
2009-04-19 21:42:38
Avatar użytkownika
nena Uzależniony od podróży 1124 kilometrów
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Kazimierz Dolny
Przyznam , że moje wyobrażenie Kazimierza Dolnego nad Wisłą po licznych opowiadaniach było zupełnie inne niż to co zobaczyłam pewnego sierpniowego dnia. Miasteczko to zwiedziłam z koleżankami przy okazji wizyty w Sandomierzu. Zatrzymałyśmy się w nim na jeden dzień.

W pierwszej kolejności udałyśmy się na Rynek . Rynek przedziwny , niesamowity , tak jakby połączyć ryneczki kilku znanych miast i zrobić mozaikę . Nie mogłam sobie tylko tych miast dopasować , choć wydawało mi się ,że ja już przecież takie klimaty gdzieś widziałam … Nie , to nieprawda , nie widziałam takiego rynku w żadnym polskim mieście ponieważ jest naprawdę oryginalny . Wrażenie zrobiły na mnie budynki w różnych stylach architektonicznych np. przepiękne manierystyczne kamienice braci Przybyłów , pod św. Mikołajem i pod św. Krzysztofem, albo barokowa kamienica Gdańska, renesansowa kamienica Celejowska czy drewniane domy z XVIII i XIX w. Na środku Rynku stoi studnia z początku XIX w., przykryta gontowym daszkiem. Podobno jest to symbol Kazimierza. Była niegdyś zdrojem ulicznym, jedyną w mieście studnią. Do dziś przetrwała wiara, że kto napije się z niej wody, będzie tu ciągle wracał.
Oczywiście na rynku , jak to na rynku , nie brakuje kafejek, cukierni z pysznymi ciastkami 😁, straganów, sprzedawców pamiątek , zwłaszcza słynnych kazimierskich kogutów , ale też ludowych wyrobów , lokalnych artystów , malarzy , rzeźbiarzy no i dorożek . To wszystko tworzy niesamowity klimat. W Kazimierzu jest klika obiektów sakralnych. Zaraz nad Rynkiem, malowniczo na wzgórzu wznosi się renesansowy kościół farny, najstarszy kościół w mieście. Wart zobaczenia jest znajdujący się , również wysoko na wzgórzu , po drugiej stronie Rynku klasztor i kościół oo. Franciszkanów Reformatów - Sanktuarium Maryjne, słynące na Lubelszczyźnie już w XVII w. jako miejsce cudownych uzdrowień. Do obiektu prowadzi kilkadziesiąt schodów drewnianych. Niestety nie udało mi się wejść do środka klasztoru , ale z dziedzińca klasztornego podziwiałam zachód słońca i przepiękny przełom Wisły 🙂.
W Kazimierzu są również ruiny zamku obronnego, którego budowę przypisuje się Kazimierzowi Wielkiemu, tak zresztą jak i nazwę tego uroczego miasteczka. Oczywiście nie mogłyśmy przy okazji wizyty , przeoczyć ów ruin . Usytuowano go na wzniesieniu nieopodal istniejącej wcześniej samotnej wieży, zbudowanej przypuszczalnie za panowania Władysława Łokietka. Do ruin trzeba podejść ścieżką pod górę . Chociaż same nie robią dużego wrażenia , to widok z nich na Wisłę rekompensuje nam ta małą wspinaczkę .

W Kazimierzu trzeba koniecznie pospacerować po Bulwarach Wiślanych podziwiając Wisłę i pływające po niej barki , statki i stateczki oraz piękne , zabytkowe spichlerze zbożowe nad Wisłą . Ten przełom Wisły nie jest uregulowany , tworzy ona wysepki, zakola . Na lewym brzegu nawet piaszczyste plaże, na których wylegują się turyści , a miejscami nawet naturyści :/ . W XVI i XVII w. Kazimierz Dolny był znany z handlu zbożem spławianym Wisłą do Gdańska . Warto sobie zafundować rejs po Wiśle ( tanie bilety ) . Z pokładu pięknie widać świątynie i zamek oraz spichlerze. Wokół miasta jest również kilka malowniczych wąwozów, idealnych na odnalezienie odrobiny ciszy po pełnym zgiełku spacerze po kazimierskim Rynku. Wieczorem i nocą Kazimierz nie zasypia . Wtedy, to zapełniają się po brzegi kafejki, cukiernie i restauracje a Bulwar Wiślany staje się aleją nocnych spacerów przy cichym szumie Wisły i świetle księżyca.

Ze znalezieniem noclegów w mieście nie ma problemów. Jest to miejscowość uzdrowiskowa , więc właściwie każda kamienica oferuje nocleg ( ceny od 35 zł wzwyż ). Można również skorzystać z tańszej oferty i mniejszych wygód , schroniska młodzieżowego, zaraz przy bulwarach wiślanych . Cena 18 zł /nocleg (2007 r.).

Nad ranem następnego dnia , po przebudzeniu i śniadaniu jeszcze ostatnie spojrzenie na Wisłę , ostatnie ciastko w cukierni 😢 , zakup koguta i powrót do domu 🙂
 Rynek - studnia  Rynek  Rynek - po prawej kamienica Gdańska klasztor oo. Franciszkanów Reformatów - Sanktuarium Maryjne  Rynek - drewniane domy z XVIII i XIX w Rynek w Kazimierzu nocą samotna wieża zamku w Kazimierzu Widok z wieży zamku w Kazimierzu ruiny zamku ruiny zamku  ruiny zamku ruiny zamku, w tle samotna wieża ruiny zamku Kazimierz - osiedla nad Bulwarem Wiślanym zabytkowy spichlerz Bulwar Wiślany na Wiśle Bulwar Wiślany  Wisła w Kazimierzu Dolnym Widok ze wzgórza klasztornego Rejs po Wisle Rejs po Wisle Rejs po Wiśle  Rynek - kościół farny górujący nad Rynkiem Kazimierz Dolny nad Wisłą
Avatar użytkownika
nena Uzależniony od podróży 1124 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1139907 kilometrów
2012-04-20 21:58:10

nena, dawno Cię nie widziałam :)

Avatar użytkownika
nena Uzależniony od podróży 1124 kilometrów
2012-04-20 21:38:33

dziękuję ;)

Avatar użytkownika
Janika Domator 20 kilometrów
2012-04-20 15:29:57

Ladna i ciekawa opowiesc  o Kazimierzu nad wiselka. Ladne zdjecia. pozdrawiam Janika

Gość
2012-01-11 21:13:54

Tam sa same zabytki,a zamek najpiękniejszy, tylko zaparkować trudno bo zakazy wszędzie.

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 218437 kilometrów
2011-09-19 21:11:36

Kazimierz przepiekny, robi wrazenie.pozdrawiam:)))

Avatar użytkownika
nena Uzależniony od podróży 1124 kilometrów
2010-01-20 22:49:21
haha ;)
a dlaczegóż by nie :D Kazimierz tylko czeka ;)
Avatar użytkownika
Darek Krajtroter 21667 kilometrów
2009-04-23 00:55:24
Coś mi się wydaje, że razem z Anią do Kazimierza Dolnego się wybierzemy:)
Ostatnio modne są wspólne zloty Krajtroterów, w tym samym miejscu i o tym samym czasie.
Trzeba będzie się nad tym chyba zastanowić :)
Avatar użytkownika
darek Zapaleniec 637 kilometrów
2009-04-22 22:35:42
jak zwykle ciekawie i pieknie..,
chyba musze zorganizowac tam jakąs wycieczke
jeszcze troche i te Twoje fantastyczne zamki staną sie moją obsesja,oczywiscie pozytywną,fajnie
pozdr,,,
Avatar użytkownika
nena Uzależniony od podróży 1124 kilometrów
2009-04-20 12:57:16
dziękuję Darku :) koniecznie zawitaj, naprawdę ciekawe polskie miasto :)
Aniu i Ty również nie możesz nie poznać Kazimierza nad Wisłą i wcale nie mam tu na myśli jakiegoś atrakcyjnego pana ;) :D

[i]Ostatnio edytowany: 2009-04-20 12:59[/i]
Avatar użytkownika
Darek Krajtroter 21667 kilometrów
2009-04-20 10:47:56
Ciekawa relacja, fajny klimat - mam nadzieje, że już nie długo w Kazimierzu Dolnym uda się postawić nogę i mnie :)
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1139907 kilometrów
2009-04-20 09:52:31
Nigdy nie byłam w Kazimierzu, ale wiem, że kiedys się tam wybiorę, ciągnie mnie tam już od dawna :)
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020