, Joanna

Jałówka i Siemianówka, czyli zwiedzanie i wypoczynek

łatwa, z dzieckiem, rodzinna, tania, #polakiNaSzlaki, woda
2020-07-19
2020-07-23 14:31:54
Avatar użytkownika
Joanna Krajtroter 73331 kilometrów
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Jałówka > Ruiny kościoła w Jałówce > Cerkiew w Jałówce > Kościół Przemienienia Pańskiego w Jałówce > Plaże nad Zalewem Siemianówka > Zalew Siemianówka

Miało być plażowo i wypoczynkowo, ale ja chyba nie umiem tak zorganizować wycieczki, żeby nie było zwiedzania.Jałówkę najlepiej odwiedzić „przy okazji”, bo warta jest zobaczenia, ale nie ma tam atrakcji na cały dzień, żeby specjalnie do niej jechać. Wykorzystałam zatem okazję wyjazdu nad Zalew Siemianówka. Wystarczyło trochę zboczyć z trasy i znaleźliśmy się w Jałówce. Wieś położona tuż przy granicy z Białorusią znana jest głównie z zabytkowych i malowniczych ruin kościoła św. Antoniego. Podobno nowożeńcy często wykorzystują te ruiny jako tło do ślubnych zdjęć.

Początki parafii katolickiej w Jałówce sięgają 1545 roku, kiedy miejscowości nadano prawa miejskie i ufundowano pierwszy drewniany kościół. Kościół, którego ruiny można dziś oglądać, powstał w latach 1906-1915 w stylu neogotyckim. Został zniszczony przez wycofujące się wojska niemieckie w 1944 roku.

Historia parafii różnych wyznań w Jałówce jest dość poplątana i zdarzało się, że świątynie przechodziły z rąk do rąk. Obecnie w Jałówce funkcjonuje cerkiew Podwyższenia Krzyża Świętego i kościół Przemienienia Pańskiego.

ruiny kościoła w Jałówce
ruiny kościoła w Jałówce
ruiny kościoła w Jałówce


Po krótkim zwiedzaniu (tylko z zewnątrz, bo zamknięte) pojechaliśmy już prosto na plażę w Rybakach. Właściwie kusiło mnie, żeby dla odmiany wybrać drugą plażę nad tym samym zalewem, czyli w Starym Dworze. Jednak tę w Rybakach po prostu lubię, no i tu jest wieża widokowa, która niezmiennie działa na mnie przyciągająco. Miejsce jest zadbane i widać, że się rozwija np. od naszego ostatniego pobytu przybył plac zabaw.

Nad brzegiem zauważyłam więcej niż zwykle namiotów, przyczep kempingowych itp. i zdecydowanie więcej ludzi nad wodą i w wodzie. Aha, to tu trafili ci, którzy w tym roku zrezygnowali z wyjazdu za granicę 🙂

ruiny kościoła w Jałówce
ruiny kościoła w Jałówce


Dobrze, że przyjechaliśmy po południu i z każdą godziną na plaży robiło się luźniej. Spokojnie mogliśmy zająć się budowaniem zamku z piasku. Na razie powstała tylko studnia zamkowa (która dla niewtajemniczonych mogła wydawać się zwykłą dziurą w ziemi). Mury zbudujemy następnym razem. Może…

ruiny kościoła w Jałówce ruiny kościoła w Jałówce ruiny kościoła w Jałówce ruiny kościoła w Jałówce cerkiew w Jałówce dzwonnica przy cerkwi w Jałówce cerkiew w Jałówce pomnik upamiętniający nadanie praw miejskich kościół w Jałówce kościół w Jałówce plaża w Rybakach nad Zalewem Siemianówka plaża w Rybakach nad Zalewem Siemianówka nad Zalewem Siemianówka Zalew Siemianówka Zalew Siemianówka Zalew Siemianówka Zalew Siemianówka widok na plażę w Starym Dworze Zalew Siemianówka Zalew Siemianówka wieża widokowa na plaży w Rybakach wieża widokowa na plaży w Rybakach
Avatar użytkownika
Joanna Krajtroter 73331 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 47196 kilometrów
2020-07-27 10:41:00

Piękny ten zalew i okolice ciekawe. Ruiny kościółka okazałe,cerkiew bardzo ładna.Połączenie wypoczynku z zwiedzaniem to coś dla mnie.

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1145375 kilometrów
2020-07-27 08:43:55

Super, fajne miejscówki 🙂 My też tak mamy, zawsze cos przy okazji, ku rozpaczy naszych dzieci czasem 😉

Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 19252 kilometrów
2020-07-24 09:34:02

Fajne miejsca, zwłaszcza nad taką wodę mnie ciągnie :-)

Avatar użytkownika
MaciejW Krajtroter 5734 kilometrów
2020-07-24 06:31:27

Super wyprawa, fajne miejsca do zwiedzania i do plażowania.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021